Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Saules paneļi ziemā: kas par tiem jāzina?

Saules paneļi ziemā: kas par tiem jāzina?

22. Dec. 2022

Saules paneļi ziemā: kas par tiem jāzina? Apskatīsim Jūsu biežāk uzdotos jautājumus, kā arī dalīsimies ar interesantiem faktiem, kas bieži vien nav zināmi pat tiem, kuriem saules paneļi jau ir uzstādīti.

Elektroenerģijas ražošana ar saules paneļiem vairumam cilvēku asociējas ar saulainu, tveicīgu vasaras dienu. Dienu, kad gaiss ir tik ļoti karsts, ka virmo.

Taču Latvijā nākas saskarties ar realitāti tai klimata zonai, kurā atrodamies – visiem 4 gadalaikiem – un, to skaitā, ziemu. Laiku, kad dienas lielāko daļu laika ir tumšas; kad snieg sniegs un gaiss var kļūt tik ļoti auksts, ka sasalst uzacis.

Kas ir svarīgākais, ko zināt par saules paneļiem Latvijas ziemā?

To izlasīsiet nākošajos sešos punktos.

1. Ražība: vai saules paneļi ziemā vispār ražo?

Vai gadījumā nav tā, ka Latvijā saules paneļi ražo tikai vasarā?

Runājot par to, mums ir jāapskata divi biežākie mīti par to, kā saules paneļi vispār ražo elektroenerģiju. Kāpēc? Jo atbilde slēpjas tajā, kā ir veidoti saules paneļi, pēc kāda principa tie darbojas.

Pirmais mīts – saules paneļi ražo elektroenerģiju karstumā.

Otrais mīts – saules paneļi ražo elektroenerģiju tad, kad ar to saskaras tiešie saules stari.

Kāda ir realitāte:

Saules paneļi ražo elektroenerģiju, uztverot saules elektromagnētisko starojumu. Kad saules gaismas fotonu daļiņas saskaras ar saules paneļu šūnu, tajos esošie elektroni iekustas. Šī iekustēšanās rada elektrisko strāvu, kura dodas jau tālāk pa vadiem uz invertoru.

Tas ir iemesls, kāpēc saules paneļi spēj ražot arī mākoņainās dienās un arī aukstās dienās.

Līdz ar to, atbilde uz jautājumu ir – jā, saules paneļi ziemā ražo elektroenerģiju.

2. Cik daudz saules paneļi ziemā ražo?

Atbildot uz šo jautājumu, apskatīsim mūsu saules paneļu kalkulatorā pieejamo grafiku – aptuveno saules paneļu ražību pa gada mēnešiem.

Lai arī cipari mainās, grafiks vairumā gadījumu vizuāli pa mēnešiem izskatās vienādi.

Tas ir sekojoši:

saules-panelu-kalkulators-saulesparki

Kā redzams, saules paneļi ziemas mēnešos saražo manāmi mazāk elektroenerģijas, nekā vasarā. Lielākā daļa elektroenerģijas, kas nodrošina visu gada patēriņu, tiek saražota vasarā.

3. Kā var nodrošināt sev nepieciešamo elektroenerģijas apjomu, ja ziemā saules paneļi neražo tik daudz, kā vasarā?

Ziemas mēnešos taču arī tērējam daudz vairāk elektroenerģijas, nekā vasarā, vai ne?

Kā tas iet kopā?

Tas ir iemesls, kāpēc Jums mūsu konsultācijās parasti jautājam gada elektroenerģijas apjomu. Saules paneļu uzstādīšana parasti notiek ar mērķi, lai lielāko daļu visam gadam nepieciešamās elektrības sauels paneļi saražotu vasarā – tai skaitā, arī to elektroenerģijas apjomu, kas Jums būtu nepieciešams ziemā.

Kā vasarā saražoto elektroenerģijas apjomu izmantot ziemā?

Ar neto sistēmu. Par to vairāk varat lasīt šeit, taču galvenā doma – ekonomiski izdevīgākā, un Latvijā reālājā opcija ir nodot elektroenerģiju kopējā tīklā vasarā, un ziemā to “ņemt atpakaļ”. 

Tas ir iespējams, un liela daļa no to 10 000 mājsaimniecību, kuras Latvijā jau uzstādījušas saules paneļus, to jau dara.

Jā, ir iespējams kopā ar saules paneļiem uzstādīt arī akumulatorus, tai pat laikā, tie elektroenerģiju nespēs noturēt no vasaras līdz ziemai, kā arī ievērojami sadārdzinās izmaksas.

4. Saules paneļi ziemā: sniega tīrīšana no paneļiem

Blogs-saules-paneli-ziema-tirisana

Kā tīrīt sniegu no saules paneļiem?

Pēc mūsu pieredzes un zināšanām, labākais jautājums ir – vai vispār to darīt. 

Sniega tīrīšana pat ar saudzējošākajiem rīkiem rada risku izveidot mikroplaisas saules panelī. Šīs mikroplaisas var ļoti ātri saīsināt saules paneļu mūžu, kā arī pazemināt to efektivitāti.

Ja atceraties iepriekš apskatīto grafiku – saules paneļu ražība pa mēnešiem -, mūsuprāt, tīrīt sniegu no saules paneļiem neatmaksājas.

Tāpēc, ka to darot, saules paneļu īpašnieki iegūtu ļoti, ļoti minimālu daļu no gada elektroenerģijas ražības. Tai pat laikā, būtu risks zaudēt visu paneli vai, bojājumu un efektivitātes zuduma dēļ, gūt zemāku ražību vasaras mēnešos. Ieguvumi neatsver zaudējumu risku.

Tāpēc iesakām tādās, sniega pilnās nedēļās, kā ir bijis 2022. gada decembra sākumā, vienkārši izmantot to, kas ir saražots vasarā caur neto sistēmu. Saule un laikapstākļi ar laiku nokausēs sniega kārtu, un paneļi atkal ražos.

Ne katru gadu ir tik daudz sniega – ņemat vērā, ka saules paneļi ir darbosies 25-30 gadus un tā ir realitāte, ka kādā gadā būs periodi, kad saules paneļi laikapstākļu dēļ ražos mazāk.

Tāpēc Jūsu elektroenerģijas vajadzību aprēķini ir tik svarīgi, pirms uzstādāt savu saules paneļu sistēmu. Tai jābūt uzstādītai tā, lai pat ar šādiem mēnešiem vienalga Jūs sevi nodrošināt ar sev nepieciešamo elektrības apjomu gadā.

5. Vai saules paneļu uzstādīšana notiek arī ziemā?

Jā, saules paneļu uzstādīšana notiek arī ziemā.

Ja vien ārā ir siltāks, nekā -3 grādi, ja nav nokrišņu un/vai biezas sniega segas, mēs uzstādām saules paneļus visu gadu.

Rūpējoties par mūsu montāžas komandu, uz izteikti slīpiem jumtiem kāpsim vēl nedaudz siltākā laikā, un noteikti tad, kad nav apledojuma.

6. Interesants fakts par saules paneļiem aukstumā, ko, iespējams, nezināji 

Gribam noslēgt šo blogu ar kādu interesantu faktu, kuru nezina pat daudzi saimnieki, kuriem saules paneļi jau ir uzstādīti.

Pretēji tam, kā var šķist, saules paneļi labāk ražo aukstumā! Precīzāk sakot – saules paneļu efektivitāte ir augstākā, kad temperatūra ir līdz 35 grādiem pēc Celsija. 

Virs 35 grādiem saules paneļu efektivitāte pat samazinās. Tāpēc šis ir fakts, kuru paturēt prātā, uzstādot paneļus. Izvēlaties tādus stiprinājumus, lai arī vasarās saules paneļi labi vēdinātos – tas palīdzēs Jums no tā paša saules paneļa iegūt vairāk elektroenerģijas vasarā. 

To elektroenerģiju varēsiet izmantot visu gadu, tai skaitā arī ziemā, kad uzsnieg sniegs. 

P.S. Ziema ir ļoti labs laiks, kad veikt pirmos saules paneļu uzstādīšanas soļus – veikt aprēķinus, noslēgt līgumu. Kāpēc? Tas garantēs, ka līdz pavasarim saules paneļi būs uzstādīti.

Piesakieties aprēķiniem šeit – līdz pavasarim vairs nav daudz laika!

Tad rindas jau, visticamāk, stiepsies līdz vasaras beigām un būsiet palaiduši garām savu iespēju tikt pie lielākās 2023. gada ražības.

Kā arī sekojiet mums sociālajos tīklos, tur regulāri publicējam noderīgu informāciju par saules paneļiem, to uzstādīšanu un uzturēšanu gan privātmājām, gan biznesam.