Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

10 iemesli, kāpēc saules paneļi nebūs laba izvēle

10 iemesli, kāpēc saules paneļi nebūs laba izvēle

19. Jan. 2023

Saules paneļi: kad tā nav laba izvēle? Piedāvājam 10 iemeslus, kāpēc no sapņa par saules paneļiem un to sniegtās saules enerģijas var nākties atteikties.

Ievadam – kas ir saules enerģija un kāpēc tā ir tik populāra

Tā ir elektroenerģija, kas radusies no saules. Saules paneļi ir iekārtas, kuras šo enerģiju spēj saražot, un saules paneļu sistēma, savukārt, palīdz šo enerģiju pārvērst tādā, kuru varam izmantot savas mājsaimniecības vai biznesa vajadzībām.

Saules paneļi ražo elektroenerģiju jebkurā gaišā dienas laikā, kamēr uz tiem nonāk saules elektromagnētiskais starojums.

Vairumam cilvēku jau ir saprotams, kāpēc saules paneļi tik strauji Latvijā ir ieguvuši popularitāti kā elektroenerģijas ieguves veids. Īsumā atgādinot, saules paneļu saražotās elektroenerģijas plusi ir:

  • Mazāks elektrības rēķins – saules paneļi vidēji par kilovatstundu izmaksā daudz mazāk, nekā “klasiskie” elektroenerģijas ieguves veidi;
  • Neatkarība no elektroenerģijas cenu svārstībām – jo augstāk kāpj elektroenerģijas cenas, jo izdevīgāki kļūst saules paneļi;
  • Investīcija, kas sevi atpelna ar “+” zīmi –  saules paneļi savas darbības laikā sevi atpelna vidēji 6-7 gadu laikā un tad, tēlaini izsakoties, tie “pelna naudu saimniekam”;
  • Neatkarība no elektroenerģijas tirgotāja – Jūsu māja kļūst par lielā mērā autonomu saimniecību, kura pati spēj sevi apgādāt ar elektroenerģiju;
  • Dabai draudzīgs risinājums – salīdzinot ar citiem elektroenerģijas ieguves veidiem, saules paneļu ietekme uz vidi ir minimāla.

Saslavējām, tagad laiks nelielai realitātes devai. Kādos gadījumos sapnis par šiem plusiem paliek neizsapņots?

1. Pārāk zems elektroenerģijas patēriņš

Saules paneļu uzstādīšana prasa izmaksas – visas iekārtas, uzstādīšana, dokumentu sakārtošana. Šīm izmaksām saules paneļu darbības laikā (25-30 gadu) sevi būtu jāatpelna. 

Ja saules paneļu uzstādīšanas izmaksas ir daudz augstākas, nekā tas, ko iegūsiet, tad vismaz no ekonomiskā pamatojuma saules paneļi nebūs labākais risinājums. 

Tas notiek gadījumos, kad mājsaimniecībā patērē maz elektroenerģijas. Izņēmums – ja plānojat paaugstināt savu elektroenerģijas patēriņu, pārejot uz saules paneļiem un tad šis patēriņš atmaksāsies, būs izdevīgāks, nekā alternatīvas.

2. Nav pietiekoši daudz saules apspīdētas vietas uz jumta

Saules paneļi ražo elektrību arī ēnainās dienās. Taču, lai tie atmaksātos, tiem nepieciešams pietiekoši daudz brīvas vietas uz jumta, kuru lielāko dienas daļu apspīd saule. 

  • Ja Jūsu mājas jumts ir ar daudzām sarežģītām plaknēm;
  • Ja uz jumta ir pārāk maz vietas, lai uzstādītu visu Jums nepieciešamo saules paneļu daudzumu,
  • vai lielāko dienas daļu jumtu apēno tuvumā esošie koki vai citas ēkas – 

Tad saules paneļi var palikt tikai kā sapnis.

Tai pat laikā, ir situācijas, kad, piemēram, sarežģītām plaknēm risinājumu tomēr var atrast. Sazinieties ar mūsu klientu konsultantiem, uzdosim Jums pāris jautājumus, veiksim aprēķinus un varēsim pateikt, vai mums ir labas ziņas vai ne.

Otrs faktors, ko vēl apdomāt šajā jautājumā – ja aprēķini rāda, ka saules paneļu uzstādīšana Jums būtiski ilgtermiņā samazinās izmaksas, pat nenosedzot visu Jūsu gada patēriņu – arī tad saules paneļi tomēr var būt laba ideja.

Trešais risinājums – iespējams, Jums ir saules apspīdēta vieta uz zemes.

3. Ir vieta uz jumta, taču jumts jālabo

Saules paneļu darbības laiks ir 25-30 gadu. Ja tos uzstādīsiet uz jumta, tos noņemt nost un pēc remonta vēlreiz uzlikt var gan sadārdzināt kopējās izmaksas saules paneļiem, gan ļoti pazemināt Jūsu dzīves kvalitāti uz to laiku, kamēr paneļi ir noņemti. 

Līdz ar to, labāk sākt ar jumta labošanu vai nomaiņu, un tikai tad likt paneļus – un pagaidām saules paneļi lai paliek tikai plānā.

4. Nav pietiekoši daudz saules apspīdētas vietas uz zemes

Ja uz jumta nav pietiekoši daudz vietas, dažreiz tas pat netraucē, ja paneļus var uzstādīt uz zemes. 

Zemes sistēmas mēdz pat būt izdevīgākās ilgtermiņā – tās var novietot pret vajadzīgo debespusi, kur visvairāk spīdēs saule, un pagriezt visefektīvākajā leņķī, lai saules paneļi uztver maksimāli daudz saules.

Tai pat laikā, ja ne tikai uz jumta, bet arī uz zemes nav pietiekoši daudz saules apspīdētas vietas – saules paneļi diemžēl būs tikai sapnis.

5. Nav visu mājas īpašnieku piekrišanas

Šīs punkts ir īpaši svarīgs, ja vēlaties saņemt valsts atbalstu. Vairāk par valsts atbalstu un tā nosacījumiem lasiet šeit.

6. Nav pietiekošas jumta slodzes izturības

Šis punkts vairāk attiecas uz lielākiem saules parkiem biznesa vajadzībām. Uzņēmumiem diemžēl visbiežāk nākas atteikties no idejas par saules paneļiem, ja pēc aprēķiniem nākas secināt, ka jumts neizturēs slodzi (un nav alternatīvas vietas uz zemes).

7. Būtu jāpārbūvē vietējais tīkls

Dažreiz “Sadales tīkls” diemz’ēl paziņo, ka, lai uzstādītu saules paneļus, Jūms būtu jāsedz tīkla pārbūve, kas ir diezgan dārgs prieks. Arī tas saules paneļus padara par tālu sapni.

8. Būtu jāuzbūvē tīkls

Šis punkts attiecas uz saimniekiem, kuri vēlas uzstādīt saules paneļus nomaļās ēkās. Piemēram: “uzbūvēju mājiņu pie ezera, lai saules paneļi ražo tai elektrību!”

Lai saules paneļu saražoto elektroenerģiju Jūs iegūtu visu gadu, Jums būs jāpieslēdzas neto sistēmai.

Ja ēkas apkārtnē nav iespējas pieslēgties tīklam un tas būtu jāizbūvē – uzreiz attiecīgi pieaug izmaksas, un saules paneļi vairumā gadījumu neatmaksājas.

Jā, protams, Jūs varat uzstādīt saules paneļus ar akumulatoru, taču šis akumulators neatrisinās Latvijā aktuālo problēmu, kāpēc neto sistēma vēl joprojām ir labākais risinājums – kā nodrošināt ēku ar pietiekoši daudz elektroenerģijas ziemā.

Ja mājiņa ir vasarnīcas tipa, kuru nevēlaties izmantot ziemā, kā arī Jums akumulatoru radītās izmaksas nav šķērslis – tad problēmu nav, saules paneļi tiešām var būt labs risinājums.

9. Plānojat drīzumā pārvākties

Saules paneļi nav iekārtas, kuras tik viegli var “paņemt līdzi”. Kā jau minējām, to darbības laiks ir 25-30 gadu. Līdz ar to, ja drīzumā plānojat pārvākties, ir jāizvērtē, vai saules paneļu uzstādīšana Jums ir aktuāla. Jo, visticamāk, saules paneļi paliks esošajā īpašumā, nākošajiem to īpašniekiem.

Protams, to uzstādīšana nekustamajam īpašumam dod klāt vērtību, kas arī ir aspekts, ko ir vērts apdomāt. Taču labāk par to konsultēties ar nekustāmā īpašuma novērtētājiem, aģentiem. 

10. Fokuss ir uz īstermiņu

Ja plānojat meklēt “lētāko” risinājumu, arī iesakām vismaz uz kādu laiku atmest domu par ātru saules paneļu iegādi, un turpināt meklēt informāciju, analizēt, līdz esat 100% droši par pareizo izvēli. Šeit vairāk par to, kā izvērtēt cenu.

Saules paneļi ir ilgtermiņa investīcija. Labāka stratēģija būs domāt – kā tas būs visizdevīgāk turpmāko 25-30 gadu laikā, nevis šogad.

Jo fokusējoties uz “šogad”, diemžēl visbiežāk pēc pāris gadiem sapratīsiet, ka “vēlāk” tas strauji kļūs dārgi, daudz dārgāk, nekā, ja sākumā izvēlētos labu, kvalitatīvu risinājumu, kas prasa lielākas izmaksas sākumā.

Kā šo risināt – ir pieejams gan finansiāls atbalsts saules paneļu iegādei, gan valsts atbalsts, kas izmaksas samazinās.

Kopsavilkumā:

saules-paneli-privatmajam-kekava-1

Saules paneļi ir ļoti laba iespēja samazināt elektroenerģijas izmaksas gan mājsaimniecībai, gan biznesam – ja šajā īpašumā ir visi nosacījumi, lai saules paneļi spētu saražot to apjomu, kas Jums ir nepieciešams, un tādā veidā, kas ilgtermiņā nerada papildus izmaksas.

Ceram, ka ieguvāt noderīgu informāciju, kas ļauj Jums gudri izvērtēt, vai saules paneļi ir laba izvēle tieši Jums vai ne. 

Ja ir kādas šaubas vai vēlaties saņemt speciālistu veiktus aprēķinus par to, kāds risinājums Jums būs ekonomiski pamatotākais – ar prieku palīdzēsim.

Piesakieties, ar Jums sazināsimies!