Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Neto norēķinu sistēma 2024: Aktuālais

Neto norēķinu sistēma 2024: Aktuālais

04. Oct. 2023

! Svarīgi! (Atjaunots)

Jaunākā pieejamā informācija par neto norēķinu sistēmu (2024.g.martā-aprīlī) gan privātmājām, gan uzņēmējiem šajā blogā!

Neto norēķinu sistēma tiem mājsaimniecību saimniekiem, kas uzstādīs saules paneļus no 2024. gada 30. aprīļa, būs vienīgā iespēja, kā kopējā tīklā uzkrāt saules paneļu saražoto elektrību.

Šobrīd šī sistēma vēl nav pieejama, tās vietā vēl ir neto uzskaites sistēma.

Tāpēc ir svarīgi jau laicīgi iepazīties ar aktuālo informāciju par neto norēķinu sistēmu un pieņemt gudrākos lēmumus savas ģimenes elektrības rēķinu samazināšanā.

Šajā blogā lasiet:

  • Kas ir neto norēķinu sistēma;
  • No kura datuma varēs pieteikties neto norēķinu sistēmai;
  • Kādi izdevīgi nosacījumi būs neto norēķinu sistēmai;
  • Mūsu komentāru par aktuālajām diskusijām šīs neto sistēmas dēļ;;
  • Kā uzstādīt saules paneļus visizdevīgāk.

Ņemiet vērā, ka informācija vēl var tikt papildināta.

Kas ir neto norēķinu sistēma?

Neto norēķinu sistēma ir veids, kā ar saules paneļu saražoto elektrību apmaksāt savus elektrības rēķinus naktīs un ziemas mēnešos, kad saules paneļi neražo.

Neto norēķinu sistēma ļauj saules paneļiem ražoto enerģiju nosūtīt uz kopējo tīklu, veidojot Jums uzkrājumu eiro vērtībā. 

Kad Jums vajag elektrību, Jūs to varat iegādāties, izmantojot sakrātos eiro.

Elektrības izmaksas šādā sistēmā būs atkarīgas no Jūsu vienošanās ar elektrības tirgotāju. 

Ņemiet vērā, ka, tāpat kā neto uzskaites sistēmā (kas tā ir – zemāk), rēķinā papildus elektrībai vēl būs sadaļa par elektrības sadali caur Sadales tīklu.

No kura datuma varēs pieteikties neto norēķinu sistēmai?

Pēc šī brīža pieejamās informācijas, šī brīža alternatīva – neto uzskaites sistēma – ir pieejama līdz 2024. gada 30. aprīlim. Līdz ar to, neto norēķini būs pieejami mājsaimniecībām no 2024. gada 1. maija.

Ja vēlaties būt informēti par jaunumiem, sekojiet veikals.energrid.lv sociālajos tīklos.

Kādi izdevīgi nosacījumi būs neto norēķinu sistēmai?

Viena no šīs sistēmas priekšrocībām ir tā, ka saules paneļus var uzstādīt, piemēram, privātmājai Cēsīs un izmantot uzkrāto enerģiju eiro izteiksmē, lai segtu rēķinus citos tā paša saimnieka īpašumos, piemēram, Rīgas dzīvoklī. Tā vēsta “Sadales tīkla” oficiālajā vietnē pieejamā informācija.

Neto norēķinu sistēmā Jūs slēgsiet līgumu ar elektrības tirgotāju un vienosieties par precīziem elektrības pirkšanas un pārdošanas nosacījumiem. Līdz ar to, cits izdevīgums var rasties tajā, ka Jūs varat mainīt tirgotājus, ja pēc laika saprotat, ka cits piedāvājums Jums ir izdevīgāks.

Neto norēķinu sistēmu varēs izmantot arī juridiskas personas un pēc šī brīža informācijas, tai nebūs ierobežojumu saules paneļu sistēmas jaudai.

Vai ziņās izskanējušie jaunumi par neto norēķinu sistēmu nozīmē, ka tā nebūs izdevīga?

Pirms neilga laika sociālajos tīklos publicēta ziņa bija sašūpojusi Latvijas sabiedrību. Daudzi pēc tās uzskatīja, ka saules paneļi vairs nebūs izdevīgi.

Taču informācija, kuras dēļ radās diskusijas, tika pārprasta.

Par ko ir runa? Konteksts:

Tika publicēts dokuments izmaiņām neto norēķinu sistēmā, kuras virzītas grozījumiem Saeimā.

Tas izraisīja daudz ierakstu un komentāru sociālajos tīklos, jo daļa sabiedrības to bija izpratusi sekojoši: neto norēķinu sistēma pēc jaunajiem labojumiem ļautu nodot tīklā tikai 20% no saražotās elektrības.

Ja tā būtu, ikvienam, tad kurš pārzina saules paneļu darbības principus, tas tiešām varētu radīt paniku. Saules paneļi vasaras dienās saražo krietni vairāk, nekā 20% “liekas” jeb tajā brīdī tīklā atdodamas elektroenerģijas.

Taču iedziļinoties pašā publicētajā dokumentā, ir diezgan vienkārši saprast, ka patiesībā grozījumi ir par pavisam ko citu.

Kā ir īstenībā?

Dokumentā ir teikts, ka, pieņemot šos grozījumus, neto norēķinu sistēmas uzkrājums, kuru saimnieks neizlieto pats savām vajadzībām, nedrīkstētu pārsniegt 20% 12 mēnešu periodā. 

Tas nozīmē, ka 12 mēnešu laikā klientam būtu pašam jāiztērē 80% saules paneļu saražotās elektrības uzkrājuma (naudas izteiksmē). 

Atgādinām to, ko minējām jau pirms tam. Ar neto uzskaites sistēmu plānots, ka varēs apmaksāt arī elektrības rēķinus citos īpašumos. 

Tātad šajos 80%, kas jāiztērē pašam gada laikā, ir iekļauta elektrības rēķinu apmaksa ne tikai privātmājai, uz kuras uzstādīti paneļi, bet arī, piemēram, dzīvoklim Rīgā.

Minētie 20%, par kuriem notika visskarbākās diskusijas, ir par liekās elektroenerģijas pārdošanu, kuru pats klients nepatērēs 12 mēnešu laikā. 

Taču arī tas nenozīmē, ka ražot vairāk nedrīkst vai ka viss, kas pārkāpj šo 20% robežu, aizietu vējā. 

Ja saimnieks vēlētos pārdot elektroenerģiju, kas ir vairāk, nekā 20% viņa personīgā patēriņa, tad viņam būtu jāreģistrējas kā komersantam un to varēs darīt.

Daudzi saimnieki gan to nevēlas darīt, jo pie konkrēta saules saražotās elektrības apjoma tas neatmaksājas. Kāpēc? Esot komersantam, ir jāveic atskaites, jāmaksā nodokļi un jāveic citas komersantam vajadzīgās darbības. Ar ko ne katrs vēlas nodarboties.

Tai pat laikā, ir ģimenes, kuras saules enerģiju redz kā ieguldījumu savā nākotnē un veic pamatīgāku saules parku izbūvi, reģistrējoties kā komersanti. Viens piemērs – “Benūžu” māju saimnieki, kuri izvēlējās savā īpašumā uzstādīt saules parku.

Kā uzstādīt saules paneļus visizdevīgāk?

Ja ar saules paneļu enerģiju vēlaties apmaksāt tikai viena īpašuma elektrības rēķinus, līdz 2024., gada 30. aprīlim vēl ir pieejama visizdevīgākā alternatīva – neto uzskaites sistēma. 

Tāpat, kā neto norēķinu sistēmā, pāri palikušo saules enerģiju sistēma automātiski nosūtīs kopējā tīklā. 

Taču galvenā neto uzskaites atšķirība, kas patīk saimniekiem – tā ļauj uzkrāt saules paneļu saražoto elektrību kilovatstundās (kWh).

Jeb – cik daudz nosūtāt tīklā, saņemat atpakaļ bezmaksas, maksājot tikai par sadali.

Ja paspējat uzstādīt saules paneļus un pieteikties šai sistēmai, tad to varēsiet izmantot 5 gadus jeb līdz 2029. gada 28. februārim. 

Vasarā, kad saules paneļi ražo elektrību, maksa elektrību ir mazāka, nekā vakaros un ziemās, kad mājsaimniecībām kopumā ir lielāka tendence lietot elektroierīces. 

Līdz ar to, uzstādot saules paneļus pēc tam, risinājumiem neto norēķinu sistēmā jābūt ļoti pārdomātiem, lai jūs zinātu, ka saules paneļi Jums atmaksājas.

Viens no risinājumiem, lai arī kuru sistēmu Jūs izvēlētos – laikus ieplānojiet to, kad darbināsiet visvairāk elektrību patērējošās ierīces.

Piemēram, boileris, veļasmašīna, trauku mazgājamā mašīna, ar elektrību darbināmi sildītāji, gaisa kondicionieris.

Visizdevīgāk ir iestatīt to darbību dienas saulainajā laikā, kad paneļi ražo elektrību. Tā Jūsu ieguvums būs vislielākais, vienalga, kādā neto sistēmā būsiet.

Noslēgumā

Lielākā neto norēķinu sistēmas priekšrocība – ka ar saules paneļu saražoto elektrību Jūs varēsiet apmaksāt vairāku īpāsumu elektrības rēķinus.

Tai pat laikā (vairumam saimnieku) izdevīgākā ir neto uzskaites sistēma.

Atgādinām – pēc 2024. gada 30.aprīļa neto uzskaites sistēmai pieteikties vairs nevarēs. 

Ja redzat, ka:

  • Jūsu elektrības rēķini vidēji ir lielāki, nekā 100 EUR mēnesī vai
  • ja patērējat vairāk, nekā 300kWh elektrības mēnesī, vai
  • plānojat palialināt patēriņu tuvākā nākotnē (augošo bērnu vajadzības; elektroauto; siltumsūknis, 3D printeris u.c. tehnoloģijas) –

ir ļoti liela iespēja, ka saules paneļi ar neto uzskaites sistēmu ir īstais risinājums Jūsu privātmājai.

Tāpēc, ka šo 5 gadu gaitā (līdz 2029.g. 28. februārim) redzot, ka, piemēram, ar saules enerģiju vēlaties maksāt arī par savu dzīvokli Rīgā, pāriet uz neto norēķinu sistēmu Jūs paspēsiet. Taču pāriet uz neto uzskaites sistēmu no norēķinu sistēmas nedrīkstēs.

Saņemiet precīzus saules paneļu aprēķinus un simulāciju ar plānoto ražību un atmaksas laiku, lai varat izvērtēt ieguvumus savas privātmājas elektrības rēķiniem.

Uzzini pirmais

Saules enerģijas noteikumi mainās strauji

Atstāj savu e-pastu un mēs Tevi informēsim par izmaiņām un citu aktuālo vienkāršā valodā.