Pieteikties konsultācijai
14. Sep. 2023
Saules paneļu uzstādīšanai šobrīd ir labākais laiks – līdz 2024.gada 30.aprīlim vēl ir iespējams pieteikties neto uzskaites sistēmai. Lai tai pieteiktos, saules paneļiem jābūt uzstādītiem.
Ir saimnieki, kuri no A līdz Z šo darbu uztic saules paneļu uzstādīšanas servisam.
Taču ir saimnieki, kas dažādu iemeslu dēļ vēlas to darīt paši.
Ja Jūs lasāt šo blogu, tad pieņemam, ka esat no tiem, kuri vēlas (vai apsver) saules paneļus uztādīt pašiem.
Iespējams, arī jau zināt, ka saules paneļi ir viens no efektīvākajiem un ilgtspējīgākajiem veidiem, kā samazināt elektrības rēķinus un to darīt izdevīgā, dabai draudzīgā veidā.
Turklāt saules paneļi visbiežāk palielina īpašuma vērtību!
Tāpēc ir svarīgi, ka saules paneļus uzstādām gudri. Lai gan rēķinu samazināšanās, gan īpašuma vērtības pieaugums notiek maksimāli Jums izdevīgākajā veidā.
Šajā blogā apskatīsim saules paneļu uzstādīšanas darbu sarakstu.
Jeb, kā izskatās saules paneļu uzstādīšana no A līdz Z, ja to darīsiet paši, bez saules paneļu uzstādīšanas servisa palīdzības.
Uzstādīt saules paneļus pats var būt ekonomiski izdevīgi, taču šis process ir sarežģīts un prasa precīzu plānošanu.
Tāpēc šeit ir darbu saraksts 9 soļos, kam sekot, ja vēlaties šo uzdevumu veikt pats:
Kas jādara:
Iesakām sākt ar saules paneļu kalkulatoru.
Tajā, ievadot savu elektrības gada patēriņu u.c. parametrus, Jūs redzēsiet vispārīgu pārskatu.
Kāpēc vispārīgu – kā redzēsiet, kalkulatorā nav iespējas aprēķināt saules paneļu uzstādīšanu vairākās plaknēs, kur katra ir vērsta uz savu debespusi. Taču pirmajiem, vispārīgiem aprēķiniem tas ir ļoti labs rīks.
Tātad, jūs uzzināt, vai saules paneļi Jums vispār atmaksātos. Ja jā, tad ir vērts ķerties pie izpētes (saturieties, tā nebūs īsa).
Ievāciet visu nepieciešamo informāciju:
Nākotnes sadaļa ir īpaši būtiska, lai jūs varētu veikt precīzākus aprēķinus.
Ja, piemēram:
to visu ņemat vērā, aprēķinot nākotnes patēriņu. Citādāk ir risks uzstādīt pārāk mazu saules paneļu sistēmu un kopējais ieguvums būs mazāks.
Kas jādara:
Izvērtējiet Jūsu jumta novietojumu pret debespusēm, jumta slīpuma leņķi un citus faktorus, kas ietekmēs paneļu efektivitāti. Pārliecinieties, ka jumts ir labi apspīdēts un ka Jūsu vai kaimiņu īpašuma koki tomēr lielu dienas daļu to neapēno.
Izmantojiet saules atlantu – online rīku, kurā, ievadot savu lokāciju, Jūs redzēsiet precīzāku saules ražību tieši Jūsu adresē.
Ja apsverat domu uzstādīt saules paneļus nevis uz jumta, bet zemes, Jums interesēs saules paneļi uz zemes.
Kas jādara:
Pārbaudiet vietējos pašvaldības būvnormatīvus un noskaidrojiet:
Kā arī Sadales tīklā pārsliecinieties, vai Jūsu adresē var pieslēgt Jūsu izvēlēto saules paneļu sistēmu bez tīkla pārbūves, un noskaidrojiet izmaksas pieslēgšanai tīklā.
Iepazīstieties arī ar prasībām būvspeciālistiem, kas drīkst pieslēgt un uzstādīt saules paneļus. Atrodiet tuvāko Jums, un noskaidrojiet izmaksas, kas būs saistītas ar viņa pakalpojumiem.
Kas jādara:
Pēc visas iepriekš savāktās informācijas izveidojiet precīzu projektu – kur atradīsies paneļi, cik; kāda būs to ražība gadā; kādu invertoru slēgsiet klāt, kur.
Izvēlaties saules paneļus, invertoru, stiprinājumus u.c. komponentes, saglabājot saites uz izvēlētajiem saules paneļu komponentēm. Jeb – sastādot komponenšu sarakstu Jūsu izstādātajam plānam, kā tie tiks uzstādīti (kopā ar būvspeciālistu).
Izstrādājiet precīzu izmaksu aprēķinu.
Tajā ietveriet izmaksas saistībā ar paneļiem, invertoriem, stiprinājumiem, kā arī iepriekšējā punktā noskaidrotajām uzstādīšanas, pieslēgšanas izmaksām un citiem izdevumiem. Ja pieteiksieties valsts atbalstam, ierēķiniet arī to.
Ja nepieciešams finansiāls atbalsts, izvērtējiet Jums labākos variantus.
Kas jādara:
Pēc izpētes iegādājieties visus nepieciešamos materiālus:
Kas jādara:
Laiks uzstādīt paneļus!
Šis parasti ir visīsākais posms.
Sertificētais būvspeciālists sāks ar stiprinājumu uzstādīšanu, pēc tam uzstādīs paneļus un invertoru. Nepieciešams arī uzmanīgi sekot drošības instrukcijām.
Kas jādara:
Pirms sistēmas pilnīgas pieslēgšanas ir jāveic testēšana, lai pārliecinātos, ka viss darbojas kā nākas. Tad sertificētais speciālists Jūsu saules paneļu sistēmu pieslēdz kopējam tīklam.
Kas jādara:
Sagatavojiet visu nepieciešamo dokumentāciju oficiālajām iestādēm, kuru noskaidrojāt 3.solī PĒC saules paneļu uzstādīšanas. Iesniedziet tos ar visiem nepieciešamajiem parakstiem.
Veiciet visus ar dokumentāciju saistītos maksājumus.
Ja piesakieties ekii.lv atbalstam, tikai tagad sāksies pieteikšanās valsts atbalstam.
Ja piesakāties Altum atbalstam, tad ir jāiesniedz nepieciešamie dokumenti, lai saņemtu rezervēto atbalstu.
Apsveicam! Pēc šiem soļiem Jūsu saules paneļu sistēmai jābūt uzstādītai. Tāds, lūk, ir saules paneļu uzstādīšanas process, soli pa solim.
1. Pārbaude un regulēšana pēc sezonām.
Lai maksimāli izmantotu saules paneļu potenciālu, regulāri pārbaudiet to darbību un, ja iespējams, veiciet sezonālas korekcijas paneļu slīpuma leņķī. Tas palīdzēs optimizēt saules gaismas uztveri dažādos gadalaikos.
2. Apsveriet saules paneļu tīrīšanas un uzturēšanas plānu.
Lai gan saules paneļi parasti ir viegli kopjami, to efektivitāte var samazināties, ja uz paneļiem uzkrājas netīrumi vai putekļi. Apsveriet regulāru tīrīšanas grafiku, it īpaši, ja dzīvojat vietās ar augstu putekļu līmeni vai biežu lietus ietekmi. Tīri paneļi nodrošina optimālu darbību un ražību.
3. Apsveriet enerģijas pārvaldības sistēmas.
Ja plānojat paplašināt savu mājas enerģijas pārvaldības sistēmu, piemēram, pievienojot akumulatorus vai citus enerģijas uzkrāšanas risinājumus, apsveriet viedās enerģijas pārvaldības sistēmas, kas ļauj optimāli sadalīt un izmantot saražoto elektroenerģiju. Tas var ietaupīt vēl vairāk izmaksu, īpaši periodos, kad saules gaisma ir mazāka.
4. Neto uzskaites sistēmas īpatnības.
Ja plānojat izmantot neto uzskaites sistēmu, pārbaudiet, kā tieši šī sistēma darbojas Jūsu reģionā un kādas ir maksas par elektrības atpirkšanu vai nodošanu tīklā. Dažreiz var būt izdevīgāk ieguldīt akumulatoru sistēmā, lai maksimāli izmantotu saražoto enerģiju uz vietas, nevis pārdot to atpakaļ tīklā.
5. Juridiskie un apdrošināšanas jautājumi.
Pirms saules paneļu uzstādīšanas pārliecinieties, ka esat ieguvuši visas nepieciešamās atļaujas un atbilstat vietējiem būvnormatīviem. Turklāt saules paneļu apdrošināšana kļūst arvien svarīgāka, īpaši, ja dzīvojat teritorijā ar biežiem ekstremāliem laikapstākļiem. Apdrošināšanas segums var iekļaut vētras radītos bojājumus, ugunsgrēku vai citus dabas izraisītus zaudējumus.
6. Ilgtermiņa uzticamība un serviss.
Kad izvēlaties saules paneļus un invertorus, pievērsiet uzmanību ne tikai to cenai, bet arī garantijām un pieejamajam klientu servisam. Labākas kvalitātes produkti bieži vien piedāvā ilgākas garantijas, kas ir būtiskas, lai nodrošinātu Jūsu investīcijas aizsardzību visā tās darbības laikā.
Iesakām ļoti rūpīgi uztvert izpētes daļu.
Saules paneļu uzstādīšanā ir diezgan daudz “zemūdens akmeņu”, kurus nezinot, radīsies papildus izdevumi un/vai saules paneļu uzstādīšana aizņems daudz ilgāku laiku.
Kā arī otrs ieteikums – izvēlēties komponentes pēc to kvalitātes un garantijām. Saules paneļi ir ieguldījums, kurš būs Jūsu īpašumā turpmākos 25-30 gadus. Ja kas notiks, Jūs noteikti priecāsieties, ka esat izvēlējušies iegādāties saules paneļus, invertorus, stiprinājumus no oficiālajiem izplatītājiem, kuri Jums sniedz palīdzību, klientu servisu.
Kā arī bonusa padoms – pēdējo mēnešu laikā aktualizējies jautājums par saules paneļu apdrošināšanu.
Pirms apdrošināt saules paneļus, pārliecinieties, ka šī apdrošināšana sedz arī, piemēram, vētras radītus zaudējumus, kā arī elektrības izmaksas, kamēr bojātos paneļus u.c. komponentes nomaina.
Ceram, ka Jums noderēja! Ja vēlaties konsultāciju komponenšu iegādē – rakstiet mums šeit vai zvaniet (darba laikā no pl. 9-18).
Lai veiksmīga saules paneļu uzstādīšana un labāka ražība, nekā cerējāt!