Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Saules paneļu atmaksāšanās laiks: 6 faktori

Saules paneļu atmaksāšanās laiks: 6 faktori

07. Mar. 2023

Saules paneļu uzstādīšana pēdējā gada laikā Latvijā ir kļuvusi tik populāra, kā nekad.  Arvien vairāk māju īpašnieku vēlas palielināt savu neatkarību no esošā elektroenerģijas ieguves veida un to augošajām izmaksām.

Dati to tikai pierāda. Nu jau mums ir vairāk, nekā 520 klientu, kuru mājsaimniecībām esam kopš 2022. gada marta uzstādījuši saules paneļus ar valsts atbalstu! (meklē mūs ekii.lv tabulā kā SIA “EnerGrid”)

Tāpēc varam apgalvot pavisam droši – viens no izplatītākajiem jautājumiem, kas klientiem rodas, apsverot saules paneļu uzstādīšanu, ir: “Cik ātri saules paneļi man atmaksāsies?” jeb “Kāds ir saules paneļu atmaksāšanās periods?”

Tas ir daudz labāks jautājums, nekā “Kāda ir saules paneļu cena” – šajā blogā lasi vairāk par to, kāpēc.

Tāpēc šajā blogā apskatīsim faktorus, kas ietekmē saules paneļu atmaksāšanās laiku. Šādi visgudrāk varēsi izsvērt, cik izdevīgi saules paneļi būtu tieši Tev, kā arī zinoši paskaidrot kaimiņam, kāpēc jums ir dažādi saules paneļu atmaksāšanās laiki, lai arī atrodaties blakus adresēs.

Kas tas ir – saules paneļu atmaksāšanās laiks?

Saules paneļu atmaksāšanās laiks ir periods, kas nepieciešams, lai saules paneļu radītie ietaupījumi segtu Jūsu sākotnējo ieguldījumu. 

Vienkāršākiem vārdiem sakot – tas ir laiks, kurā Jūs nokļūsiet “pa nullēm” kopš pašas saules paneļu uzstādīšanas pret summu, ko Jūs samaksājāt par to.

Ņemat vērā, ka šajā blogā ar “saules paneļu uzstādīšanu” mēs domājam visu šo procesu no A līdz Z – gan projektēšanu, gan pašus saules paneļus, invertoru, stiprinājumus u.c. komponentes, gan uzstādīšanu un dokumentu sakārtošanu.

Kāds ir biežākais saules paneļu atmaksāšanās laiks?

Parasti atmaksāšanās periods svārstās no 5 līdz 15 gadiem, vidēji no 6 līdz 7 gadiem.

Ja ņem vērā, ka vidējais saules paneļu darbības laiks ir 25-30 gadu, atlikušo laika periodu Jūsu māja, var teikt, Jums “pelna” – jo tā vietā, lai Jūs maksātu par elektroenerģiju, Jūs nemaksājat neko, un varat šos līdzekļus veltīt citām Jūsu ģimenes vai biznesa vajadzībām.

Saules paneļu atmaksāšanās laiks atšķiras no dažādiem faktoriem, tostarp: 

 • saules paneļu sistēmas izmēra un veida, 
 • Jūsu esošās maksas par elektroenerģiju, un 
 • saules daudzuma, uz Jūsu mājas jumta vai citas teritorijas, kur plānojat uzstādīt saules paneļus. 

Sīkāk par šiem un citiem faktoriem – turpmākajā blogā.

Faktori, kas ietekmē saules paneļu atmaksāšanās laiku

1. Saules paneļu sistēmas jauda

Jo lielāka (jaudīgāka) būs saules paneļu sistēma, jo dārgākas būs visas uzstādīšanas izmaksas no A līdz Z.

Tomēr nedrīkst aizmirst, ka jaudīgāka saules paneļu sistēma arī gada griezumā saražos vairāk elektroenerģijas. Tas nozīmē, ka vidēji tā Jums nodrošinās lielāku enerģijas ietaupījumu.

2. Saules paneļu sistēmas kvalitāte

Jo augstāka paneļu un citu komponenšu (invertora, stiprinājumu u.c.) kvalitāte, jo ilgāk darbosies uzstādītā saules paneļu sistēma.

Ir atšķirība, vai saules paneļi Jums atmaksājas 6 gadu laikā un kalpo vēl 10 vai 20 gadus, vai ne?

Tāpēc saules paneļu sistēmas kvalitāti iesakām neaizmirst, izvērtējot, kāds būs Jūsu saules paneļu sistēmas atmaksāšanās laiks.

Tas nozīmē:

 • Izvēlēties kvalitatīvus, monokristāliskus saules paneļus;
 • Izvēlēties kvalitatīvu hibrīdinvertoru;
 • Pārliecināties, ka stiprinājumi ir no kvalitatīvām izejvielām, ar labu cenas un garantijas laika proporciju;
 • Izvēlēties oficiālu preci ar oficiālām garantijām.

Tas viss nozīmēs, ka maksimāli ilgu laiku Jūs varēsiet dzīvot ar šo pašu saules paneļu sistēmu, kuru uzstādīsiet.

3. Saules paneļu sistēmas sarežģītība

Visvienkāršākais risinājums ir saules paneļi tā saucamajā “šokolādes tāfelītē” – izkārtoti uz vienas Jūsu jumta plaknes, kas vērsta pret Dienvidiem. Tādām saules paneļu sistēmām izmaksas ir salīdzinoši zemas, un ražība – augsta.

Savukārt saules paneļi, kurus jāuzstāda vairākās plaknēs vai uz atsevišķiem jumta segumiem, piemēram, dakstiņu jumta, ir sarežģītākas, līdz ar to, to izmaksas, atkarībā no Jūsu gadījuma, var pieaugt. Līdz ar to, tas ietekmē laika periodu, kurā atmaksājas tieši Jūsu saules paneļu sistēma.

Savukārt, ja uzstādīsiet zemes sistēmu (t.i., saules paneļus uzstādīsiet uz specifiskiem zemes stiprinājumiem), sākotnējās izmaksas vidēji būs augstākas, nekā uzstādot saules paneļus uz jumta. 

Šis ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc vienam kaimiņam saules paneļu sistēma atmaksājas citādākā laika periodā, nekā otram.

Tai pat laikā, šo faktoru vienmēr jāizvērtē kopā ar pārējiem.

Jā, sākotnējās izmaksas var būt mazas vai lielas, taču: 

 • cik elektroenerģijas Jums šī sistēma saražos? 
 • cik ilgā periodā? 
 • kāds būs Jūsu ietaupījums no tā? 

Uzdodot šos jautājumus, var pat gadīties, ka sarežģītākas sistēmas sevi atpelna ātrāk, nekā vienkāršākas.

4. Jūsu esošā elektroenerģijas cena

Jo vairāk Jūs šobrīd maksājat par elektroenerģiju, jo ātrāk Jūsu uzstādīto saules paneļu izmaksas Jums atmaksāsies ar uzviju.

5. Saules ražība vietā, kurā uzstāda paneļus 

Šis faktors ir atkarīgs gan no saules gaismas daudzuma, ko saņem jūsu māja, gan zināšanām, kā to visefektīvāk uzstādīt.

Ja uz Jūsu mājas jumta vai vietas, kur uzstādāt paneļus uz zemes, krīt vairāk saules gaismas, Jūsu saules paneļi attiecīgi gadu gaitā saražos vairāk elektroenerģijas, un Jūsu finanšu ietaupījums būs lielāks.

Saules iespējamo maksimālo gada ražību Jūs ērti pats varat izpētīt publiski pieejamā digitālā saules ražības atlantā.

Savukārt zināšanas, kā visefektīvāk saules paneļus uzstādīt, ļaus Jums palielināt procentu skaitu, cik daudz no saules maksimālās ražības potenciāla saules paneļi arī spēs piepildīt tieši Jūsu īpašumā. 

Pāris apakšfaktoru, kas ietekmē to, cik ražīgi īstenībā būs uzstādītie saules paneļi: 

 • leņķis, kurā uztāda paneļus, 
 • debespuse, pret kuru vērsti paneļi
 • tas, vai, nelielai ēnai pārklājot paneli (piemēram, uz jumta uzsēšas putns vai rudenī uzkrīt lapa), atslēdzas atsevišķās diodes vai viss saules panelis.

Tas viss un vēl citi faktori, kas var būt individuāli, ietekmēs Jūsu mājai vai biznesam uzstādīto saules paneļu saražotās elektroenerģijas daudzumu no tiem pašiem paneļiem, kas kaimiņam.

6. Valsts atbalsta iespējas

Saules paneļu atmaksāšanās laiks var saīsināties, ja Jūs izmantojat tādas pašlaik esošās priekšrocības kā valsts atbalsts saules paneļiem.

Ko šāds atbalsts dod? Pēc saules paneļu uzstādīšanas Jūs varat atgūt daļu no izmaksām par saules paneļiem. Viss, kas jādara – jāzina, ka šāds atbalsts ir, un, ja atbilstat noteiktajām prasībām, jāiesniedz nepieciešamos dokumentus. 

Tad Jūs savā kontā saņemsiet atpakaļ daļu no iztērētajiem ieguldījumiem un saules paneļu atmaksāšanās laiks automātiski samazināsies.

2023. gada sākumā jau ir iztērētas teju divas trešdaļas no kopējiem 30 miljoniem eiro VARAM atbalstā saules paneļu uzstādīšanai.

Ja vēlaties izmantot šo iespēju un būtiski saīsināt Jūsu saules paneļu atmaksāšanās laiku, ir svarīgi, ka piesakieties saules paneļu uzstādīšanai tagad, pirms šis atbalsts ir iztērēts.

Neuztraucieties – mēs palīdzēsim ar dokumentu noformēšanu, izskaidrosim visu, kas ir svarīgākais par šī atbalsta saņemšanu.

Kopsavilkumā:

Laiks, kurā atmaksājas saules paneļi, atšķiras pēc vairākiem faktoriem. 

Tostarp:

 • Saules paneļu sistēmas jauda,
 • Saules paneļu sistēmas kvalitāte,
 • Saules paneļu sistēmas sarežģītība,
 • Jūsu esošās elektroenerģijas cenas,
 • Saules ražība vietā, kurā uzstāda paneļus,
 • Tas, vai izmantojat valsts atbalsta iespējas vai ne.

Lai gan atmaksāšanās laiks ir svarīgs, lemjot, vai uzstādīt saules paneļus Jūsu privātmājai vai ne, ir tikpat svarīgi atcerēties, ka saules paneļi ir ilgtermiņa ieguldījums. 

Kad saules paneļu atmaksāšanās periods (iepriekš minētie 6-7 gadu) beidzas, Jūsu elektroenerģijas ietaupījums turpināsies, kamēr vien saules paneļi ražos elektrību. 

Tas var būt 25-30 gadus kopš uzstādīšanas brīža – ja izvēlaties kvalitatīvas komponentes un uzstādīšanas servisu. 

Turklāt neaizmirsīsim arī to, ka saules enerģija ir viena no šobrīd mums zināmajiem ilgtspējīgākaiem elektrības ieguves veidiem.

Saule turpinās spīdēt uz mūsu īpašuma, vienalga, vai tur būs saules paneļi vai ne.

Tāpēc tas, vai izmantosim izdevību ar šo samazināt savus elektroenerģijas rēķinus, un būt vienam no 10 000 + saimniekiem Latvijā, kuri izvēlas elektrību ražot šajā modernajā veidā – tas ir atkarīgs no mums pašiem.

Jautājumi?

Piesakieties konsultācijai un saņemiet pirmos aprēķinus ar individuālu pieeju tieši Jūsu gadījumam.