Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

“Saules paneļi var apmaksāt rēķinus” – ko tas nozīmē?

“Saules paneļi var apmaksāt rēķinus” – ko tas nozīmē?

20. Apr. 2023

“Saules paneļi var apmaksāt rēķinus”. Frāze, kas saules paneļu pasaulē redzama bieži, taču ko tā īsti nozīmē? Izskaidrosim gan ar teoriju, gan ar praksi.

Šajā blogā lasi:

  • Kāds ir viens no lielākajiem ieguvumiem elektrības rēķinā, uzstādot saules paneļus;
  • Kā saules paneļi var dot drošību Jūsu elektrības rēķiniem;
  • Svarīgākais princips, lai saules paneļi patiešām labi apmaksātu Jūsu elektrības rēķinus;
  • Piemērus – reālus klientu stāstus, cik daudz elektroenerģijas naudas izteiksmē viņiem gadā vidēji nosedz saules paneļi;
  • Visvienkāršāko principu tam, kā saules paneļi maksā rēķinus.

Viens no lielākajiem ieguvumiem elektrības rēķinā, uzstādot saules paneļus

Jā, sākotnēji tā ir lielāka investīcija (izņemot gadījumus, kad saules paneļus uzstādāt ar ikmēneša maksājumu). Tai pat laikā, saules paneļi vidēji atmaksājas 6-7 gadu laikā. Pēc tam saules paneļi turpina ražot elektroenerģiju, taču Jums, ja vien uzstādīta kvalitatīva sistēma, jaunu izdevumu nav. Saules paneļi darbojas 25-30 gadu. 

Tai pat laikā, ņemiet vērā, ka ne visiem saules paneļi atmaksājas. Ir gadījumi, kad diemžēl tas nebūs iespējams – par tiem vairāk rakstījām šeit. Īsumā svarīgākais – ja elektrības patēriņš ir zems, īpašumā nav saules apspīdētas platības vai jāpārbūvē tīkls. Tie ir biežākie gadījumi, kad saules paneļu uzstādīšana diemžēl neatmaksāsies.

Tāpēc vienmēr aicinām palūgt aprēķinus savai privātmājai. Tā būsiet droši par atmaksas ilgumu tieši Jums.

Kā saules paneļi var dot drošību Jūsu elektrības rēķiniem?

Saules paneļi – tas nozīmē paredzamas izmaksas par elektrību. Piemēram, pirms gada klientiem rēķinājām naudas ietaupījumu ar vidējo elektroenerģijas cenu 0,21 EUR. Šogad tie jau ir 0.25 EUR. 

Elektroenerģijas cenas mainību gadiem uz priekšu pilnībā paredzēt neviens nespēj. Tai pat laikā, saules paneļi ir iespēja uz nākošajiem 25-30 gadiem “iesaldēt” cenu par elektroenerģiju – jo izmaksas, kuras būs tagad, uzstādot paneļus, tādas arī paliks.

Runājot par paredzamību, gan svarīgi pieminēt 2 faktorus:

  • No 2024. gada 1. janvāra vairs nebūs iespējams pieteikties neto uzskaites sistēmai, kas Jūsu saules paneļu saražoto elektroenerģiju uzkrāj elektroenerģijā. Tā vietā būs pieejama neto norēķinu sistēma, kurā elektroenerģiju Jūs vasarā, kad paneļi tos saražo, pārdodat, un vēlāk (naktīs, ziemas vakaros), kad tas nepieciešams, pērkat atpakaļ no Sadales tīkla. Ja redzat, ka vēlaties paspēt izmantot neto uzskaites sistēmas vienkāršību un nedomāt par to, kādās cenās pirksiet un pārdosiet elektrību – pēdējais laiks paneļus uzstādīt.
  • Rēķini sastāv no elektroenerģijas cenas un maksas par elektrības pārvadi. Pat tad, ja izmantosiet neto uzskaites sistēmu, Jums jārēķinās arī ar to, ka naktīs, ziemas vakaros, kad saules paneļi neražos elektrību, Jūsu rēķinu vēl joprojām veidos maksa par pārvadi. Kad analizējat klientu konsultantu veiktos aprēķinus vai tos veicat paši, svarīgi to paturēt prātā.

Svarīgākais princips, lai saules paneļi apmaksātu rēķinus labi

Saules paneļi maksā Jūsu rēķinus – ja ievērojat efektīvāko principu, kādā uzstādīt saules paneļus. Šis princips ir ekonomiskais izdevīgums. 

Lai kopējais ieguvums par saules paneļu uzstādīšanu Jums būtu maksimāli liels, ir svarīgi zināt, kā to izdarīt visefektīvākajā veidā. 

Tas, cik daudz vienas un tās pašas kopējās jaudas saules paneļi spēs saražot uz Jūsu jumta, ir atkarīgs no visu saules paneļu sistēmas komponenšu kvalitātes, kā arī zināšanām, kā saules paneļus uzstādīt. 

Piemēram, vienu un to pašu saules paneļu ražība atšķiras no tā, pret kuru debespusi tie pavērsti, kādā leņķī. Situācija prasa vēl specifiskākas zināšanas, ja Jūsu jumts ir vairāk, nekā 2 plaknēs un saules paneļi jāuzstāda daļēji pa visām plaknēm.

Ne tikai ražīgums gada griezumā ir svarīgs saules paneļu ekonomiskajam izdevīgumam, bet arī tas, cik ilgi un labi saules paneļu sistēma kalpos. Iemesls vienkāršs – jo ilgāk un labāk kalpos, jo mazākas Jums būs papildus izmaksas. 

Tāpēc, vienalga, vai izvēlaties mūs vai citu saules paneļu uzstādīšanas servisu – pārliecinieties par paneļu, invertora, stiprinājumu kvalitāti un komandas pieredzi. Arī tas ir slēptais zemūdens akmens, kuru neievērojot, saules paneļi neapmaksās Jūsu rēķinus tik veiksmīgi, kā Jūs būtu gribējuši.

Vairāk par ekonomisko izdevīgumu rakstījām šajā blogā. 

Esam apskatījuši saules paneļu izdevīgumu no teorētiskās puses. Kā tas izskatās praksē?

Izvēlējāmies 3 mūsu klientus un parādīsim ar piemēriem.

1. piemērs: saules paneļi privātmājai Mārupē

privatmaja-marupe-saules-paneli

Šim klientam saules paneļus uzstādījām jau pirms kāda laika. Pēc aprēķiniem un vairāku variantu apsvēršanas uzstādījām 28 saules paneļus trīs plaknēs ar kopējo jaudu 10,8 kW. 

Sākotnējie aprēķini lēsa, ka klients gadā vidēji ietaupīs €1630.80. Šobrīd, veicot pārrēķinus ar aktuālāko vidējo elektroenerģijas cenu, klienta ietaupījums gadā ir jau €2265.00. 

Tas nozīmē – klienta sākotnējie izdevumi par saules paneļiem kļuvuši par vēl labāku investīciju, nekā sākumā. Ieguldītā summa, salīdzinot ar to, ja klients būtu palicis pie esošā elektrības ieguves veida, atmaksāsies īsākā laikā, nekā sākumā plānojām, un dos lielāku finansiālo ieguvumu.

2. piemērs: saules paneļi uz zemes Vidzemē

Saules paneli-uz-zemes-7-plusi-jb-sunpower

Klientei no Vidzemes saules paneļus uz zemes uzstādījām iepriekšējā vasarā. Elektroenerģijas patēriņš bija pietiekoši liels, kliente varēja elektroenerģijas patēriņu mājsaimniecībā pat palielināt. Pirmajā gadā, tā, kā saules paneļus uzstādījām vasaras beigās, paneļi nedeva lielāko iespējamo gada ražu. Taču šogad saules paneļi darbojas uz pilnu jaudu jau no pirmajām saulainajām dienām, un turpmākajos mēnešos saražos elektroenerģiju visam atlikušajam gadam.

Arī no tā brīža saules paneļu atmaksāšanās laiks ir saīsinājies. Salīdzinot sākotnēji veiktos aprēķinus ar šī brīža vidējo elektroenerģijas cenu, klientes ietaupījums palielinājies no €2153.34 uz €2563.50 šajā gadā. Tas ir – ja kliente būtu palikusi pie iepriekšējā elektroenerģijas ieguves veida.

3. piemērs – saules paneļi privātmājai Pierīgā

saules-paneli-privatmajam-lapsas-2

Ļoti vienkārša vienas plaknes 4,29 kW saules paneļu sistēma uz privātmājas jumta Pierīgā klientam pēc mūsu aprēķiniem uzstādīšanas brīdī ietaupīja vidēji €700 gadā.

Šogad ietaupījums, salīdzinot ar palikšanu pie iepriekšējā elektroenerģijas ieguves veida, jau ir pieaudzis par €200, tas ir, līdz € 900 EUR. 

Arī šis klients bija izvēlējies uzstādīt saules paneļu sistēmu, kas ļauj elektroenerģijas patēriņu nedaudz palielināt. Tas ir paša klienta ziņā, kā to darīt, taču zinām, ka biežākā izvēle mūsu klientu vidū ir uzstādīt gaisa kondicionieri.

Vēlreiz gan atgādinām, ka elektroenerģijas cenas Latvijā ietekmē ļoti daudzi, iepriekš neparedzami notikumi visā pasaulē. Līdz ar to, ja saules paneļus uzstādāt tagad, labāk ir izvērtēt šī brīža situāciju, maksu par elektroenerģiju, un virzīties tālāk uz uzstādīšanu, ja Jūs apmierina tas, kā saule varētu apmaksāt Jūsu rēķinus ar šī brīža datiem. Šādus patīkamus pārsteigumus, kā aprakstījām mūsu klientiem, labāk aprēķināt atpakaļgaitā, nevis uz priekšdienām.

Kopumā – vienkāršākais skaidrojums, kā saule apmaksā rēķinus

Vienkāršākais princips, lai izprastu saules paneļu ražību un to, kā tā maksā rēķinus gada griezumā tiem, kuri to vēl nezina.

Saules paneļi ir tehnoloģija, kas siltākajos mēnešos saražos elektroenerģiju visam gadam

Saules paneļu ražība gada griezumā pa mēnešiem izskatās aptuveni šādi:

saules-panelu-kalkulators-saulesparki

Kā redzat, lielākā daļa gada ražības tiek saražota pāris mēnešu laikā. Tas, protams, nenozīmē, ka šāds grafiks Jūsu mājsaimniecībā īstenosies katru gadu. Būs gadi, kurā viens un tas pats mēnesis būs vairāk ražīgs, nekā šajā grafikā, un būs gadi, kurā mazāk.

Tai pat laikā, vairumā gadījumu saules paneļi maksā Jūsu rēķinus, lielāko enerģijas daudzumu saražojot vasarā. 

Tad, pēc labākajām Latvijas tradīcijām, ziemā Jūs izmantojat pa vasaru savāktos “krājumus”. Tikai šajā gadījumā raža nav ne dārzeņi, ne augļi, bet gan elektroenerģija.

Jeb – Jūs nemaksājat par elektrību rudenī un ziemā no savas kabatas, bet gan ar to, ko saražojusi saule Jūsu īpašumā vasarā.

Noslēgumā

Uzstādot kvalitatīvu saules paneļu tehnoloģiju, kā arī to darot gudrā veidā, vāksiet saules “ražu”, kas Jums apmaksās elektroenerģijas rēķinus, vairākas desmitgades.

Turklāt, izmantojot valsts atbalsta iespējas, Jūs savu personīgo investīciju samazināt vēl vairāk, līdz ar to, saules paneļi kopējos izdevumus par elektroenerģijas iegūšanu padarīs vēl izdevīgākus. 

Vēlaties saņemt profesionāļu veiktus aprēķinus un palīdzību valsts atbalsta noformēšanā? Piesakieties konsultācijai šeit.

Uzzini pirmais

Saules enerģijas noteikumi mainās strauji

Atstāj savu e-pastu un mēs Tevi informēsim par izmaiņām un citu aktuālo vienkāršā valodā.