Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Atbalsts

Atbalsts saules paneļiem: 12 svarīgi jautājumi

Atbalsts saules paneļiem: 12 svarīgi jautājumi

21. Sep. 2023

Atbalsts saules paneļiem šobrīd ir kļuvis pieejamāks, kā jebkad. Tas saules paneļu uzstādīšanu padara vēl izdevīgāku, tāpēc daudzi saimnieki to steidzas izmantot.

Taču ko ir vērtīgi zināt, pirms Jūs uzstādāt saules paneļus ar cerību, ka atbalstu saņemsiet?

Šie 12 svarīgie jautājumi Jums parādīs, vai valsts atbalsts ir kas tāds, ko varēsiet saņemt arī Jūs.

1. Kam tiek piešķirts atbalsts saules paneļiem?

Privātmāju īpašniekiem, kuriem ir īpašumtiesības uz dzīvojamo māju. 

Tāpat atbalstu var saņemt daudzdzīvokļu 1 - 5 stāvu mājām, ja daudzdzīvokļu māja tiks pieslēgta centralizētajai siltumapgādes sistēmai, kā arī ēkām, kas ir biedrību vai nodibinājumu, un arī reliģisko organizāciju īpašumā.  

Būtiska piezīme! Lai saņemtu atbalstu mājai, kurai ir vairāk par vienu īpašnieku, vajadzēs visu īpašnieku piekrišanu.

2. Cik lielu saules paneļu sistēmu varu uzstādīt, lai saņemtu valsts atbalstu?

Saules paneļu sistēmu ar kopējo jaudu līdz 11,1 kW.

Lai saprastu, cik jaudīga saules paneļu sistēma ir nepieciešama Jums, ja vēl to nezināt, varat izmantot šo bezmaksas saules paneļu kalkulatoru.

Kā arī būtiski uzstādīt tādu saules paneļu sistēmu, lai vismaz 80% aizietu Jūsu pašpatēriņam. 

3. Pasūtīšu saules paneļus no lētiem ārzemju saitiem un uzstādīšu pats; atbalsts palīdzēs saules paneļiem kļūt vēl lētākiem, vai ne?

Ne gluži. Lai Jūs saņemtu valsts atbalstu saules paneļiem un citām komponentēm, tās ir jāiegādājas pie Latvijā reģistrēta komersanta, piemēram, SIA “EnerGrid”.

Svarīgi! Lai saules paneļi tiktu pieslēgti kopējam tīklam, Jums jāzina arī šis. Tas gan nav tieši saistīts ar valsts atbalstu, taču noteikti var Jums ietaupīt līdzekļus, naudu un enerģiju.

 1. Ja pats pērkat visas komponentes, pirms invertora iegādes noteikti pārliecinieties, ka šis invertors ir “Sadales tīkla” atļauto invertoru sarakstā. Ja nebūs – diemžēl Jūs nevarēsiet saules paneļus pieslēgt tīklam!
 2. Lai saules paneļus pieslēgtu “Sadales tīklam”, saules paneļu uzstādīšanas tehniskos darbus jāveic sertificētam būvspeciālistam. Līdz ar to, Jūs paši diemžēl, ja vien neesat šis specifiski sertificētais būvspeciālists, nevarēsiet tik vienkārši uzstādīt paneļus, kā sākumā varētu šķist. 

4. Pēc kā mēra atbalsta apjomu?

Lai arī sākumā var šķist, ka pēc saules paneļiem, tā gluži nav.

Ja pieteiksieties Vides investīciju fonda valsts atbalstam, tad Jūsu iesniegtajā projektā pēc Jūsu dotās informācijas izvērtēs 3 dažādas jaudas:

 • “Sadales tīkla” atļauto jaudu,
 • uzstādītā invertora jaudu,
 • visas saules paneļu sistēmas jaudu.

Atbalsta apmēru piešķirs pēc mazākās jaudas attiecīgi. 

5. Kāds ir saules paneļu atbalsta apjoms?

Maksimālais apjoms ir 4000 EUR, ne vairāk kā 70% no izmaksu apjoma. Skatoties pēc mazākās iepriekšminētās jaudas, precīzs atbalsts būs sekojošs:

 • Līdz 0.99 kW = 700 eiro
 • 1–1.99 kW = 1000 eiro
 • 2–2.99 kW = 1400 eiro
 • 3–3.99 kW = 1800 eiro
 • 4–4.99 kW = 2200 eiro
 • 5–5.99 kW = 2500 eiro
 • 6–6.99 kW = 2800 eiro
 • 7–7.99 kW = 3200 eiro
 • 8–8.99 kW = 3500 eiro
 • 9–9.99 kW = 3800 eiro
 • 10–11.1 kW = 4000 eiro.

6. Kad es saņemšu naudu?

saules-paneli-privatmajam-babites-nov-7-12

Jūs naudu savā kontā saņemsiet PĒC saules paneļu sistēmas uzstādīšanas un pieslēgšanas “Sadales tīklā”.

7. Vai man obligāti ir jāpieslēdzas “Sadales tīklā”, lai es saņemtu valsts atbalstu?

Nē, tas nav obligāti. Jūs sniegt pieteikumu “Sadales tīklam” varat arī tad, ja Jums ir uzstādīta tā saucamā “off-grid” sistēma. 

8. Mana māja vēl nav ekspluatācijā – vai es dabūšu atbalstu?

Jā, valsts atbalstu ir iespējams iegūt arī tad, ja māja vēl nav nodota ekspluatācijā. Jums tādā gadījumā māja būs jānodod ekspluatācijā 5 gadu laikā kopš līguma noslēgšanas par valsts atbalsta piešķiršanu. Ja to neizdarīsiet – atbalsts būs jāatmaksā.

9. Vai atbalsts saules paneļiem gadījumā nav kļuvis neizdevīgāks ar “Sadales tīkla” tarifu kāpumu?

Šāds jautājums rodas, ja ir kāds paziņa, kurš palielinājis savu pieslēguma slodzi “Sadales tīklā”, lai iegūtu valsts atbalstu, un tā dēļ tagad maksā vairāk, jo tarifi ir kāpuši.

Šis paziņa palielināijs jaudu, jo tajā brīdī, lai saņemtu atbalstu, bija aktuāli šādi nosacījumi.  

Mājas pieslēgumā atļautā elektrības ražošanas jauda nedrīkstēja pārsniegt 50% no pieslēguma atļautās maksimālās patēriņa slodzes.

Kāpjot “Sadales tīkla” tarifiem, kāpa izmaksas, un par to šis paziņa nebija laimīgs.

Taču šobrīd šādu noteikumu vairs nav. Un “Sadales tīkla” tarifi palielinās visiem, savukārt saules paneļi ļauj atvieglot to elektrības rēķina daļu, kas ir tieši par pašu elektroenerģiju, ne tās sadali.

Kopumā – atbalsts saules paneļiem vēl joprojām ir izdevīgs, tāpat kā saules paneļi ir izdevīgi, ja Jūsu elektrības patēriņš ir pietiekoši liels vai plānojat to palielināt.

Savukārt šim paziņam, ja vēl to nav izdarījis, var pačukstēt, ka bez maksas var pazemināt slodzi, ja redz, ka tas ir labākais lēmums, un samazināt “Sadales tīkla” tarifu. 

10. Es plānoju uzstādīt saules paneļus, saņemt atbalstu un pārdot īpašumu dārgāk – taču nebūs nekādu problēmu, vai ne?

saules-paneli-privatmajam-carnikava-4

Jā, saules paneļi ir investīcija, kas palielina īpašuma vērtību. Tai pat laikā ņemat vērā, ka pēc atbalsta saņemšanas Jums 5 gadus ir jāsniedz atskaites Vides investīciju fondam.

Ja Jūs pārdodat īpašumu šo 5 gadu laikā un jaunais īpašnieks nevēlas turpināt Jūsu uzņemtās saistības, pildīt nosacījumus – tad diemžēl atbalsta summa Jums būs jāatmaksā.

11. Kā lai es finansēju saules paneļu uzstādīšanu, ja atbalstu es saņemšu pēc uzstādīšanas, taču jāmaksā ir tagad?

Vai nu Jūs finansējat paši, vai arī izmantojot dažādas aizdevuma iespējas. Noteikti painteresējaties par iespēju dzēst daļu no aizdevuma ar valsts atbalstu pēc tā saņemšanas.

! Taču uzmanību – ja uzstādīšanu Jums neveiks profesionāls serviss, kas Jums arī sakārtotu dokumentus un to visu darīsiet pašu spēkiem, Jums ir jābūt ļoti drošiem par valsts atbalsta saņemšanu.

Īpaši rūpīgi izpētiet un noskaidrojiet, ka to noteikti saņemsiet, pirms uzņematies saistības, ja tas Jums ir svarīgi.

12. Vai ir vēl kas, ko zināt, pirms piesakos valsts atbalstam?

Jā – piesakoties Jums būs vajadzīgs e-paraksts. Ja tā vēl nav, labāk par to parūpēties jau laikus. Lai nav tā, ka tad, kad saules paneļi jau ir uzstādīti, Jums ir ilgāk jāgaida uz atbalsta saņemšanu, lai nokārtotu e-parakstu.

Palikuši jautājumi? Uzdodiet tos saules paneļu konsultācijā, atbildēsim!

Kā arī, ja apsverat saules paneļu uzstādīšanu un redzat, ka tas ir risinājums Jums, iesakām pasteigties. 

Neto uzskaites sistēmai, kas ļaus uzkrāt saules paneļu saražoto elektrību izdevīgajās kilovatstundās vēl 5 gadus (līdz 28.02.2029.), var pieteikties tikai līdz šī, 2023., gada 31.decembrim.