Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Izmaiņas NETO sistēmā 2022.g. vasarā

Izmaiņas NETO sistēmā 2022.g. vasarā

18. Aug. 2022

Kādas ir jaunākās izmaiņas NETO sistēmā, kas ietekmēs saules paneļu uzstādīšanu gan mājsaimniecībās, gan uzņēmumos?

Lasi tālāk!

Sāksim ar to, kas kopumā ir neto sistēma.

Kas ir neto sistēma?

Neto sistēma ir veids, kādā Jūsu privātmājā maksimāli izmantot saules paneļu sistēmas saražoto jaudu visa gada garumā.

Kāpēc? 

Saules paneļi ir visražīgākie laikā, kad Latvijā ir visvairāk saules – tas ir, vasaras mēnešos. Ar šo daudzumu, ja paneļus uzstāda kvalitatīvi, pietiek visam gadam.

Ziemas mēnešos, kad ir tumšāks, saules paneļi dienu no dienas nespēj saražot pietiekami daudz elektroenerģijas, lai nodrošinātu visas mājsaimniecības vajadzības visas diennakts garumā.

Akumulatori, kuri ļautu autonomi uzglabāt elektroenerģiju pašam, pagaidām ir:

  • nesamērīgi dārgi (t.i., izmaksas par to uzstādīšanu tā palielina kopējo cenu, ko maksājat par saules paneļiem, ka tas vairumā gadījumu neatmaksājas)
  • labi tikai īstermiņā – tie elektroenerģiju spēj uzglabāt maksimums dienām, ne mēnešiem ilgi, līdz ar to, tie nespētu vasarā saražoto elektŗibu saglabāt līdz ziemai.

Līdz ar to, pagaidām efektīvākais, ekonomiski pamatotākais risinājums mājsaimniecībām  ir neto sistēma.

Vairāk par to, kā līdz šim strādājusi NETO sistēma mājsaimniecībām, lasiet šeit.

Acīgākie lasītāji jau pamanīs, ka nelietojam iepriekš plaši izmantoto vārdu savienojumu “NETO norēķinu sistēma”.

Tas ir saistīts ar jaunākajiem grozījumiem, kuru gala nosacījumi gan vēl nav izstrādāti pilnībā – taču jau ir noderīga informācija, kuru ņemt vērā, plānojot saules paneļu uzstādīšanu. 

(Sekojiet mums Facebook, ziņosim, kad būs pieejama visa informācija.)

Ar ko atšķirsies NETO norēķinu sistēma no NETO uzskaites sistēmas?

Pēc jaunajiem grozījumiem, ir divi atsevišķi termini – neto norēķinu sistēma, kas nozīmēs ko citu, nekā līdz šim, un neto uzskaites sistēma.

Zemāk apskatiet atšķirības:

Elektroenerģijas neto uzskaites sistēma

neto-uzskaites-sistema

Oficiāli:

Tā ir kārtība, kādā veicami maksājumi par elektroenerģiju, kas saņemta no sistēmas, un kādā sadales sistēmas operators veic ieskaitu par mājsaimniecības lietotāja objektā sistēmā nodoto un no tās saņemto elektroenerģiju. 

Vienkāršākiem vārdiem:

Tas ir tas, ko agrāk saucām par neto norēķinu sistēmu; un to jau šobrīd izmanto vairums no tiem māju īpašniekiem, kuriem ir pieslēgti saules paneļi. 

NETO uzskaites sistēma darbojas sekojoši:

  • Tad, kad saules paneļi vasarā saražo vairāk elektrības, nekā Jūs patērējat, elektrība pa vadiem nonāk kopējā elektroenerģijas tīklā un veido uzkrājumu.
  • Kad naktīs vai ziemas mēnešos saules paneļi neražo pietiekoši daudz elektroenerģijas, Jūs šo vasaras dienās iepriekš uzkrāto elektrību pa vadiem paņemat atpakaļ, lai to izmantotu savām vajadzībām. Jūs maksājat tikai par Sadales tīkla pārvadi.

Process notiek automātiski, Jums pašiem nekas nav jādara.

Darījumu, ja tā var teikt, šeit mēra elektroenerģijā. Kamēr Jūsu saules paneļi saražo tik daudz jaudas, cik Jūs izmantojat gadā, un Jūs visu arī patērējat gada griezumā, viss ir kārtībā, un jāmaksā ir tikai par Sadales tīkla pārvadi.

Elektroenerģijas neto norēķinu sistēma – tas ir jaunums. 

Oficiāli:

Tā ir kārtība, kādā veicami maksājumi starp elektroenerģijas tirgotāju un no atjaunojamiem energoresursiem iegūtas elektroenerģijas aktīvo lietotāju par šā aktīvā lietotāja objektos sistēmā nodoto un no sistēmas saņemto elektroenerģiju. 

Vienkāršiem vārdiem: 

Norēķinu sistēma nozīmē, ka Jūs izvēlaties savu elektroenerģijas tirgotāju un noslēdzat līgumu. Sīkāki nosacījumi varēs atšķirties no tirgotāja uz tirgotāju, taču kopīgais visiem neto norēķinu sistēmas lietotājiem būs viens – elektroenerģiju plānots mērīt naudas izteiksmē.

Tad, kad Jūsu paneļi saražos vairāk, nekā patērējat, to nopirks Jūsu elektroenerģijas tirgotājs un Jūsu uzkrājumā būs nauda, ne elektroenerģija. Tad, kad Jums vajadzēs elektroenerģiju, Jūs to pirksiet atpakaļ. 

Neto norēķinu sistēma vēl ir izveides procesā – šobrīd, bloga publicēšanas brīdī, vēl nav izstrādāti visi noteikumi, kā šo procesu regulēs valsts.

Kādas vēl būs izmaiņas NETO sistēmā?

Galvenās izmaiņas vienkāršākā valodā ir sekojošas.

NETO sistēmas izmaiņas Nr.1: Termiņš gada uzkrājumam neto uzskaites sistēmā.

Iepriekš NETO uzskaites sistēmas uzkrājums veidojās viena gada griezumā no 1. aprīļa līdz nākošā gada 31. martam. Tas nozīmēja, ka vasarā saražotā elektroenerģija bija “jāiztērē” līdz nākošā gada 31. marta plkst. 23:59, un, sitot pusnaktij, automātiski sistēmā uzkrājums neitralizējas un sākas no jauna.

Šobrīd, pēc jaunajiem grozījumiem, šis termiņš ir pārcelts vienu mēnesi atpakaļ.

Tas ir – Jūsu uzstādītās saules paneļu sistēmas saražotā elektroenerģija, kas “paliek pāri” vasarā, veido uzkrājumu tīklā, kas ir jāiztērē līdz nākošā gada pēdējai februāra dienai (28. vai 29. februārim).

Pusnaktī uz katra gada 1. martu elektroenerģijas uzkrājums automātiski neitralizējas un sākas no jauna.

NETO sistēmas izmaiņas Nr.2: pakāpeniska pāreja uz norēķinu sistēmu.

Jauni klienti neto uzskaites sistēmai varēs pievienoties līdz 31.12.2023. Ja vien Jūs nenoslēdzat citu līgumu ar elektroenerģijas tirgotāju, uzskaites sistēma Jums tiks piešķirta automātiski.

Ja Jūs izlemsiet pāriet uz neto norēķinu sistēmu, tādu soli varēsiet spert tikai vienreiz. Pievienoties atpakaļ uzskaites sistēmai pēc tam vairs nevarēs, neatkarīgi no datuma. 

Tai pat laikā, Jūs brīvi, bez ierobežojumiem varat mainīt elektroenerģijas tirgotāju, ar kuru noslēgt norēķinu sistēmas līgumu.

NETO sistēmas izmaiņas Nr.3: Neto norēķinu sistēmai būs iespējams pieslēgties arī juridiskām personām.

Iepriekš neto sistēma bija pieejama tikai mājsaimniecībām, privātām vajadzībām.

Tā sakarā – neto uzskaites sistēmai iepriekš bija saules paneļu sistēmas jaudas ierobežojumi, un neto norēķinu sistēmā šādu ierobežojumu nebūs.

NETO sistēmas izmaiņas Nr.4: paplašinājušās citas izmantošanas iespējas.

Salīdzinoši bieži no Jums ienāca jautājums – vai varu uzstādīt paneļus uz savas mājas jumta laukos, un maksāt par elektroenerģiju savam dzīvoklim Rīgā.

Ar neto norēķinu sistēmu to varēsiet darīt, ja tas būs norādīts līgumā.

Kā arī likums norēķinu sistēmai nenosaka laika ierobežojumus – ja vien līgumā nebūs citi nosacījumi, ar neto norēķinu sistēmu to uzkrājumu, kurš veidojies no saražotās elektroenerģijas iepriekšējā vasarā (naudas izteiksmē), varēsiet paturēt arī pēc nākošā gada 1. marta.  

Ko tas maina tieši Jūsu plāniem saules paneļu uzstādīšanā? 

Piesakieties konsultācijai, palīdzēsim Jums izvēlēties piemērotāko risinājumu, lai Jums ilgtermiņā tas ir visizdevīgāk!