Pieteikties konsultācijai
08. Dec. 2022
Pēdējo nedēļu laikā gan aci pret aci, gan digitāli ir daudz spraigu diskusiju par tēmu “Sadales tīkla” jaunumu dēļ.
Nesenie jaunumi satricināja ne tikai to saimnieku prātus, kuri apsvēra saules paneļu uzstādīšanu bet arī to, kuru privātmājām saules paneļi jau ir uzstādīti.
Kas ir šie jaunumi, un kā tie ietekmē esošo situāciju?
Apskatīsim to, kas ir radījis daudzu saimnieku šaubas par šo alternatīvo elektroenerģijas ieguves veidu. Un ne tikai to!
Šajā blogā varēsi izlasīt sīkāk par principiem, kas balsta saules paneļu praktisko pielietojumu un izdevīgumu mājsaimniecībās.
Tā, lai Tev ir vairāki leņķi, no kā vari pieņemt sev labāko lēmumu par saules paneļu uzstādīšanu.
Šaubas sākās aptuveni pirms mēneša, 2022. gada novembra beigās, kad oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publicēja “Sadales tīkls” projektu par tarifu celšanu no 2023. gada vidus.
“Sadales tīkls” jaunie, plānotie tarifi būtiski paaugstinātu ikmēneša izmaksas katrai mājsaimniecībai.
Īpaši tas ir satraucis tos saimniekus, kuri ir uzstādījuši saules paneļus ar maksimālo valsts atbalstu. Lai to izdarītu, daudziem no viņiem nācās pāriet uz 32A (ampēru) pieslēgumu. Šādam pieslēgumam “Sadales tīkla” jaunais tarifs būtiski palielinātu mājsaimniecības izmaksas par elektroenerģijas piegādi.
Kā raksturoja paša “Sadales tīkls” uzņēmuma pārstāvji, viņu tarifu ietekmējot vairāki faktori, to starpā, arī tarifa pieaugums “Augstsprieguma tīkls” pusē. Pēc publicētā projekta oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” datiem, “Augstsprieguma tīkls” tarifi būtu 4,3 līdz 4,9 reizes lielāki, nekā tagad, un tos bija plānots paaugstināt no 2023. g. 1. marta.
Vienkāršākā valodā runājot – lielākie elektroenerģijas pārvades uzņēmumi plānojuši celt tarifus, kas vēl vairāk paaugstinātu ikvienas mājsaimniecības ikmēneša izdevumus par elektroenerģiju.
Protams, ka tas izraisa augstas emocijas un spraigas diskusijas.
8.decembrī, kad tiek publicēts blogs, tiek gaidīti jauni un uzlaboti abu uzņēmumu – gan “Sadales tīkls”, gan “Augstsprieguma tīkls” – tarifu projekti, kurus to pārstāvjiem 2022. gada 20. decembrī jāiesniedz Ministru prezidentam.
Protams, ka tiek sagaidīti zemāki tarifi un risinājumi, kuri ļautu gan “Sadales tīkls” un “Augstsprieguma tīkls” veikt savu darbu un attīstīties, gan ikvienam Latvijas iedzīvotājam sevi nodrošināt ar elektroenerģijas pārvadi par izdevīgāko cenu.
Kad esam aplūkojuši situāciju, kā ar saules paneļu un parku uzstādīšanu? Vai tā vēl joprojām būs izdevīga?
Lai to izprastu, apskatīsim saules paneļu uzstādīšanas pamatprincipu, pēc kura vadās vairums saimnieku (un arī mēs), kā faktorus, kuri ir būtiski, lai šo pamatprincipu īstenotu visveiksmīgākajā veidā.
Protams, daudziem var šķiet kā modes kliedziens vai zaļi domājošu cilvēku dzīvesveids, tai pat laikā, saules paneļu uzstādīšanai vienmēr apakšā slēpjas viens pamatprincips.
Ekonomiskais izdevīgums.
Tam, ka Jūs uzstādāt saules paneļus, būtu jābūt ekonomiski izdevīgāk Jūsu mājsaimniecībai turpmāko 25-30 gadu griezumā, nekā paliekot pie esošā elektroenerģijas ieguves veida.
Iedziļināsimies katrā no šīm sadaļām.
Lai labāk izprastu, kā veidojas ikmēneša elektrības rēķins, apskatīsim to tuvāk. Parasti rēķins par elektroenerģiju sastāv no maksas par:
*Iepriekš rēķinā bija arī pozīcija OIK jeb obligātā iepirkuma komponente, taču Latvijas valsts šobrīd šo pozīciju no šī gada 1.septembra sedz no “Latvenergo” dividenžu ieņēmumiem.
Kā redzams, lielākā daļa rēķina ir maksa par elektroenerģiju. Tā ir tieši tā rēķina daļa, kuru visbūtiskāk varam samazināt ar saules paneļu uzstādīšanu.
Tā rēķina daļa, par kuru izraisījušās diskusijas, ir otrā pozīcija – sadales pakalpojums jeb elektroenerģijas piegāde. Jau zinām, ka tā palielināsies, un palielināsies katrai mājsaimniecībai, līdz ar to, būtiski to neietekmē tas, vai saules paneļi ir uzstādīti vai ne.
Vienīgais izņēmums – iepriekš minētās mājsaimniecības, kuras pārgājušas uz 32A pieslēgumu, kuram ir lielākais maksas pieaugums.
Medijos izskanējuši “Sadales tīkls” pārstāvju komentāri, ka viņi būtu atvērti grozījumiem valsts atbalsta nosacījumos, lai šis 32A pieslēgums nebūtu nepieciešams. Turpat arī Ekonomikas ministrijas komentāri, ka jau notiek darbs pie grozījumiem. Tai pat laikā, šobrīd, bloga rakstīšanas brīdī, vēl nav nekādu faktisku izmaiņu, arī tās vēl jāgaida.
Tas, ko jau var ņemt vērā – privātmājā, kurai ir 32A pieslēgums, ir ļoti augsts elektroenerģijas patēriņš, jeb vidēji 1000 kWh mēnesī un vairāk.
Līdz ar to, ir jāveic aprēķini un analīze, vai jebkurā gadījumā, pat ar pieaugumu (kurš, cerams, nebūs tik liels kā esošajā “Sadales tīkls” tarifu projektā) tas nesanāk izdevīgāk, nekā palikt pie esošā elektroenerģijas ieguves veida.
It īpaši, ja reizē ar saules paneļu uzstādīšanu reizē saimnieki pāriet uz elektroauto vai citiem mājsaimniecības izmaksu efektivizējošiem pasākumiem, piemēram, siltumsūkni.
Tad aprēķinos būtu jāietver ne tikai maksa par elektrību un tās pārvadi, bet arī iepriekšējās mēneša izmaksas visam, ko ietekmētu saules paneļu uzstādīšana, un jaunās, kādas būtu, uzstādot saules paneļus.
Ir būtiski izprast, ka izdevīgums saules paneļiem neveidojas tikai no “Sadales tīkls” tarifa vien – tas ir daudz komplicētāks, un tikai precīzi aprēķini Jums ļaus saprast, vai un cik ātri saules paneļi atmaksāsies.
Otrs faktors, kas ietekmē to, cik ekonomiski izdevīgi tieši Jums būtu uzstādīt saules paneļus.
Mūsu mājaslapā esam izveidojuši saules paneļu kalkulatoru, lai ikviens arī bez speciālista konsultācijas varētu izveidot aptuvenu “uzmetumu” saules paneļu uzstādīšanas cenai un atdevei, ko tie sniegtu.
Šobrīd saules paneļu uzstādīšanas izmaksas samazina arī plašā iespēja saņemt valsts atbalstu. Šobrīd Latvijā ir divas valsts atbalsta programmas mājsaimniecībām – Altum atbalsts un VARAM atbalsts.
Šīs atbalsta programmas ļauj saņemt līdz pat 4000 EUR atbalstu saules paneļu uzstādīšanai, samazinot kopējās izmaksas.
Sīkāk par atbalsta programmām un to nosacījumiem lasiet šeit.
Izmaksas ietekmē arī tas, kādus saules paneļus, invertorus, stiprinājumus izvēlaties, kā arī, vai izvēlaties uzstādīšanu uzticēt profesionāliem montieriem, jeb to darīt savām rokām.
Ja vēlaties to darīt paši, jāsaprot arī riski, kas ar šādu izvēli iet kopā – piemēram, profesionāli uzstādītāji arī sniedz konkrētas garantijas, parūpējas par dokumentiem un zina citus knifus, kuri, iespējams, sākotnēji šķiet “dārgāk”, taču beigās izrādās daudz izdevīgāk.
Kvalitāte ir atkarīga no daudziem faktoriem:
Savukārt, pats efektīvākais veids, kā izmantot saules paneļus, ir – uzstādīt tos tā, lai tie ražotu tad, kad Jūs arī uzreiz varat elektroenerģiju patērēt.
Ja dienas laikā daļa ģimenes atrodas mājās, saules paneļi vēl vairāk kļūst par labu risinājumu Jūsu mājsaimniecības izmaksu samazināšanai.
Protams, Latvijas klimatiskie apstākļi uzliek savus ierobežojumus – ziemā saules paneļi saražo diezgan maz, tāpēc tikai ar saules paneļiem vien izdzīvot nevar – ir nepieciešami veidi, kā elektroenerģiju “uzglabāt” un patērēt tumšākajos gada mēnešos, kā arī vakaros, naktīs.
(iepriekšējā blogā rakstījām vairāk arī par saules paneļu akumulatoriem – ja Tev ir interese, ieskaties šeit)
Tur gan atgriežamies pie nepieciešamības izmantot “Sadales tīkls” pakalpojumus ar neto sistēmu. Un to, cik tie izmaksās, sākot no 2023. gada – jāgaida.
Gaidot ir iespējams veikt pārējos aprēķinus un izpēti. Ja nu izrādās, ka saules paneļu uzstādīšana vienalga atmaksājas, ir īstais laiks pieteikties. Rindas uz uzstādīšanu jau šobrīd stiepjas 2023. gada pavasarī.
Vairāk vai mazāk skaidrs, ka “Sadales tīkls” no 2023. gada palielina savu tarifu. Vēl šī bloga tapšanas laikā gaidām gala ziņas, par to, cik liels būs pieaugums.
Tai pat laikā, jaunais tarifa pieaugums skars vairumu mājsaimniecību, un nav daudz, ko varam mainīt šajā pozīcijā.
Tas, ko varam mainīt – summu, ko maksājam par elektroenerģiju. Un to var ļoti efektīvi samazināt, uzstādot atbilstošus saules paneļus privātmājai.
Taču tikai precīzi aprēķini Jums pateiks, vai tieši Jums saules paneļu uzstādīšana būs labākais rīks cīņā ar pēdējos gados strauji augošajām izmaksām, jeb risinājumi jāmeklē citur.
Piesakieties konsultācijai un saņemiet detalizētus aprēķinus, kā arī eksperta ieteikumus, lai pieņemtu tieši sev labāko lēmumu.