Pieteikties konsultācijai
09. Mar. 2023
Saules paneļi uz zemes ir risinājums, kas Latvijas saimnieku vidū kļūst arvien populārāks. Kas ir svarīgākais, ko zināt, ja apsverat domu par saules paneļu uzstādīšanu uz zemes?
Turpmākajā blogā apskatīsim svarīgāko, ko, pēc mūsu pieredzes, Jūs gribat zināt par šo tēmu:
Lasi tālāk blogā!
Tas ir tas, ko redzi foto zemāk:
Saules paneļu zemes sistēma ir stiprinājumu veids, ko izmanto saules paneļu uzstādīšanai uz zemes, nevis to uzstādīšanai uz jumta vai ēkas fasādes. Tas nozīmē, ka šos stiprinājumus nostiprina zemē, un tiem jāiztur sniega un vēja slodzes, kā arī jānotur vietā saules paneļus, kurus pēc tam stiprina uz zemes sistēmas.
Latvijā saules paneļi uz ēku fasādēm gan ir retāk sastopami, lai neteiktu, praktiski nekad. Tātad, galvenokārt saules paneļiem ar zemes sistēmu pretstata saules paneļus, kurus uzstāda uz jumta.
Zemes sistēma sastāv no sarežgītākām konstrukcijām, nekā jumta stiprinājumi. Tāpēc tiem saimniekiem, kuri vēlas šo zemes sistēmu uzstādīt bez A-Z servisa, šobrīd piedāvājam jau gatavu risinājumu, kam atliek uzskrūvēt saules paneļus.
Uz zemes uzstādītos saules paneļus parasti uzstāda tie saimnieki, kuriem uz mājas jumtam nav pietiekami daudz vietas vai kur jumta plakne vai leņķis nav piemērots optimālai saules paneļu ražībai.
Vai arī tie, kuriem gluži vienkārši patīk zemes sistēmas un to sniegtās priekšrocības labāk – tūlīt apskatīsim, kas tās ir.
Ja saules paneļi uz zemes tiek salīdzināti ar saules paneļiem uz jumta, tad to galvenās priekšrocības ir sekojošas:
Saules paneļus uz zemes parasti izvēlas uzstādīt tie saimnieki, kuriem:
Īpašumā ir pietiekoši daudz brīvas, saules apspīdētas zemes platības. Loģiski – ja saule visu dienu tur nespīdēs, kāda jēga likt paneļus.
Uz mājas jumta nav daudz vietas, kur uzstādīt paneļus. Ir jumti, kuriem uzstādīt saules paneļus būtu sarežģīti vai neiespējami. Tad zemes sistēma ir labākais risinājums.
Lielāko dienas daļu mājas jumts ir ēnā. Pat, ja saimnieks vēlētos uzstādīt saules paneļus uz jumta, ne vienmēr tas ir iespējams. Tad zemes sistēma paliek kā vienīgais risinājums.
Lielākā iespējamā ražība no tiem pašiem paneļiem. Vieni un tie paši saules paneļi saražo atšķirīgu elektroenerģijas daudzumu, atkarībā no tā, kādā leņķī vai pret kuru debespusi tie uzstādīti. Ja jumts ir neizdevīgā leņķī vai atrodas pret “neražīgām” debespusēm (lasi – Ziemeļiem), tad labāk iesakām uzstādīt saules paneļus uz zemes.
Vieglāk veikt uzturēšanas darbus. Ja saules paneļu darbībā ir kādi traucējumi, vieglāk pārbaudīt situāciju, ja nav jākāpj uz jumta.
Labāka vēdināšana vasarā. Saules paneļi uz zemes var būt labāks risinājums, jo ar zemes sistēmu saules paneļi labāk vēdinās un saglabā optimālāko ražību.
Saules paneļus uz zemes neizvēlas uzstādīt saimnieki, kuriem ir svarīgi, ka:
Aizņemto vietu nevarēs izmantot citiem mērķiem. Jumtu ļoti reti gribas izmantot citiem mērķiem, taču zemes platību – gan. Īpaši, ja domā 25-30 gadu griezumā.
Dārgāka uzstādīšana. Lai arī saules paneļi uz zemes daudzos gadījumos atmaksājas vairāk visā saules paneļu darbības laikā (25-30 gadu), sākotnējās investīcijas zemes sistēmai ir augstākas.
Var neiekļauties kopējā mājas ainavā. Ir saimnieki, kamkopējā ainavas estētika ir ļoti svarīga. Ja vien nav iespēja zemes sistēmu “noslēpt” no acīm tālāk īpašumā, saules paneļi uz zemes ir uzkrītošāki.
Augstāks risks bojājumiem. Saules paneļi uz zemes ir pieejamāki, nekā uz jumta – tas rada risku, īpaši lauku rajonos dzīvojošiem saimniekiem, kur īpašuma tuvumā dzīvo daudz savvaļas dzīvnieku.
Lielāks risks apkērt esošiem kokiem laika gaitā apēnot paneļus. 25-30 gadu laikā zemes sistēmai ir lielāka iespēja, ka tai pieaugs priekšā koki, nekā saules paneļiem, kurus uzstāda uz jumta. Protams, skatoties no īpašuma, tas var mainīties.
Vairāk par augstākminētajām priekšrocībām un trūkumiem saules paneļiem uz zemes varat lasīt šajā blogā.
Labākā vieta saules paneļu sistēmai uz zemes ir pret Dienvidiem, 30-35° slīpumā. Protams, ir atsevišķi gadījumi, kad tas var atšķirties, taču, pirms uzstādāt saules paneļus, to būtu ieteicams izrunāt individuāli ar konsultantu.
Tas ir atkarīgs no Jūsu esošā elektroenerģijas patēriņa gadā, kā arī tā, vai to plānojat šo elektroenerģijas patēriņu palielināt. Piemēram, ir saimnieki, kuri arī apkuri plāno pārveidot uz tādu, kas darbojas ar elektrību. Līdz ar to, jāveic precīzi aprēķini, lai saprastu, cik jaudīgu saules paneļu sistēmu uzstādīt.
Varat izmantot saules paneļu kalkulatoru un veikt aprēķinus paši – tur skaidri un uzskatāmi redzēsiet, kāds ietaupījums gadā Jums būs, uzstādot zemes sistēmu savām vajadzībām.
Papildus priekam, redzēsiet to, cik vidēji gadā Jūs ietaupīsiet, pārejot uz saules paneļu ražoto elektroenerģiju, salīdzinot ar esošo elektrības ieguves veidu.
Šobrīd, lai Latvijā uzstādītu un nodotu saules paneļu sistēmu mājsaimniecības vajadzībām (kā arī biznesam), ir nepieciešams būvspeciālista sertifikāts.
Šeit oficiālā informācija no Sadales tīkla.
Vērtīgi gan piebilst, ka Latvijā likumdošanā šajā sfērā mainās salīdzinoši strauji.
Tā, kā blogu Jūs varat lasīt krietnu laiku pēc tā publicēšanas un šobrīd Latvijā saules enerģijas pārvalde, administrēšana attīstās ātri, labākā atbilde uz šo jautājumu ir – pirms pieņemat lēmumu, pārbaudiet jaunākās prasības no:
Tā pārliecināsieties, ka uzstādīt saules paneļus pašam tieši šobrīd ir iespējams.
Kā mēs noskaidrojām, saules paneļu zemes sistēma ir sākotnēji dārgāks risinājums, nekā alternatīvas.
Kādas ir finansējuma iespējas, lai padarītu zemes sistēmu pieejamāku?
Pirmkārt, varat ieskatīties mūsu sadarbības partneru piedāvājumos un izvēlēties, izvērtēt labāko piedāvājumu Jums uz nomaksu.
Otrkārt, ja atbilstat visiem nosacījumiem, varat pieteikties valsts atbalstam saules paneļiem un daļu no ieguldījuma saņemt atpakaļ.
Ko svarīgi pieminēt, saistībā ar valsts atbalstu – naudu saņemsiet PĒC saules paneļu uzstādīšanas. VARAM atbalsta programmā, kas ir vispopulārākā, secība ir šāda.
Sākumā Jūs uzstādāt saules paneļus, tad piesakieties atbalstam, tad saņemat apstiprinājumu un tad Jums pārskaita atpakaļ daļu no naudas, kuru Jūs esat jau iemaksājuši.
Valsts atbalstu Jūs saņemsiet, ja atbilstat visiem nosacījumiem, tāpēc par tiem pārliecinieties šeit, vai arī piesakieties konsultācijai un Jums visu izstāstīsim.
Kā kopt saules paneļus pēc uzstādīšanas? Biežākie jautājumi mums ir bijuši par trīs sezonām – pavasari, rudeni un ziemu.
Pavasarī biežākie jautājumi ir par putekšņiem. Kā tīrīt saules paneļus no tiem? Atbildot uz šo jautājumu, ja nu tiešām zemes sistēma nav paša ziedošā lauka malā, visbiežāk, zudums no putekšņu nosēdumiem ir tik neliels, ka ir ērtāk pagaidīt lietainu dienu, kamēr lietus dabīgā ceļā saules paneļus noskalo. Mēs neiesakām mazgāt saules paneļus ar šļūteni, jo ūdens spiediens ir tik liels, ka tas var sabojāt saules paneļu stikla pārklājumu, un gadu gaitā tas samazinās to efektivitāti. Mikroplaisas var būt tik nelielas, ka ar aci nepamanīsiet, taču tās diemžēl var rasties un radīt bojājumus. Tāpēc vēlreiz sakām – ar šļūteni saules paneļus mazgāt neiesakām.
Rudenī ir saimnieki, kuri pamana, ka uz paneļiem sakrājas lapas. Dažreiz vējš tās aizpūš uzreiz, dažreiz apkārtnē esošo koku lapas ir patiesi nepadevīgas un spītīgi pielīp pie paneļiem. Ko darīt tādos gadījumos? Vēl joprojām šļūteni izmantot neiesakām, to pašu iemeslu dēļ – risks radīt mikroplaisas, līdz ar to, saīsināt Jūsu sūri grūti nopelnītā ieguldījuma mūžu. Lai notīrītu rudens lapas, iesakām izmantot lapu pūtēju.
Ziemā, savukārt, saimniekiem ir loģisks jautājums – kā tīrīt sniegu no saules paneļiem? Atbildot uz šo jautājumu, mums ir pretjautājums. Ņemot vērā to, ka ziemā saules paneļi saražo pavisam, pavisam niecīgu daļu no gada elektroenerģijas krājumiem.
Vai Jums vispār atmaksājas ieguldīt darbu, lai paneļus notīrītu, jeb labāk ir pagaidīt, ka saule paneļus nokausē?
Kvalitatīvi uzstādīta saules paneļu sistēma saražos lielāko daļu gada patēriņa no maija līdz septembrim. Visbiežāk no saules paneļiem tīrīt sniegu, īpaši, atkal atgādinot risku, ka ar lāpstām u.c. rīkiem var tikai sabojāt paneļus neatmaksājas. Ne laika, ne patērētās enerģijas, ne risku ziņā.
Tā, kā saules paneļi uz zemes ir uzstādīti slīpi, sniegam pakāpeniski vajadzētu nokust un noslīdēt no saules paneļiem.
Palikuši jautājumi vai vēlies profesionālu uzstādīšanas servisu no A līdz Z? Piesakies konsultācijai, ar Jums sazināsimies!