Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Saules paneļi

Saules paneļi: viss, kas par tiem jāzina

Saules paneļi: viss, kas par tiem jāzina

23. Mar. 2023

saules-paneli-energrid-2024

 

Saules paneļi ir pirkums, kurā pavisam noteikti jāiedziļinās. Apkopojām visus svarīgākos jautājumus vienuviet, lai tev ir ērti pieejami padziļināti resursi šajā tēmā.

Zemāk atradīsi atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem par saules paneļiem, to cenu un uzstādīšanu, kā arī noderīgus resursus, kur skatīties tālāk.

Kas ir saules enerģija?

Saules enerģija ir enerģija, kuru izstaro saule. Tā plūst uz mūsu planētu nemitīgi, bez apstājas. Ar konkrētu rīku, piemēram, saules paneļu, palīdzību šo enerģiju ir iespējams pārvērst elektroenerģijā, kuru mēs, cilvēki, varam izmantot savām vajadzībām.

Saules enerģiju parasti pretstata iepriekšējā gadsimtā populārākajiem enerģijas ieguves veidiem – tādiem derīgajiem izrakteņiem kā ogles, nafta, dabasgāze. To rezerves ir izsmeļamas, un tie veidojas miljonu gadu gaitā. Līdz ar to, ja pasaulē šīs rezerves iztērē, ir praktiski nekāda iespēja, ka tie drīzumā būtu pieejami atkal.

Tai pat laikā, saules enerģija ir atjaunīgs enerģijas veids. Jo saule turpinās spīdēt uz mūsu planētas. Šis resurss ir neizsmeļams, kamēr vien ir ierīces, kas spēj šo enerģiju pielietot.

Kas ir saules paneļi un no kā tos ražo?

Saules paneļi ir tehnoloģijas, kas spēj saules enerģiju pārvērst elektroenerģijā mūsu ikdienas vajadzībām.

Mūsdienu saules paneļi pamatā sastāv no silīcija. Silīcijs ir pusvadītājs. Tas nozīmē – pie konkrētiem apstākļiem kļūst par elektroenerģijas pārvadītāju.

Praktiski runājot, svarīgākais, ko zināt par saules paneļiem – to šūnas var sastāvēt no viena silīcija kristāla vai vairākiem. Tie, kas sastāv no viena kristāla, ir monokristāliskie saules paneļi. Tie, kuri sastāv no daudziem (biežāk – sakausētiem kopā) – ir polikristāliskie saules paneļi.

Vairāk par abiem saules paneļu veidiem un to atšķirībām lasi šeit.

Kāpēc saules paneļi kļūst tik populāri?

Saules paneļi sniedz vairākas priekšrocības. 

 • Pirmkārt, tas ir lētāks elektroenerģijas ieguves veids.
 • Otrkārt, to uzstādīšana dod lielāku stabilitātes sajūtu par elektroenerģijas cenām mājsaimniecībai vai uzņēmumam turpmāko 25-30 gadu garumā. 
 • Treškārt, daudziem saimniekiem patīk neatkarības sajūta, kādu dod elektroenerģijas ražošana ar saules paneļiem. 

Latvijā saules paneļi kļuvuši īpaši populāri, jo šobrīd tiem ir pieejams valsts atbalsts. Ar valsts atbalstu saules paneļu uzstādīšana kļūst vēl izdevīgāka  (vairāk informācijas sk. zemāk).

Kuri ir labākie saules paneļi?

Labākie saules paneļi atšķiras ar dažādiem faktoriem. Ja vēlies meklēt labākos saules paneļus visvienkāršākajā veidā, meklē TOP Tier jeb Tier 1 saraksta ražotājus prestižajā Bloomberg sarakstā.

Īsi paskaidrojot, būt Tier1 ražotājam nozīmē, ka konkrētais ražotājs ir uzticams pasaules līmenī. 

Kāpēc tas ir svarīgi?

Jo saules paneļi ir investīcija uz vairākām dekādēm – jo vairāk pārliecināsimies, ka uzstādām kvalitatīvus saules paneļus, jo lielāka drošība, ka tie arī strādās apsolītos 25-30 gadus, un ražos visefektīvāk, visvairāk.

Citi faktori, kas nosaka, kuri būs labākie saules paneļi Jums, šajā blogā.

Protams, tikpat svarīgi ir apskatīt saules paneļu tehniskos parametrus un konsultēties ar zinošiem profesionāļiem, lai saprastu, vai konkrētais saules paneļu modelis būs efektīvākais tieši Jūsu mājsaimniecībai vai biznesam. Tas, kas der vienam, ne vienmēr derēs otram.

Saules paneļu cena

Kāda ir labākā saules paneļu cena?

Tā, kā saules paneļi ir investīcija uz vairākiem desmitiem gadu, mēs ieteiktu izvairīties no vienkārši “lētākā piedāvājuma” meklēšanas. Kā visur dzīvē – kvalitāte varbūt izmaksā vairāk sākumā, taču kalpo ilgāk. Līdz ar to, aiztaupa gan naudu, gan laiku un enerģiju ilgākā laika posmā. 

Turklāt tas, cik labi saules paneļu sistēma atmaksāsies, ir ļoti atkarīgs no daudziem un dažādiem faktoriem.

Vairāki saules paneļu cenas izvērtēšanas veidi, kas Jums dos lielāko ieguvumu, ir:

 • Pārliecināties – vai vispār būs ieguvums no saules paneļu uzstādīšanas? Ar šo saules paneļu kalkulatoru varat ērti ievadīt savus datus un pārliecināties, ka Jūsu mājsaimniecības elektropatēriņš gada griezumā ir tik liels, ka Jūs tas vispār būs izdevīgi.
 • Cena par saražotajām kilovatstundām. Sarēķiniet kopā visas Jums piemērotāko saules paneļu uzstādīšana izmaksas no A līdz Z. Tad salīdziniet šīs izmaksas uz kilovatstundu, salīdzinot ar  variantu, ja Jūs paliktu pie esošā elektrības ieguves veida. 
 • Cena par kilovatu. Izvērtējot dažādus piedāvājumus no saules paneļu uzstādīšanas servisa, salīdziniet izmaksas par viena kilovata uzstādīšanu.

Sīkāk par visiem šiem cenu izvērtēšanas kritērijiem – šajā blogā.

Kādos gadījumos saules paneļi neatmaksājas?

Mūsu pieredzē visbiežāk saules paneļi neatmaksājas, ja:

 • Mājsaimniecībā vidēji patērē zem 300 kWh elektrības mēnesī;
 • Lai spētu uzņemt elektrību no saules paneļiem tīklā, nāktos izbūvēt jaunu tīklu (kas sadārdzina izmaksas tik ļoti, ka saules paneļi neatmaksājas);
 • Ja teritorijā nav vietas, kuru pietiekoši daudz apspīd saule.

6 svarīgi faktori, kas ietekmē saules paneļu atmaksāšanās laiku – šajā blogā.

Kā aprēķināt sev piemērotāko saules paneļu sistēmu?

Saules paneļu sistēmu parasti būvē tā, lai vasaras mēnešos tā Jums saražotu lielāko daļu gada elektroenerģijas patēriņa. 

Jau minētajā saules paneļu kalkulatorā ievadiet savu gada patēriņu un citus kritērijus, kas atspoguļo tieši Jūsu mājsaimniecību, un kalkulators Jums pateiks, cik jaudīgu sistēmu un ar cik paneļiem būtu jāuzstāda.

Ja Jūsu risinājums ir nestandarta, kā arī, ja meklējat saules paneļu risinājumu biznesampiesakieties konsultācijai, veiksim aprēķinus ar mūsu speciālistu palīdzību.

Vai labāk saules paneļus uzstādīt uz zemes vai uz jumta?

saules-paneli-privatmajai-zemes-sistema-2

Katram no veidiem ir savas priekšrocības. 

Saules paneļi uz zemes daudzos gadījumos ir ražīgāki, jo tos var novietot pret labāko debespusi, labākajā leņķī. Ja vēl to nezinājāt, tad iepriekšminētie ir būtiski faktori, kas nosaka, cik ātri vieni un tie paši saules paneļi Jums atmaksāsies. 

Savukārt saules paneļiem uz jumta ir priekšrocība – zemākas sākotnējās izmaksas, kā arī tie neaizņem papildus vietu īpašumā.

Jūs var interesēt arī: Saules paneļi uz zemes: svarīgākais, kas jāzina

Kas ir neto sistēma un kādi ir tās veidi?

Neto sistēma ir Sadales tīkla izstrādāta sistēma, ar kuru saules paneļu vasarā saražoto elektrību Jūs varat “uzkrāt” kopējā Latvijas elektroenerģijas tīklā. Naktīs un ziemās Jūs šo elektroenerģiju varat saņemt atpakaļ.

Pašlaik Sadales tīkls ir nodalījis divus neto sistēmu veidus:

 1. Neto uzkrājumu sistēma. Jauniem lietotājiem vairs nav pieejama no 2024.g. 1. maija. Jūs veidojat uzkrājumu kilovatstundās (kWh), un ziemās, naktīs ņemat elektrību atpakaļ no tīkla, maksājot tikai par pārvadi, ne pašu elektrību.
 2. Neto norēķinu sistēma. Vienkāršots skaidrojums. Jūs veidojat uzkrājumu eiro izteiksmē. Kad saules paneļi ražo elektrību, patērējat to bezmaksas. To, kas paliek pāri, Jūs to pārdodat savam elektrības tirgotājam, un pēc tam nopērkat atpakaļ. Tātad, uzkrājums veidojas eiro..

Jūs varētu interesēt arī: Neto norēķinu sistēma 2024: privātpersonām un uzņēmējiem

Savukārt acīgākie jau būs pamanījuši – visvairāk saules paneļi atmaksājas tad, ja Jūs patērēsiet elektrību tieši tad, kad to ražos paneļi. 

Mūsu klienti, piemēram, to risina ar dažādiem gudrās mājas risinājumiem, vai iestatot ierīces (piem., veļas mašību, boileri) darbībai dienas laikā, kā arī uzstādot akumulācijas iekārtas. Tās palīdz pāri palikušo, uzreiz nepatērēto elektrību iztērēt vakaros, naktīs, vai pārdot tīklā par izdevīgāko cenu.

Valsts atbalsts saules paneļiem

Valsts atbalsts saules paneļiem ļauj atgūt daļu no Jūsu investīcijām saules paneļos. 

Tas ir atkarīgs no uzstādītā invertora jaudas (mājsaimniecībām), un maksimālais valsts atbalsta apjoms, ko var saņemt, ir 4000 EUR.

Svarīgākais, ko ņemt vērā – valsts atbalstu Jūs saņemsiet pēc saules paneļu uzstādīšanas. 

Sīkāk par svarīgāko valsts atbalstā saules paneļiem privātmājām – šajā blogā.

Vairāk par Altum atbalstu – kapitālatlaidi – uzņēmējiem šajā blogā.

Saules paneļu uzstādīšana ar Energrid

energrid-komanda-montieri-saules-pnelu-uzstadisana

Kāpēc uzstādīt saules paneļus ar mums? Mēs esam viens no vadošajiem saules paneļu uzstādītājiem Latvijā – pēc oficiālās ekii.lv statistikas. Energrid biznesa klientu lokā ir tādi uzņēmumi kā:

Ar prieku palīdzēsim Jums ikvienā jautājumā, izskaidrosim visu par Jums aktuālo atbalsta programmu, kā arī veiksim Jūsu saules parka projektēšanu, iekārtu, komponenšu tirdzniecību un veiksim uzstādīšanu.

Sazinieties ar mums un saņemiet piedāvājumu savam saules parkam.

Nodrošinām pilna servisa uzstādīšanu gan privātmājām, gan biznesam, kā arī izstrādājam industriālos saules parkus. 

Mūsu komandā ir pieredzējuši profesionāļi, kuriem patiesi rūp uzstādīt labāko risinājumu tieši Jums.

Kā arī šeit varat apskatīt daļu no mūsu paveiktajiem projektiem un iedvesmoties savai mājsaimniecībai vai biznesam.

Vai uzstādīt arī saules paneļu akumulatorus?

Svarīgākie faktori, lai atbildētu uz šo jautājumu – Jūsu vajadzības un precīzi aprēķini tam, kā tas atmaksāsies.

Akumulatori ilgu laiku ir bijuši dārgi un paildzina kopējo saules paneļu sistēmas atmaksāšanās laiku. Taču šobrīd, 2024.gadā, ir vairāki gaismas stari tuneļa galā.

Pirmkārt, Klimata un enerģētikas ministrijas solītais valsts atbalsts akumulācijas sistēmām līdz 2500 EUR apmērā (mājsaimniecībām). Par to, kad šim atbalstam varēs pieteikties, informēsim Energrid sociālajos tīklos.

Otrkārt, nepārtraukti strādājam pie tā, lai Jums dotu izdevīgākus akumulācijas risinājumus un drīzumā ziņosim par tiem.

Treškārt, ar pietiekoši lielu elektrības patēriņu akumulatori var atmaksāties gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem. Tie ļauj uzkrāt elektrību un to nepārdot tīklā, bet izmantot naktīs, vakaros un agros rītos bez iesaistes elektrības biržā. Vai, ja ir vēlme elektrību pārdot tīklā, to darīt izdevīgākos laikos.

Ja šaubāties, iesakām aprunāties ar kādu no mūsu konsultantiem. Iegūsiet daudzpusīgāku skatījumu, varēsiet pieņemt labāku lēmumu.

Kas ir invertors?

saules-paneli-privatmajam-spilve-invertors

Invertors ir ierīce, kura saules paneļu saražoto elektroenerģiju pārvērš tādā, kuru varam izmantot savām vajadzībām.

Invertors arī būs ierīce, no kuras elektroenerģija aizies kopējā tīklā, vai no kopējā tīkla (naktīs, ziemas mēnešos) – uz Jūsu māju.

Vairāk par invertoriem – šeit.

Kādu invertoru izvēlēties savai saules paneļu sistēmai?

Ir svarīgi iegādāties invertoru, kurš ir kvalitatīvs, ar labām garantijām, viegli monitorējams, kā arī ar iespēju viegli pievienot akumulatorus, ja izdomājat, ka tie Jums ir nepieciešami 5-10 gadus vēlāk.

Tāpēc mēs iesakām skatīties hibrīdinvertoru virzienā – pašlaik Growatt un Huawei invertori ir vieni no labākajiem tirgū cenas un kvalitātes attiecības ziņā.

Šeit Huawei un Growatt invertoru salīdzinājums. 

Kādi ir saules paneļu stiprinājumi?

Saules paneļu stiprinājumi atšķiras pēc jumta veida, kā arī atseviški nodala zemes sistēmas (stiprinājumi saules paneļiem uz zemes).

Šeit varat atrast savu jumta veidu un apskatīt, kādi ir nepieciešamie stiprinājumi saules paneļiem.

Kas notiek, kad saules paneļi ir uzstādīti? To apkope

Mūsu klienti priecājas par aplikāciju, kura ļauj uzskatāmi redzēt saules paneļu saražoto elektroenerģiju ērtā grafikā. Pirmā nedēļa parasti paiet, ar ziņkāri pētot, kāda ir ražība.

Ilgtermiņā saules paneļi īpaši nav jākopj. Mazgāt tos ar šļūteni vai tīrīt sniegu ar lāpstu, pretēji poulāriem centieniem, nav ieteicams – tas var izraisīt mikroplaisas paneļu tehnoloģijās, kuru dēļ Jums diemžēl var nākties samierināties ar zemāku ražību (labākajā gadījumā) vai šķirties no papildus līdzekļiem un nomainīt paneļus ātrāk, nekā plānojāt (ne tik labajā gadījumā).

Tāpēc apkope, kuru iesakām mājsaimniecībām – lietus, kurš noskalo putekļus un lapa, vai lapu pūtējs, kurš rudenī lapas nopūtīs ar vēju. Turklāt ziemā, tā, kā saules paneļi saražo ļoti maz elektroenerģijas, ir jāizvērtē, vai Jūsu ieguldītais sniega tīrīšanā darbs vispār atsver elektrību, ko iegūstat.

Lielākiem saules parkiem, kurus uzstāda uz zemes vai kuri atrodas zemes ceļu tuvumā vai pie augiem, kokiem, kas pastiprināti izdala putekšņus, profesionāla tīrīšana vasarā, kā arī regulārs paneļu monitorings var atmaksāties. Kā arī ap zemes sistēmām jāpļauj zāle, jāpārliecinās, ka tā neapēno paneļus. To parasti nodrošina pats uzņēmums (vismaz mēs, un, veinalga, lai kuru izvēlētos biznesam, pārliecinieties, ka uzstādītāji arī to nodrošina – tas liecina par uzņēmuma nopietno attieksmi un to, ka tas būs ar Jums visu paneļu darbības laiku).

Vēl kāda lieta, kas jāpatur prātā – ja uzstādāt saules paneļus ar valsts atbalstu, tad pēc to uzstādīšanas vairākus gadus ir jāiesniedz atskaites (reizi gadā).

Šādi ir svarīgākie jautājumi par saules paneļiem.

Palikuši neatbildēti jautājumi vai vēlies saņemt personalizētus aprēķinus? Piesakies šeit.

Ja plāno saules paneļus uzstādīt pats – ieskaties e-veikalā.

Uzzini pirmais

Saules enerģijas noteikumi mainās strauji

Atstāj savu e-pastu un mēs Tevi informēsim par izmaiņām un citu aktuālo vienkāršā valodā.