Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

VARAM atbalsts saules paneļu uzstādīšanai: izmaiņas

VARAM atbalsts saules paneļu uzstādīšanai: izmaiņas

20. Jul. 2022

Saules paneļu uzstādīšana ir viens no aktuālākajiem jautājumiem gan privātmāju, gan uzņēmēju ikdienā visā Latvijā. Līdz ar to, VARAM atbalsts ir aktuālāks, nekā jebkad, un tā programmā, lai atbalstu varētu izmantot maksimāli daudz Latvijas iedzīvotāju, ir veiktas izmaiņas.

Kādas kopumā ir iespējas saņemt valsts atbalstu saules paneļu uzstādīšanai?

Ja tikai tagad sāc interesēties par saules paneļu uzstādīšanu, pāris noderīgas lietas, pirms virzāmies pie aktuālākajiem grozījumiem.

Jau iepriekš rakstījām par VARAM atbalsta nosacījumiem un ALTUM atbalsta nosacījumiem (tur arī ir minēti pāris jaunumi konkrētajā laika periodā no VARAM, kas ir aktuāli vēl joprojām).

Ja tikai plāno pieteikties atbalstam un gribi zināt, kādos gadījumos atbalstu saņemt nevar, vērts ieskatīties šajā blogā.

Īsumā – svarīgākais par VARAM atbalstu saules paneļu uzstādīšanai privātmājām:

  • Tev ir jābūt ēkas īpašnieka tiesībām, lai pieteiktos uz atbalstu;
  • VARAM atbalstu piešķir pēc tam, kad saules paneļi ir uzstādīti;
  • Saules paneļu sistēma jāiegādājas pie un to uzstādīšana jāveic Latvijā reģistrētiem komersantiem;
  • Atbalstu piešķir proporcionāli uzstādītajai invertora jaudai;
  • Atbalstu piešķir personām, kas saules paneļu saražoto enerģiju izmantos pašpatēriņam (t.i., privātām vajadzībām – saimnieciskās darbības veicējiem, uzņēmējiem šobrīd diemžēl jāgaida citas atbalsta programmas);
  • Maksimālā summa atbalstam ir 4000 EUR.

 

Kādas ir izmaiņas VARAM atbalsta nosacījumiem saules paneļu uzstādīšanai?

varam-atbasts-grozijumi-privatmajam

1. Ēkai vairs nav jābūt nodotai ekspluatācijā

Viens no biežākajiem Jūsu jautājumiem no jauno māju īpašniekiem – vai varu pieteikties atbalstam, ja privātmāja vēl nav nodota ekspluatācijā? 

Iepriekš nācās Jums atbildēt noliedzoši, taču tagad tas ir mainīts!

Jūs varat pieteikties un saņemt atbalstu saules paneļu uzstādīšanai arī tad, ja ēka vēl nav nodota ekspluatācijā. 

Tas, kas jāievēro šādā gadījumā – Jums ēka ir jānodod ekspluatācijā piecu gadu laikā pēc atbalsta projekta līguma noslēgšanas.  

Ja to neizdarāt – valsts atbalsta summa būs jāatdod.

2. Atbalstam var pieteikties arī daudzdzīvokļu māju īpašnieki

Iepriekš saules paneļu uzstādīšanai atbalstu varēja saņemt tikai privātmāju vai dzīvokļu māju īpašnieki. 

Šobrīd VARAM atbalsts ir kļuvis pieejams arī daudzdzīvokļu māju mājsaimniecībām, ja tās ir pieslēgtas centralizētajai siltumapgādes sistēmai. Šis grozījums attiecas uz viena līdz piecu stāvu daudzdzīvokļu mājām.

varam-atbalsts-grozijumi-dzivoklu-majam-saules-paneli
Spied uz foto, ja vēlies uzzināt, kā šai dzīvokļu mājai tika uzstādīti saules paneļi

3. VARAM atbalsts – pieejams ne tikai privātpersonām

VARAM atbalsts saules paneļu uzstādīšanai kļūst pieejams ne tikai privātmāju īpašniekiem, kā tas bija iepriekš.  Ja saules paneļu sistēmu uzstādīsiet uz ēkas, kas ir biedrību, nodibinājumu, vai reliģisko organizāciju īpašumā, arī tad varēsiet saņemt atbalstu, kas būtiski samazinās saules paneļu uzstādīšanas cenu.

4. VARAM atbalsts ir pieejams plašākam dzīvojamo māju lokam

Iepriekš VARAM atbalstam varēja pieteikties 1-2 dzīvokļu māju īpašnieki. 

Ar jaunajiem nosacījumiem, saules paneļu sistēmas uzstādīšanas projektus ar valsts atbalstu var īstenot arī triju vai vairāku dzīvokļu mājas, mājas, kas ir triju vai vairāku dzīvokļu māju dzīvojamo telpu grupās (tas ir, rindu un dvīņu mājas). 

Cita būtiska informācija

Izmaiņas stājušās spēkā 2022. gada 20. jūlijā – ar precīziem likuma grozījumiem, ja ir interese pašam pētīt sīkāk, varat iepazīties šeit.

Svarīgs aspekts, ko paturēt prātā, ja likumus negribas pētīt – ja ēkai ir vairāki īpašnieki, lai pieteiktos VARAM atbalsta saņemšanai, nepieciešama piekrišana no visiem īpašniekiem.

Tāpat, ja plānojat pieteikties saules paneļu uzstādīšanai dzīvokļu mājā, un kādā no dzīvokļiem ir reģistrēta saimnieciskā darbība vai uzņēmums, atbalstu saņemt visai mājai būs iespējams, taču šim dzīvoklim ne, un attiecīgi tiks samazināta atbalsta summa.

Daudz detaļu, un ne vienmēr ir saprotami sarežgītie likumi, vai ne?

Ja Jums nepieciešama konsultācija un palīdzība – piesakieties sarunai zemāk, palīdzēsim!

P.S. Saules panelu uzstādīšana šobrīd ir karsts temats valsts iestādēs, līdz ar to, grozījumi no saules ražotās enerģijas ražošanā, uzskaitē un izmantošanā notiek ļoti bieži.

Ja vēlies turēt roku “uz pulsa” un uzzināt jaunumus par saules paneļu uzstādīšanu Latvijā vienkāršā valodā – seko mums Facebook un Linkedin!