Pieteikties konsultācijai
10. Jan. 2023
Saules paneļu ABC jeb skaidrojumi biežāk lietotajiem terminiem un procesiem, kas saistīti ar saules paneļu uzstādīšanu.
Ieskaties, ja tikai tagad sāc interesēties par saules paneļu uzstādīšanu!
Tie ir fiziskie paneļi, kurus arvien biežāk var redzēt uz māju jumtiem visā Latvijā. Visbiežāk radīti uz silīcija bāzes, tie saules elektromagnētisko starojumu spēj pārvērst elektroenerģijā. Jeb, vienkāršā valodā sakot – spēj ražot elektrību no saules.
Ir divi galvenie saules paneļu veidi – monokristāliskie un polikristāliskie saules paneļi. Par to atšķirībām, plusiem un mīnusiem vairāk lasi šajā blogā.
Tai pat laikā, lai Tu varētu saules paneļu saražoto elektrību patērēt savās mājās vai biznesa ēkās, ir nepieciešamas arī citas ierīces (sk. zemāk).
Citi veidi, kā Latvijā apzīmē saules paneļus (pēc mūsu pieredzes) – fotovoltāžas jeb PV paneļi, solārie paneļi.
Saules baterijas ir tas pats, kas saules paneļi, sadzīviskākā valodā.
Izvēlējāmies vārdu salikumu “saules baterijas” nodalīt atsevišķi un piešķirt tam papildus uzmanību, jo tā nosaukums mēdz būt maldinošs.
Kāpēc?
Vārds “baterijas” cilvēkiem dažreiz var asociēties arī ar elektroenerģijas uzkrāšanu. Šādas asociācijas var radīt ne gluži patiesākās gaidas no pašiem paneļiem, jo saules paneļi elektrību uzkrāt nespēj – tikai ražot.
Saules paneļu saražoto elektroenerģiju uzkrāj ierīcēs, ko sauc par akumulatoriem.
Tās ir visu elektrības ražošanai un pārveidošanai nepieciešamās komponentes. Vienkāršiem vārdiem sakot – viss, kas ir vajadzīgs, lai saules paneļi darbotos sekmīgi:
Citi apzīmējumi, kā vēl dažādos avotos sauc saules paneļu sistēmu – mikroģenerators.
Invertors ir ierīce, kura saules paneļu saražoto līdzstrāvu pārvērš maiņstrāvā.
Kāpēc tas ir jādara?
Saules paneļi savu īpašību dēļ elektrību spēj saražot līdzstrāvā – tas ir elektroenerģijas veids, kuru izmanto, piem., baterijās (ar + un – zīmi); akumulatoros.
Lai Jūs šo elektroenerģiju spētu izmantot savās mājās vai biznesa ēkās, tā no līdztrāvas ir jāpārveido maiņstrāvā – elektroenerģijas veidā, ar kuru darbinām visas elektroierīces, apgaismojumu u.c.
Neto sistēma ir sistēma, ar kuras palīdzību saules paneļu saražoto elektroenerģiju var “uzglabāt”.
Pagaidām neto sistēma ir Latvijā ekonomiski izdevīgākais veids, kādā izmantot saules paneļu saražoto elektrību. Kāpēc? Tāpēc, ka saules paneļi visvairāk saražo vasaras dienās, taču visvairāk Latvijā elektroenerģiju vidējais iedzīvotājs patērē vakaros, naktīs un ziemas mēnešos.
Neto sistēma ļauj vasarās saražoto elektroenerģiju nodot kopējā tīklā (tajā, kas Tev šobrīd piegādā elektrību pa vadiem). Tad, kad saules paneļi neražo elektrību, to no tīkla “paņemt atpakaļ”.
Šobrīd, bloga tapšanas brīdī, eksistē divi neto sistēmas veidi – neto norēķinu sistēma un neto uzskaites sistēma. Jeb – uzkrājumu var veidot vai nu elektroenerģijā, vai naudā.
Vairāk par neto sistēmas veidiem – šeit.
Papildjautājums – kāpēc neto sistēmas vietā neizmantot akumulatorus?
Akumulatori ir daudzreiz dārgāki, salīdzinot kopējos izdevumus visā saules paneļu darbības laikā, un nespēj uzglabāt elektroenerģiju no vasaras līdz ziemai.
Tie ir stiprinājumi, ar kuriem saules paneļus piestiprina pie jumta vai zemes.
Piemērotākie saules paneļu stiprinājumi Jums un kaimiņam var ļoti atšķirties.
Šīs atšķirības ietekmē, piemēram:
Mūsu e-veikalā ērti varat aplūkot dažādus saules paneļu stiprinājumus pēc dažādiem jumta veidiem.
Tie ir saules paneļu stiprinājumi uzstādīšanai uz zemes. Vairāk par zemes stiprinājumiem, to priekšrocībām un trūkumiem lasiet šajā blogā.
Ko svarīgi ņemt vērā par saules paneļiem uz zemes?
Zemes sistēma ir sarežģītāka, nekā jumta stiprinājumi. Tāpēc saviem klientiem piedāvājam divus variantus – vai nu uzstādām mēs un par visu ir padomāts, jeb uzstādīt var klients pats.
Tādā gadījumā visu zemes sistēmas komplektu, atbilstošu saules paneļu skaitam, var apskatīt un iegādāties šeit.
Tās ir valsts programmas, ar kuras palīdzību vari uzstādīt saules paneļus privātmājai, biedrībai vai biznesam un saņemt daļu naudas atpakaļ.
Tas saules paneļus padara vēl izdevīgākus Tev, Tavai ģimenei un/vai biznesam.
VARAM atbalsts ir valsts atbalsta programma, ar kuras palīdzību var saņemt atpakaļ saules paneļu uzstādīšanai izdotās naudas. VARAM atbalstu piešķir privātmājām, kā arī biedrību, nodibinājumu, vai reliģisko organizāciju īpašumā esošām ēkām.
VARAM atbalstam var pieteikties PĒC saules paneļu uzstādīšanas.
Vairāk par VARAM atbalstu šeit.
Altum atbalsts ir ir valsts atbalsta programma, ar kuras palīdzību var saņemt atpakaļ saules paneļu uzstādīšanai izdotās naudas.
Altum atbalsts pieejams divās atsevišķās programmās. Viena ir privātmājām, otra – biznesam.
Par privātmāju Altum atbalstu runājot, svarīgākais priekšnosacījums un atšķirība no VARAM atbalsta – drīkst pieteikties tikai ģimenes ar bērniem.
Altum atbalstam gan privātmājām, gan biznesam ir jāpiesakās PIRMS saules paneļu uzstādīšanas.
Vairāk par Altum atbalstu privātmāju īpašniekiem šeit.
Par saules parku pieņemts dēvēt lielāka apjoma un jaudas saules paneļu sistēmu. Tādu, kā fotogrāfijā:
Tas ir online rīks, kurā vari pats aprēķināt optimālo saules paneļu daudzumu, izmaksas un ieguvumus savai privātmājai. To atradīsi šeit.
—
Palikuši jautājumi par saules paneļiem vai to uzstādīšanu – piesakies konsultācijai! Visu izskaidrosim.
Kā arī seko mums sociālajos tīklos – tur arī citu noderīgu un mazāk zināmu informāciju par saules paneļu uzstādīšanu, lai Tu vari pieņemt labāko lēmumu tieši savai mājsaimiecībai vai biznesam.