Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Jaunumi

Neto norēķinu sistēma 2024: privātmājām UN uzņēmējiem

Neto norēķinu sistēma 2024: privātmājām UN uzņēmējiem

21. Mar. 2024

neto-norekinu-sistema-2024-blogs-energrid

Neto norēķinu sistēma ir sistēma, kas pieejama ikvienam Latvijas iedzīvotājam, uzņēmumam vai organizācijai, kas savā īpašumā uzstādījusi saules paneļus.

Ar šīs sistēmas palīdzību uzreiz nepatērēto, saules paneļu saražoto elektrību varēs pārdot kopējā tīklā. Kas svarīgi – iepriekš obligāti izvēloties tirgotāju un noslēdzot līgumu par elektroenerģijas pārdošanu.

Kādi ir aktuālie noteikumi neto norēķinu sistēmā? Kā uzsākt dalību tajā? Un kā norēķini izpaudīsies praktiski?

Uz šiem un citiem jautājumiem atbildam Energrid (agrāk – SaulesParki) jaunākajā blogā.

Jūsu ērtībām atsevišķi nodalījām informāciju privātmāju īpašniekiem un uzņēmējiem.

Iepazīstieties ar aktuālo informāciju zemāk!

Neto norēķini privātmāju īpašniekiem

neto-norekinu-sistema-privatmajam-2024

Šī informācija noderēs gan tiem privātmāju īpašniekiem, kuri vēl plāno uzstādīt saules paneļus, gan tiem, kuru mikroģenerators jau ražo elektrību.

Vispārīga informācija par neto norēķinu sistēmu privātmāju īpašniekiem

Neto norēķinu sistēma sāks darboties ar 2024. gada 1. maiju. 

Ja vēl neesat uzstādījuši saules paneļus, tad pēc 1.maija tā būs vienīgā iespējamā sistēma, kurā pieslēgties ar uzstādītajiem saules paneļiem.

Ja jau esat uzstādījuši saules paneļus vai plānojat to izdarīt pirms 1.maija, tad vēl līdz 2029.g. 28. februārim varēsiet izmantot neto uzskaites sistēmu. Tajā uzkrājums gada griezumā veidojas kilovatstundās (kWh). 

Plānojot pieteikties vai jau izmantojat neto uzskaiti, ņemiet vērā vairākas lietas:

 • lai pieteiktos neto uzskaites sistēmai, līdz 1.maijam Jūsu saules paneļiem ar invertoru (jeb – mikroģeneratoram ar jaudu līdz 11,1 kW) jau jābūt uzstādītam. 
 • esot neto uzskaites sistēmā, jebkurā brīdī līdz 2029.g. 28.februārim Jums ir atļauts pāriet uz neto norēķinu sistēmu, saņemot “samaksu” par pāri palikušo uzkrājumu kWh. Šī samaksa nedrīkstēs būt lielāka par 600 EUR pirms nodokļu nomaksas. 
 • ja pāriesiet uz neto norēķiniem, Jūs nevarēsiet pēc laika iet atpakaļ uz neto uzskaiti – šis lēmums būs galējs.

Pieteikties bezmaksas aprēķiniem saules paneļu uzstādīšanai

(EnerGrid SIA – vadošais uzstādītājs pēc EKII statistikas)

Tā, kā neto uzskaites sistēma daudziem privātmāju īpašniekiem ir īpaši izdevīga, atbildēsim uz bieži uzdotu jautājumu.

Kāpēc privātmāju īpašnieki gribētu pāriet uz neto norēķiniem?

Ne visiem saimniekiem tas šķiet saistoši, salīdzinot ar uzskaites sistēmu, taču neto sistēmai ir 2 priekšrocības.

Pirmkārt, Jūs ar saules paneļu saražoto, tīklā pārdoto varēsiet apmaksāt vairāku īpašumu elektrības rēķinus (piem., arī savam dzīvoklim Rīgā, pat, ja paneļi uzstādīti uz mājas jumta Madonā).

Otrkārt, neto norēķinu sistēmā arī privātmāju īpašniekiem drīkst būt jaudīgākas sistēmas par 11.1 kW.

Tai pat laikā, ja plānojat palielināt sistēmas jaudu, pirms tam pārliecinieties par to, ka tas neietekmēs citas saistības, piemēram, Jūsu valsts atbalsta saņemšanu un nosacījumu izpildi. Tāpat arī jānoskaidro, vai “Sadales tīkli” Jums atļaus pieslēgt lielāku jaudu, jo pēc 11.1kW saules paneļu sistēma automātiski tiek skaitīta kā elektrostacija, nevis mikroģenerators.

Kā darbosies neto norēķini?

 1. Dienā, kad ražo saules paneļi, Jūs patērējat elektroenerģiju, par to nemaksājot neko.
 2. Pārpalikumu Jūs pārdodat kopējā tīklā, iepriekš izvēlētajam elektroenerģijas tirgotājam, ar kuru noslēdzat līgumu. Šis solis ir īpaši svarīgs! Ja līgums nebūs noslēgts, viss pārpalikums tiks nodots tīklā bez atlīdzības.
 3. Vakaros, naktīs un ziemas mēnešos, kad saules paneļi nesaražo tik daudz, lai pietiktu pašpatēriņam konkrētajā brīdī, ar neto sistēmas palīdzību varēsiet izmantot naudas iekrājumu, kas radies, saulainajā laikā pārdodod elektroenerģiju, vai, ja iekrājums jau beidzies, iepirkt elektrību.

Kas nosaka, par kādu cenu pirkšu vai pārdošu elektroenerģiju neto norēķinu sistēmā?

To noteiks Jūsu vienošanās ar elektroenerģijas tirgotāju (jeb – līguma nosacījumi). Šo vienošanos regulē Ministru Kabineta (MK) noteikumi Nr.635.

Īsumā svarīgākā informācija par MK noteikumiem elektroenerģijas iepirkuma cenu regulēšanai:

 • Iepirkuma cenu nosaka atbilstoši Nord Pool biržas Latvijas tirdzniecības apgabala attiecīgās stundas cenai, piemērojot samazinājumu, kas nedrīkstēs pārsniegt 20 EUR/MWh jeb 0,02 EUR/kWh. 
 • Iepirkuma cena nekad nedrīkstēs būt zemāka par 0 EUR/MWh.

Ņemiet vērā, ka šie regulējumi attiecas uz universālo neto norēķinu sistēmu jeb saules paneļu sistēmām ar maksimālo jaudu 50 kW.

Cik jaudīgu saules paneļu sistēmu drīkstu uzstādīt privātmājas vajadzībām, ja izmantoju neto sistēmu?

 • Neto uzskaites sistēmā – maksimums 11.1kW.
 • Neto norēķinu sistēmā – ja izmantosiet universālo neto norēķinu sistēmu, kuru regulē MK noteikumi, tad maksimālā pieļaujamā ražošanas jauda ir 50 kW (ieskaitot).
 • Savukārt, ja Jūsu vajadzībām ir atbilstoša lielāka sistēma, piemēram, dzīvokļu mājām, pirmkārt, Jums ir jāuzstāda tāda, kuras kopējā jauda nepārsniedz 999,9 kW (ieskaitot).

Pievienojoties universālajai neto sistēmai, privātmājas īpašniekiem ir jāuzstāda tāda saules paneļu sistēma, lai pašpatēriņš gada griezumā no 1. marta līdz nākošā gada februāra beigām būs vismaz 80% no saražotā.

Ja pašpatēriņš būs mazāks, nekā 80% gada griezumā, pēc aktuālajiem noteikumiem, tirgotājs, ar ko noslēgsiet līgumu par neto sistēmas izmantošanu, būs tiesīgs vienpusēji lauzt līgumu.  

Jums tad jau būtu jākļūst par elektroenerģijas tirgotāju, reģistrējot saimniecisko darbību VID un maksājot attiecīgos nodokļus.

Bloga beigās – precīzs iespējamais, Ministru kabineta noteikumos noteiktais maksimālais pieļaujamais pārpalikums gada griezumā, atkarībā no saules paneļu sistēmas jaudas.

Kā notiks pieteikšanās neto norēķinu sistēmai?

Pieteikšanās process notiks sekojoši:

 1. Jūs aprēķinat savām vajadzībām atbilstošāko saules paneļu sistēmu un Jums uzstāda saules paneļus.
 2. Paralēli (un, kas svarīgi – PIRMS paneļu pieslēgšanas tīklam) ar elektroenerģijas tirgotāju noslēdzat līgumu par neto norēķinu sistēmas pakalpojumu izmantošanu. Tajā norādāt vienu vai vairākus savus pieslēgumus, uz kuriem attiecināt neto norēķinus.
 3. Pēc līguma noslēgšanas elektroenerģijas tirgotājs paziņos “Sadales tīklam” par vienošanos ar Jums.
 4. Sākot ar tirgotāja “Sadales tīklam” norādīto datumu, bet ne agrāk par datumu, no kura saņemat “Sadales tīkla” atļauju saules paneļu sistēmas pieslēgšanai kopējā tīklā (kas ir atsevišķa saules paneļu uzstādīšanas procesa daļa), Jūs varat sākt izmantot neto norēķinu sistēmu saules paneļiem. 

Ja palikuši neatbildēti jautājumi par neto sistēmu piesakieties bezmaksas konsultācijai!

Tagad apskatīsim svarīgāko informāciju par neto norēķinu sistēmu uzņēmējiem.

Neto norēķini uzņēmējiem 

neto-norekinu-sistema-2024-uznemejdarbibai

Uzņēmējiem saules paneļi ir īpaši izdevīgs elektroenerģijas ieguves veids, jo saules paneļu saražotā elektroenerģija ir vislētākā tad, ja uzreiz to arī patērē. Tad par to nekas nav pat jāmaksā.

Kā zināms, vairumam uzņēmumu dienas saulainā daļa sakrīt ar lielāko elektroenerģijas patēriņu. 

Taču kas notiek ar brīvdienās saražoto elektroenerģiju, vai gadījumiem, kad pa dienu nepatērējat visu saules paneļu saražoto elektroenerģiju?

Tam nepieciešami neto norēķini.

Vispārīga informācija par neto norēķinu sistēmu uzņēmējiem

Jūs varat izmantot divas neto norēķinu sistēmas:

 • Ja Jūsu saules elektrostacija (SES) ir ar jaudu līdz 50kW, varat pieteikties universālajā neto norēķinu sistēmā ar 2024. gada 1. maiju vai ātrāk, ja pakalpojums jau būs pieejams.
 • Ja SES kopējā jauda ir līdz 999,9kW, tad Jūs varat izmantot citus neto norēķinu sistēmas pakalpojumus jau šobrīd, vienojoties ar elektroenerģijas tirgotāju.

Kā darbosies neto norēķini?

Neto norēķinu princips darbojas sekojoši:

 1. Laikā, kad saules paneļi ražo elektrību, Jūsu uzņēmums patērē elektroenerģiju “pa tiešo”, par to nemaksājot neko.
 2. Pārpalikumu Jūs pārdodat kopējā tīklā.
 3. Vakaros, naktīs un ziemas mēnešos, kad saules paneļi nesaražo tik daudz, lai pietiktu pašpatēriņam konkrētajā brīdī, ar neto sistēmas palīdzību varēsiet izmantot naudas iekrājumu, kas radies, saulainajā laikā pārdodod elektroenerģiju, vai, ja iekrājums jau beidzies, iepirkt elektrību.

Kas nosaka elektroenerģijas cenu neto norēķinu sistēmā?

To noteiks Jūsu vienošanās ar elektroenerģijas tirgotāju (jeb – līguma nosacījumi). Zem 50kW sistēmām līguma nosacījumus papildus regulē Ministru Kabineta (MK) noteikumi Nr.635.

Īsumā svarīgākais par MK noteikumiem:

 • Iepirkuma cenu nosaka atbilstoši Nord Pool biržas Latvijas tirdzniecības apgabala attiecīgās stundas cenai, piemērojot samazinājumu, kas nedrīkstēs pārsniegt 20 EUR/MWh jeb 0,02 EUR/kWh. 
 • Iepirkuma cena nekad nedrīkstēs būt zemāka par 0 EUR/MWh.

SES ar jaudu virs 50 kW šādu regulējumu nav. Elektroenerģijas pirkšanas un pārdošanas cenu nosaka tikai vienošanās ar tirgotāju. 

Arī Jūs paši varat kļūt par elektroenerģijas tirgotāju (it īpaši, ja plānojat ierīkot elektroauto uzlādes stacijas un tirgot šo pakalpojumu citiem), taču tad, iespējams, Jūsu uzņēmumam vai organizācijai būs jāpaplašina saimnieciskās darbības klāsts. 

Lai varētu darboties pēc universālās neto sistēmas nosacījumiem, pašpatēriņam gada griezumā no 1. marta līdz nākošā gada februāra beigām būs jābūt vismaz 80% no SES saražotā.

Kā notiks saules elektrostacijas (SES) pieslēgšana elektrības ražošanai?

Soļi ir sekojoši:

 • Ir saņemtas visas nepieciešamās atļaujas (iespējams, saņemts apstiprinājums dalībai Altum programmā ar kapitālatlaidi), veikta SES projektēšana un izbūvēta SES.
 • Ja visu saražoto elektrību nav plānots uzreiz patērēt, bet kaut daļu nodot kopējā elektrotīklā, pirms ražošanas uzsākšanas Jums ir jānoslēdz līgums ar Jūsu izvēlētu elektroenerģijas tirgotāju par elektrības pārdošanu. (! Šis posms ir svarīgs – ja sāksiet ražošanu bez šāda līguma, Jūsu elektroenerģija aizies kopējā tīklā, Jums par to nesaņemot neko!)
 • Ja jūsu elektrostacijas ražošanas jauda ir lielāka par 1 MW un saražoto elektrību plānojat pārdot, pirms ražošanas uzsākšanas Jums ir jāreģistrējas Elektroenerģijas ražotāju reģistrā.
 • Kad “Sadales tīkla” atļauja SES ieslēgšanai paralēlā darbā ar sadales sistēmas operatora elektrotīklu saņemta, Jūsu SES sāk ražot elektrību. 
 • Ja jūsu elektrostacijas ražošanas jauda ir 500 kW vai vairāk, trīs mēnešu laikā pēc atļaujas paralēlam darbam ar sadales sistēmu saņemšanas Būvniecības valsts kontroles birojā ir jāiesniedz apliecinājums un saņemtās atļaujas kopija.

Maksimālais saules paneļu saražotais pārpalikums neto norēķiniem gada griezumā

Zemāk varat aplūkot oficiālos MK sniegtos norādījumus, cik maksimāli varēsiet nodot tīklā, lai iekļautos neto sistēmas nosacījumos. Tabulā ērti parādīts pieļaujamais pārpalikums, atbilstoši saules paneļu sistēmas jaudai.

neto-sistemas-pielaujamais-paspaterins-2024

Šāda ir svarīgākā informācija par neto norēķinu sistēmu 2024.gada pavasarī.

Juridiskām personām Energrid veic gan pilna cikla SES izbūvi, gan atsevišķu posmu izstrādi – piemēram, SES, BESS, elektroapgādes, elektronisko sakaru sistēmu projektēšanu, elektroapgādes būvniecību, kā arī komponenšu tirdzniecību.

Sazinieties ar mums, lai saņemtu piedāvājumu!