Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Mīts: Latvijā nav pietiekami daudz saules

Mīts: Latvijā nav pietiekami daudz saules

13. Apr. 2022

Vai Latvijā ir pietiekami daudz saules, lai saules baterijas atmaksātos?

To apskatīsim šajā blogā.

Saules baterijas jeb saules paneļi šobrīd ir ļoti pieprasīti gan privātmāju īpašnieku, gan uzņēmēju vidū. 

Tai pat laikā, regulāri dzirdam vienu un to pašu viedokli, kas rāda, ka daļa sabiedrības vēl joprojām ir skeptiska pret šo zaļo un alternatīvo enerģijas iegūšanas veidu.

Šis viedoklis ir: “Kā tad te, Latvijā, var uzstādīt saules paneļus; šeit nav pietiekoši daudz saules, lai paneļi varētu nodrošināt māju vai biznesu ar tai nepieciešamo elektroenerģiju!”

Vai tā ir taisnība? 

Pirms atbildam uz to, ielūkosimies, kāpēc šāds viedoklis var rasties.

Kā rodas doma, ka Latvijā nav pietiekami daudz saules, lai uzstādītu saules paneļus?

Pilnībā saprotam, kāpēc varētu šķist, ka Latvijā nav pietiekami daudz saules, un galvenos argumentus, kurus dzirdam, arī uzskaitīsim zemāk.

Pirmkārt, ja aizceļojam uz valstīm Eiropas Dienvidos, piemēram, Spāniju, Itāliju, nav iespējams nepamanīt, ka šajās valstīs saules ir daudz vairāk, nekā Latvijā. Tas liek domāt, ka spāņu vai itāļu privātmāju īpašniekiem vai uzņēmējiem šis noteikti ir daudz izdevīgāk.

Otrkārt, uzreiz nāk prātā Latvijas ziemas, vai ne? Tumšākajās dienās saule beidz spīdēt jau ap četriem pēcpusdienā. Cik daudz enerģijas saule spētu tajās saražot?

Treškārt, īpaši ziemās, salīdzinoši daudz dienu ir apmācies. Vai saule spēj saražot elektroenerģiju arī tādos apstākļos?

Pēc visa šī katram būtu skaidrs, ka nav vērts uzstādīt saules paneļus, vai ne?

Zemāk ir mūsu atbildes šiem argumentiem, kuras iesakām izlasīt, pirms uzstādīšanai atmetat ar roku.

Vai mīts, ka Latvijā saules paneļiem ir par maz saules efektīvai ražībai, ir patiess?

Nē.

Iemesli ir vairāki, sāksim ar parastākajiem faktiem no publiski pieejamiem datiem. 

Piemēram, Nīderlande ir viena no Eiropas vadošajām valstīm uzstādīto saules paneļu apjomā un saražotajā elektroenerģijas jaudā uz iedzīvotāju. 

Apskatot publiski pieejamos datus par saules gada ražību Nīderlandē:

un pēc tam Latvijā:

redzam, ka lielas atšķirības saules ražīgumā nav.

(uzspiedām uz nejaušiem punktiem abās valstīs. Zemāk meklē saiti, kur vari jau detalizētāk izpētīt saules ražību ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē pats)

Saules Latvijā ir aptuveni tikpat daudz, kā Nīderlandē, Dānijā vai pat Vācijas Ziemeļos.

Tas nav tik daudz, kā Spānijā, taču privātmājas vajadzībām pietiekami, lai varētu uzstādīt paneļus.

Jā, kartē var redzēt, ka, piemēram, Latvijas piejūras teritorijā saules ražība ir lielāka, nekā no jūras tālākās Latvijas daļās, taču šī atšķirība ir neliela.

Iemesli, kāpēc saules baterijas nav uz tikpat daudz privātmāju jumtiem šeit kā jau minētajā Nīderlandē, ir citi, un tā nav saules ražība. 

Ja vēlies, vari apskatīt saules ražību gadā arī savai mājai un kaimiņiem šeit.

Kāpēc saules Latvijā ir pietiekami, lai uzstādītu saules baterijas?

  • Pirmkārt, sāksim ar mākoņainību. Arī mākoņainās dienās saules paneļi spēj saražot elektrību, jo paneļi reaģē uz radiāciju, kuru izplata saule, nevis pašiem saules stariem. Līdz ar to, nav taisnība, ka mākoņainība ir iemesls, kāpēc saules paneļi nespēs ražot elektrību. Protams, atšķirība būs, taču svarīgākais faktors ražībā ir pavisam cits (zemāk).
  • Otrkārt, acīgākie lasītāji jau, iespējams, pamanīja, ka iepriekšējā sadaļā apskatītajā kartē saules ražību rāda gada griezumā.

Latvijā patiesi var rasties situācija, kad ziemā saules nav pietiekoši, lai saražotu elektroenerģiju mājas patēriņam dienas vai pat mēneša griezumā.

Taču, ja skatāmies gada griezumā, vasaras (precīzāk – mēneši no aprīļa līdz septembra beigām) ir laiks, kad ar pareizi uzstādītu saules paneļu sistēmu Latvijā var saražot tik daudz elektroenerģijas, lai tās arī pietiktu visam gadam – arī tumšākajos ziemas mēnešos.

Tāpēc aktuālais jautājums šeit ir – vai ir veids, kā uzglabāt šo vasarā saražoto enerģiju tā, lai to varētu izmantot ziemā? Gluži kā no dārza savāktos gurķus vai zemenes?

Īsā atbilde – jā, šāds veids ir. 

Latvijā pagaidām labākais risinājums ir NETO norēķinu sistēma, kas šo problēmu atrisina ekonomiski izdevīgākajā veidā. 

Vairāk par NETO norēķinu sistēmu, tās plusiem, kā arī arī ierobežojumiem lasi šeit.

  • Treškārt, svarīgākais, ko iesakām paturēt prātā, izvērtējot tieši Jūsu gadījumu, ir – cik ilgā laikā konkrētā saules paneļu sistēma atmaksāsies. Pareizi aprēķinot un uzstādot saules paneļu sistēmu, tas var notikt vidēji 6-7 gadu laikā, un pēc tam par pašu elektrību turpmākos 23-24 gadus nebūs jāmaksā vispār. Ja skatāmies šādi, arī tad saules paneļu ražība Latvijā kļūst pat ļoti vērtīga.

Kā parūpēties, lai saules paneļu uzstādīšana privātmājām atmaksājas?

Jau noskaidrojām, ka saules enerģijas Latvijā ir pietiekami, lai ar to pietiktu, piemēram, privātmājas pašpatēriņam gada griezumā.

Tagad varam pievērsties saules bateriju cenai.

Lai arī sākumā, uzmetot aci cenai, kāda ir jāmaksā par pilna servisa saules paneļu uzstādīšanu, var šķist, ka tā ir liela.

Tāpēc ir svarīgi arī izprast to, kā uz šo cenu skatīties, lai pieņemtu labāko lēmumu.

Viens faktors – kā uzstādīt maksimāli efektīvāko saules bateriju sistēmu, lai tā atmaksājas iepriekšminēto 6-7 gadu laikā? Nepietiek ar to, ka vienkārši nopērk saules paneļus un uzskrūvē ar stiprinājumiem uz jumta. Ja pieeja ir šāda, tad diezgan ātri šķitīs, ka “saules tomēr Latvijā ir par maz”, lai arī problēma slēpsies pavisam citur – gudrā uzstādīšanā.

Pirms uzstādīšanas nepieciešams precīzs aprēķins saules paneļu skaitam, ir jāizvēlas kvalitatīvi saules paneļi un invertors; jāņem vērā arī Jūsu elektroenerģijas patēriņš gada griezumā, kā arī citas ļoti būtiskas detaļas. 

Otrs – kāds atbalsts ir pieejams, lai šo cenu padarītu izdevīgāku? Pašlaik valsts ir izsludinājusi atbalstu saules paneļu uzstādīšanai privātmājām (par to lasi šeit), kas izmaksas, un līdz ar to, laiku, kādā saules baterijas atmaksāsies, būtiski samazina. 

Kad tiešām var gadīties, ka saules baterijas nesaražo pietiekoši daudz elektroenerģijas privātmājas vajadzībām?

Protams, ir gadījumi, kad konkrētās privātmājās saules paneļi nespēj saražot pietiekoši daudz elektroenerģijas, lai tas atmaksātos visā to uzstādīšanas laikā.

Biežākie iemesli, kas šādu situāciju varētu radīt, ir:

  1. Saules baterijas uzstādītas uz jumtiem, kuri lielāko dienas daļu pavada ēnā (koku, apkārt esošo māju dēļ),
  2. Uzstādītais saules paneļu modelis ir tāds, kas beidz ražot elektroenerģiju, kad uz tā krīt kaut mazākā ēna – līdz ar to, visa sistēma kļūst neefektīva;
  3. Saules paneļu sistēma ir uzstādīta neefektīvā veidā, neņemot vērā konkrētās privātmājas gada patēriņu un citus nozīmīgus faktorus.

Tāpēc vienmēr iesakām pieteikties īsai sarunai ar mūsu speciālistiem, kuri palīdzēs aprēķināt izdevīgāko saules paneļi sistēmu tieši Jūsu privātmājai.

Pieteikties sarunai

Kopsavilkumā:

  • Latvijā ir pietiekami daudz saules, lai no tās varētu saražot elektroenerģiju privātmājas vajadzībām.
  • Svarīgi, izvērtējot saules ražību, ir skatīties tieši gada, nevis mēnešu vai dienu griezumā, jo vasarā saražotais elektroenerģijas daudzums var pietikt pat visam gadam.
  • Problēma gada griezumā – kā saglabāt saules saražoto enerģiju līdz ziemai? Pagaidām labākais risinājums Latvijā – NETO norēķinu sistēma.
  • Svarīgs jautājums, izvēloties saules paneļu sistēmu privātmājai – cik ilgā laikā tā atmaksāsies tieši Jums?
  • Šo laiku saīsina precīzi Jums izplānota un uzstādīta saules paneļu sistēma ar kvalitatīviem saules paneļiem, kā arī šobrīd pieejamais valsts atbalsts.