Pieteikties konsultācijai
28. Jul. 2022
Kad saules paneļus labāk uzstādīt ar zemes stiprinājumiem, nevis uz jumta?
Sagatavojām plusus un mīnusus (jeb faktus PAR un PRET) saules paneļu stiprinājumiem uz zemes. Tas būs noderīgs resurss, kur iemest acis, ja šobrīd tikai pēti informāciju, kādus saules paneļus un kā uzstādīt tieši savai privātmājai.
Iepazīsties ar galvenajiem PAR un PRET tālākajā blogā!
Saules paneļi aizņem diezgan daudz vietas. Lai vispār būtu vērts izsvērt, kādi ir plusi un mīnusi saules paneļu uzstādīšanai ar zemes stiprinājumiem, sāciet ar šo PAR punktu.
Vai privātīpašumā vispār ir vieta, kur saule spīd lielāko dienas daļu, un kur brīvi varētu uzstādīt saules paneļus?
Ja jā – ir vērts turpināt lasīt tālāk.
Māju jumti mēdz būt ļoti dažādi. Ja uz jumta nav pietiekoši daudz vietas, lai uzstādītu saules paneļus, kas spētu saražot Jūsu mājas vajadzībām nepieciešamo jaudu – zemes stiprinājumi būs īstie.
Apēķiniet aptuveno saules paneļu skaitu, kas būtu jāuzstāda uz Jūsu privātmājas jumta ar saules paneļu kalkulatoru.
Ja tā puse, uz kuras saules paneļus būtu izdevīgi uzstādīt, ir ēnā no blakus esošo koku vai kaimiņu māju dēļ, saules paneļus uzstādīt tur neatmaksātos. Tādā gadījumā, ja Jūsu privātīpašumā ir pietiekoši liela platība saules paneļu uzstādīšanai, kas atrodas saulē lielāko dienas daļu – zemes sistēma būs labāks risinājums tieši Jūsu privātmājai.
Ja vien nav paveicies ar jumtu, visbiežāk, uzstādot saules paneļus uz jumta, ir mazākas iespējas pielāgot saules paneļu leņķi un novietojumu pret sauli, kas ietekmē ražību.
Ja pēc aprēķiniem secināt, ka ražība no saules nebūtu tik liela, paneļus uzstādot uz jumta, ir vērts saules paneļus uzstādīt ar zemes stiprinājumiem.
Zemes stiprinājumus būs iespējams brīvi pielāgot un izveidot tādu konstrukciju, tādā leņķī, lai saules paneļi Jums dotu maksimālo atdevi.
Ja nu nepieciešams veikt apkopi vai gadu gaitā kas notiek ar saules paneļiem – vieglāk tiem piekļūt, diagnosticēt, kas ar saules paneļiem noticis, kā arī veikt to apkopi.
Saules paneļiem gan īpaša apkope lielākajā daļā māju nebūs nepieciešama, ja vien paneļus naudzstādāt grants ceļu tuvumā ar lielu satiksmi vai blakus paneļiem nav lauki, no kuriem pavasarī uz paneļiem var sakrāties īpaši liels daudzums ziedputekšņu.
Ilgtermiņā var izrādīties, ka vēlaties palielināt savu gada elektroenerģijas patēriņu, līdz ar to, uzstādīt papildus paneļus. Ja saules paneļi būs uzstādīti uz zemes, to būs vienkāršāk izdarīt.
Savukārt, ja laika gaitā rodas nepieciešamība saules paneļus pārvietot, arī tas būs salīdzinoši vieglāk izdarāms ar saules paneļiem, kas uzstādīti uz zemes, nekā tad, ja paneļi ir uzstādīti uz jumta.
Vasarās, kad saules paneļi uzkarst, to efektivitāte pie konkrētas temperatūras var pat pazemināties. Saules paneļu sistēmai, kas uzstādīta ar zemes stiprinājumiem, pa apakšu klejo vējš. Līdz ar to, karstākajās gada dienās paneļi uzsilst mazāk un spēj Jums sniegt labāku ražību.
Tādi ir PAR argumenti saules paneļu uzstādīšanai ar zemes stiprinājumiem. Kādi ir mīnusi?
Apskatīsim nākošajā bloga sadaļā.
Saules paneļi ir ilgtermiņa investīcija. Ja īpašumā plānojat veikt kādu piebūvi vai veikt citas izmaiņas īpašumā, tuvāko 25 gadu laikā vieta, kur uzstādīti saules paneļi, būs “aizņemta”.
Jā, kā minējām iepriekš, zemes sistēmu var salīdzinoši vieglāk pārvietot, taču jārēķinās, ka tas palielinās izmaksas, līdz ar to, paildzinās laiku, kurā saules paneļi Jums atmaksājas.
Kopumā labākais risinājums saules paneļu uzstādīšanai ir to veikt tā, lai tajā nekas nav jāmaina.
Zemes stiprinājumi kopumā ir dārgāki, nekā stiprinājumi uz jumta, jo konstrukciju kopumā ir vairāk, un tās ir dārgākas.
Tas nozīmē, ka rūpīgi jāveic aprēķini. Vai tiešām leņķis un uzstādīšana pret ražīgākām debespusēm visu 25-30 gadu laikā atmaksāsies vairāk, nekā to pašu sistēmu uzstādot uz jumta, kas sākotnēji prasa mazāku finansiālu ieguldījumu?
Būtiski izsvērt, kas Jums ir izdevīgāk. Šeit lasiet par citiem faktoriem, kas nosaka, cik izdevīgi Jums būs uzstādīt saules paneļus.
Ir saimnieki, kuriem mājsaimniecības kopējā ainava ir ļoti svarīga.
AllBlack paneļi uz jumta ir neuzkrītoši un iekļaujas kopējā ainavā – iespējams, nezinātājs tos pat nepamanīs.
Saules paneļu sistēma uz zemes, savukārt, ir diezgan uzkrītoša. Ja nu vienīgi to nav iespējams uzstādīt vietā tālāk no citu acīm.
Ja saules paneļi ir uzstādīti, piemēram, vietās, kur mēdz uzturēties savvaļas dzīvnieku bari, lielāki meža dzīvnieki, vai, arī atrodas lielceļa tuvumā ar lielu satiksmi, ir lielāks risks, ka tiem var būt dzīvnieku radīti vai citi bojājumi.
Uz jumta uzstādītām saules paneļu sistēmām šādu risku praktiski nav.
Ja īpašumā ir iestādīti kociņi, 25 gadu laikā tie izaugs par kokiem un var apēnot zemes saules paneļu sistēmu.
Ja saules paneļu sistēma ir uzstādīta tuvu kaimiņu īpašuma robežai, var būt risks, ka kaimiņi 25 gadu laikā izdomā iestādīt kokus vai uzbūvēt kādu būvi, kas paneļus var aizsegt.
Tas ir mazs, taču būtisks knifs, ko vērts apdomāt, pirms uzstādāt saules paneļu sistēmu uz zemes. Ja šādu risku Jūsu īpašumā nav, visi PAR argumenti Jums ir tīkami un aprēķini liecina, ka saules paneļi uz zemes stiprinājumiem Jums atmaksāsies visvairāk, ir vērts uzstādīt paneļus uz zemes, ne jumta.
Esam apskatījuši PAR un PRET saules paneļu uzstādīšanai ar zemes stiprinājumiem.
Vai Jums ir palikuši vēl kādi jautājumi, vai vēlaties speciālistu veiktus aprēķinus tieši Jūsu mājai, lai pārliecinātos, kas ir izdevīgāk tieši Jums?
Piesakieties sarunai ar speciālistu – tā ir pilnībā bezmaksas, un varēsiet noskaidrot visus sev interesējošos jautājumus.
Ja vēlaties turēt roku “uz pulsa” un uzzināt jaunumus par saules paneļu uzstādīšanu Latvijā vienkāršā valodā – sekojiet mums Facebook un Linkedin!