Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Saules enerģija: 9 interesanti fakti (cik no tiem zini?)

Saules enerģija: 9 interesanti fakti (cik no tiem zini?)

26. Feb. 2023

Saules enerģija arvien vairāk kļūst par nozīmīgu elektroenerģijas iegūšanas veidu modernajā pasaulē. Tāpēc ir svarīgi, ka izglītojamies šajā nozarē, kas, kā rāda pēdējo gadu statistikas, ir uz palikšanu.

Parasti mūsu blogā Tu vari atrast pavisam praktisku informāciju, kas noder, pirms uzstādi saules paneļus, kā arī aktualitātes saules enerģijas nozarē Latvijā.

Šajā blogā paskatīsimies uz šo tēmu nedaudz citādāk, nedaudz plašāk un ar pētniecisku ziņkāri par nozari kopumā. 

Zemāk atradīsi 9 interesantus faktus par saules enerģiju, kurus, ļoti iespējams, nezināji! 

1. Saules enerģijas saražotais elektrības apjoms Eiropā 2022. gada laikā audzis par aptuveni 50%.

Tie ir dati par 2022. gadu, salīdzinot ar 2021. gadu. Visā Eiropas Savienībā kopējā uzstādītā saules paneļu jauda 2022. gadā bija 41.4 gigavati (GW), salīdzinot ar 2021.g. uzstādītajiem 28.1 GW. Tas ir elektroenerģijas daudzums, kas ļauj nodrošināt ar elektroenerģiju aptuveni 12,4 milj. mājsaimniecību. Lielākais saules enerģijas kā elektroenerģijas ieguves veida pieaugums ir bijis Vācijā un Spānijā – tur gada laikā uzstādīti jauni saules paneļi ar kopējo jaudu attiecīgi  8 GW un 7,5 GW.

Arī tepat Latvijā esam sasnieguši rekordu. Kā raksta Latvijas Sabiedriskais Medijs, 2022. gadā Latvijā nepilnos 10 mēnešos saules paneļi tika uzstādīti 8000 mājsaimniecībām. Tā rezultātā Latvijā ir jau 10 000 mājsaimniecību, kurām elektroenerģiju ražo saules paneļi. 

2. Saules paneļu uzstādīšanas izmaksas pēdējo desmitgažu laikā pasaulē ir samazinājušās par vairāk nekā 90%. 

Atskatoties vēl tālāk, izmaksas ir sarukušas pavisam par iespaidīgu daudzumu! Piemēram, 1977. gadā saules paneļu uzstādīšana ASV maksāja aptuveni 77 dolāru (aptuveni 61,6 EUR tā laika vērtībā) par vatu. Tieši tā, nevis par kilovatu – par vatu. Kopš tā laika izmaksas ir dramatiski samazinājušās un uzstādīt saules paneļus ir palicis ļoti izdevīgāk.

Protams, tā ir Amerika, un Latvijā šis cipars ir pavisam citādāks. Tāpat arī tas atšķiras no mājas uz māju. 

To, cik tieši Jums varētu izmaksāt saules paneļi uzstādīšana un cik ātri tā atmaksāsies, varat aprēķināt ar saules paneļu kalkulatora palīdzību. Taču ir ļoti maza iespēja, ka tie būs 61,6 EUR par vatu, vai ne?

3. Saules enerģija ir nebeidzams elektroenerģijas ieguves veids. 

Zemeslodi nepārtraukti sasniedz 173 000 teravatu ar saules enerģiju. Saule, spīdot uz Zemes, vienā stundā saražo vairāk enerģijas nekā visa planēta patērē gadā.

Līdz ar to, lai arī Latvijā to sauc par “atjaunīgu” vai “atjaunojamu” elektroenerģijas veidu, precīzāk būtu teikt “nekad neizzūdošs”. Vismaz, kamēr saule spīdēs uz Zemes, mums būs iespēja to pārvērst elektroenerģijā – jo tagad mums ir tam paredzētas tehnoloģijas. 

4. Saules enerģijas tehnoloģiju pirmsākumi ir teju 200 gadu veci

Pirmsākumi cilvēces zināšanām par to, kā saules enerģiju izmantot mūsu vajadzībām, ir atrodami gandrīz 200 gadu senā vēsturē! 

Pirmoreiz fotoelektrisko efektu, pēc kā principa darbojas saules paneļi, 1839. gadā atklāja franču fiziķis Aleksandrs Edmonds Bekerels.

Pagāja gan vairāk, nekā gadsimts, kamēr plašāka sabiedrība ieraudzīja pirmos saules paneļus. Tos sabiedrībai prezentēja Bella laboratorijas pārstāvji Ņūdžersijā, ASV, 1954. gadā.

5. Arī Albertam Einšteinam ir savs nopelns saules paneļu izgudrošanā

20. gs. sākumā Alberts Einšteins atklāja, ka gaisma var būt gan kā vilnis, gan kā daļiņa. Šis tiem laikiem revolucionārais atklājums nopelnīja Einšteinam Nobela prēmiju un lika pamatus saules paneļu tehnoloģijām, kādas pazīstam šodien.

6. Saules paneļi ir elektroenerģijas ieguves veids arī kosmosā

Saules-energija-fakti-kosmosa-stacijas

Starptautiskās kosmosa stacijas darbina saules paneļi. Tie aizņem aptuveni tādu pašu platību kā futbola laukums. Saules paneļi, kuri atrodas kosmosā, gan parasti ir pavisam advancētāki, efektīvāki, un, līdz ar to, arī daudz reižu dārgāki, nekā mēs uzstādām tepat uz mūsu planētas savām ikdienas vajadzībām. Tik dārgi, ka, visticamāk, nevienā mājsaimniecībā vai biznesā, kas paredzēti Zemes vajadzībām, tos neatmaksātos uzstādīt.

7. Pastāv lidmašīnas, kuras darbina ar saules enerģiju!

Pirmā ar saules enerģiju darbināmā lidmašīna, kas aplidoja pasauli, bija Solar Impulse 2 (2016. gadā). Tas bija pirmais lidojums, kurā lidmašīna, kuru darbina saules enerģija, lidoja gan pa dienu, gan pa nakti, izmantojot tikai saules enerģiju, kā arī pārlidoja divus okeānus – Atlantijas okeānu un Kluso okeānu. Kopā nolidotās distances garums bija 43 000 km, un viss ceļojums apkārt Zemeslodei aizņēma 23 dienas. Saules paneļi visu lidojuma laiku saražoja 11 000 kWh elektroenerģijas.

8. Pasaulē lielākā saules elektrostacija nav ne Ķīnā, ne ASV.

Šādi tas izskatās no Google Maps!

Pasaulē lielākā saules elektrostacija ir Bhadla Solar Park Indijā, kuras jauda ir 2245 MW. Šī elektrostacija aizņem 5665.6 hektāru lielu platību. Šis saules parks ir uzstādīts tuksnesī, tāpēc galvenais izaicinājums parka veiksmīgai darbībai ir biežās smilšu vētras, kuru rezultātā uz paneļiem nokļūst smiltis un tas traucē paneļu efektīvai darbībai. Tā rezultātā ir tikuši palaisti tūkstošiem robotu, kas šos paneļus tīra, lai samazinātu izmaksas par cilvēkresursiem šī darba veikšanai.

9. Saules paneļu uzstādīšana palielina īpašuma vērtību.

ASV veikts pētījums atklāja, ka saules paneļu uzstādīšana var palielināt privātmājas tālākpārdošanas vērtību vidēji par 4,1%. 

Par Latviju precīzu datu vēl nav, taču, kā zināms, viens no svarīgiem faktoriem mājas iegādē topošajam saimniekam ir tās uzturēšanas izmaksas. 

Saules paneļi kā elektroenerģijas ieguves veids izmaksas par elektrību padara pavisam pievilcīgas – kas ilgtermiņā, ja māju plāno pārdot, ir esošo saimnieku priekšrocība.


Šādi ir interesanti fakti par saules enerģiju. 

Lai arī sākums saules enerģijas tehnoloģiju (saules paneļu) ieviešanai ir bijis ļoti lēns, tagad tas ir uzņēmis īpaši straujus apgriezienus. 

Latvijā saules enerģijas izmantošanā mums vēl ir, kur augt un augt.

Tāpēc gudri tie saimnieki, kuri jau izmanto saules enerģijas priekšrocības – kamēr citi dabas resursi strauji sarūk un elektrības cenas tikai aug, saule uz paneļiem spīdēs vēl un vēl, ļaujot iegūt elektroenerģiju pavisam gudrā, izdevīgā un dabai draudzīgā veidā.

Vēlies regulāri saņemt informāciju par aktuālāko saules paneļu pasaulē? Seko mums sociālajos tīklos.

Kā arī, ja vēlies uzstādīt saules paneļus savai privātmājai vai biznesam, piesakies konsultācijai un saņem pirmos aprēķinus.