Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Saules paneļu efektivitāte: apgāžam mītu

Saules paneļu efektivitāte: apgāžam mītu

17. Mar. 2022

Pagaidīšu, kamēr saules paneļu efektivitāte pieaugs, un tad uzstādīšu tos savai privātmājai” – kāpēc šī frāze ir mīts?

Par to runājam jaunākajā blogā.

Ko nozīmē – saules paneļu efektivitāte?

Sāksim ar to, kas īsti ir saules paneļu efektivitāte un kā tā rodas.

Vienkāršiem vārdiem sakot, saules paneļu efektivitāte – tas nozīmē to, cik procentu no visas saules gaismas, kas spīd uz saules baterijām, ir iespējams pārvērst par elektroenerģiju.

Piemēram, ja visa saules enerģija, kas nokļūst uz paneļa, tiktu absorbēta un pārvērsta elektroenerģijā, efektivitāte būtu 100%.

Ja desmitā daļa – 10%.

Kāda ir pašreizējā saules paneļu efektivitāte?

Pašlaik viena paneļa efektivitāte ir 15-23%. Ieraugot šādu skaitli, pa lielam top pilnībā skaidrs, kāpēc gribas gaidīt.

Salīdzinot ar 100, tas ir mazs skaitlis, un acīmredzami tas varētu būt lielāks.

Efektivitāte pieaugs līdz 100%, vai ne?

Īsti nē, un paskaidrosim, kāpēc.

Saules paneļu galvenā sastāvdaļa – silīcijs

Silīcijs, kas ir viena no svarīgākajām saules bateriju sastāvdaļām, ir ļoti pateicīgs materiāls elektrības ražošanai no saules. 

Tas ir pusvadītājs, kas nozīmē, ka tas veiksmīgi vada elektrību pie konkrētiem nosacījumiem.

Tai pat laikā, tam ir ierobežojumi.

Pie vislabākajiem nosacījumiem silīcijs kā materiāls spētu absorbēt un izmantot aptuveni 33% no saules gaismas, kas uz to spīd.

Tas ir tāpēc, ka silīcijs kā materiāls spēj absorbēt saules starus konkrētā viļņu garumā un visi viļņi, kas ir īsāki vai garāki, absorbēti netiek un īsti arī netiks.

Tāpēc silīcija saules paneļi nekad, visticamāk, 100% efektivitāti arī nesasniegs.

Taču tas ir pilnīgi OK, jo efektivitāte, kas sasniegta šobrīd, 2022.gadā, ir pilnīgi pietiekoša, lai ražotu tādus saules paneļus, kuri atmaksājas pat privātmājas īpašniekiem.

Īpaši izdevīgi uzstādīt paneļus ir tieši šobrīd, jo ir apstiprināts valsts atbalsts saules paneļu sistēmas uzstādīšanai

Kāpēc nevar pagaidīt, kamēr efektivitāte sasniedz visus 33%?

Tas notiek salīdzinoši lēni.

Pirmie saules paneļi bija 14% efektīvi – tas gan bija pirms vairāk, nekā pusgadsimta. 

Lai paskaidrotu precīzāk par ātrumu – pēdējo 10 gadu laikā silīcija saules bateriju efektivitāte ir pieaugusi vien par 5-7%. 

Tāpat arī jāņem vērā, ka silīcijs ir tikai viena no solāro paneļu sastāvdaļām. 

Saules paneli veido kombinējot dažādus materiālus, un esošajā kombinācijā labākais, ko varētu iegūt, būtu aptuveni 29,4%.

Vēl svarīgi paturēt prātā saules bateriju cenu svārstības.

Apjoms, kādā ražo saules paneļus, ir palielinājies, un pašlaik, salīdzinot ar laiku pirms 5-10 gadiem, tas cenu ir būtiski samazinājis.

Līdzīgi kā pirmie datori bija dārgāki, nekā datori tagad. 

Tai pat laikā, silīcijs, lai arī ir dabai draudzīgāks, arī nav mūžīgi pieejams materiāls, un pieaugošā pieprasījuma dēļ (jo to izmanto ne tikai saules paneļiem, bet arī citās tehnoloģijās – to var noprast, piemēram, no slavenās Silikona ielejas nosaukuma), pieaugošo benzīna cenu dēļ u.c. faktoru ietekmē drīz šī cena atkal var manāmi pieaugt.

Ņemot to pašu piemēru par datoriem – pandēmijas ietekmē, kad pieprasījums pieauga un visu nevarēja nodrošināt, cena datoriem pieauga.

Saules paneļu efektivitāte pret cenu ir vienā no izdevīgākajām pozīcijām šobrīd, mājsaimniecības vajadzībām ar esošo efektivitāti pilnībā pietiek, un paies kāds laiks, kamēr jaunākas tehnoloģijas, kuras nāktu šī esošā populārākā risinājuma vietā, tiktu aizstātas ar jaunākām, labākām un reizē tikpat finansiāli izdevīgām alternatīvām.

Kā palielināt saules paneļu lietderības koeficientu? Citi faktori, kas ietekmē efektivitāti

Saules bateriju efektivitāti ietekmē citi faktori, kurus gan ieskām ņemt vērā – tie ļoti bieži var ietekmēt vairāk, nekā sākotnēji šķiet, kopējā atmaksāšanās ziņā.

Pāris faktori, kurus paturēt prātā, lai saules paneļi Tavai privātmājai būtu uzstādīti maksimāli efektīvi:

  • Izvēloties paneļus – ņem vērā kopējo jaudu (kW), ko saražos Tava saules paneļu sistēma. Jo labāka cena par to pašu jaudas daudzumu, kuru saražos paneļi, jo labāk. Protams, ņem vērā ne tikai cenu, bet arī, pirmēram, garantiju un citus faktorus, kas dod drošību – tas tomēr ir ieguldījums 30 gadiem, tikai cena kā faktors ļoti strauji var novest pie vilšanās.
  • Izvērtē labāko leņķi un saules paneļa novietojumu pret debespusēm. Arī tie ir svarīgi faktori, kas ietekmē to, cik daudz saules gaismas vispār nokļūst uz paneļa, līdz ar to, cik daudz elektrības tavi privātmājai saražo. Piesakieties konsultācijai, izrēķināsim un parādīsim simulācijā, kā tas izskatītos Jūsu mājai.
  • Izvēlies novietojumu, uz kura maksimāli spīd saule. Saules paneļi, kuri lielu dienas daļu stāv koku vai blakus esošu māju ēnā nekad nebūs efektīvi paneļi. Izvēlies labāko vietu rūpīgi.
  • Parūpējies par saules paneļu sistēmu, kura strādā efektīvāk. Dažreiz vietas uz jumta ir tik, cik tās ir.  Piemēram, ja skurstenis tomēr kādā brīdī uzspīd uz saules paneļa stūra, tad ir svarīgi, ka panelis netiek atslēgts pilnībā, taču elektrību vēl joprojām ražo apkārt ēnai esošās šūnas.
  • Izvēlies materiālu saules paneļiem. Nerakstot gari, ir monokristāliskie un polikristāliskie saules paneļi, un katram no tiem ir savas priekšrocības un nosacījumi, pie kuriem tie kļūst izdevīgāki tieši Jūsu gadījumam.

Saules paneļi Jūsu privātmājai, kā arī saules parki biznesam – piesakies konsultācijai un uzzini efektīvāko risinājumu! 

Piesakies konsultācijai

Uzzini pirmais

Saules enerģijas noteikumi mainās strauji

Atstāj savu e-pastu un mēs Tevi informēsim par izmaiņām un citu aktuālo vienkāršā valodā.