Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

8 “zemūdens akmeņi” saules paneļu uzstādīšanā

8 “zemūdens akmeņi” saules paneļu uzstādīšanā

14. Mar. 2023

Saules paneļi ir ilgtermiņa ieguldījums. Jau iepriekš esam rakstījuši par to, ka meklēt “lētāko” risinājumu bieži vien ilgtermiņā var izrādīties daudz “dārgāk”.

Kāpēc? Tāpēc, ka īpaši neticami labos piedavājumos, kas šķiet tik kārdinoši, ir liels tā saucamo “zemūdens akmeņu” risks. 

Ko nozīmē “zemūdens akmeņi” saules paneļu uzstādīšanā?

Tas ir risks, ka tālāk procesā ejot, var parādīties papildus izmaksas un faktori, kas sākotnējo, tik šķietami izdevīgo piedāvājumu beigās tomēr padara tikpat dārgu. Ja ne vēl dārgāku. Ne tikai finansiāli, arī laika un Jūsu pašu enerģijas ieguldījuma ziņā.

Kādi ir šie “zemūdens akmeņi”, un kam pievērst uzmanību, izvēloties sev piemērotāko piedāvājumu?

Lasi zemāk!

Zemūdens akmens Nr. 1 Saules paneļu cenas

Viena no pirmajām lietām, ko, pēc mūsu novērojumiem, izvērtē saimnieki, ir – viena saules paneļa cena. Tas arī var kļūt par pirmo zemūdens akmeni saules paneļu uzstādīšanā.

Kā?

Saules paneļu cenas var atšķirties saules paneļiem ar dažādu efektivitāti, garantijām un to uzbūves īpatnībām. Piemēram, polikristāliskie saules paneļi ir lētāki, nekā monokristāliskie. Tai pat laikā, tā pati platība ar polikristāliskiem saules paneļiem spēj saražot mazāk elektroenerģijas, nekā ar monokristāliskajiem. 

Līdz ar to, lai saražotu vienu un to pašu gada elektroenerģijas daudzumu, var nākties iegādāties vairāk saules paneļu, stiprinājumu un vadu. Beigās tas būtiski var izmaksas arī nesamazināt, turklāt svars uz jumta ir lielāks.

Monokristāliskiem saules paneļiem ir vēl kāda būtiska priekšrocība – vairāk par to šeit.

Saules paneļiem ir vēl citas nianses, kuras svarīgi ņemt vērā, izvērtējot piedāvājumu. Taču šīs ir pāris būtiskākās, ar kurām sākt.

Zemūdens akmens Nr.2: Saules paneļu invertora kvalitāte

Tāpat, kā saules paneļu, arī invertoru kvalitāte ir pakļauta “zemūdens akmens” riskam. 

Invertori – tās ir ierīces, kas pārvērš saules paneļu saražoto līdzstrāvu maiņstrāvā, ko lielākā daļa māju izmanto, lai darbinātu ierīces un uzlādētu elektroniku. Iegādājoties lētāku invertoru no ārzemēm, diemžēl ir rūpīgi jāpārbauda, vai šie invertori ir oficiāli atļauto invertoru sarakstā Sadales tīklā. Šis saraksts ir kā garants, ka invertors atbilst visām Rietumvalstu mūsdienu prasībām un darbosies tā, kā iecerēts.

Citādāk var nākties pirkt jaunu, vai arī pavisam atslēgties no tīkla . Kas nozīmē, papildus izmaksas.

Invertoriem ir arī citi būtiski faktori, kurus izvērtēt, piemēram, iespēja monitorēt elekroenerģiju, attālinātā klientu servisa funkcija, strāva, ar kuru invertors sāks vadīt saražoto elektroenerģiju. Vairāk par kritērijiem, pēc kuriem izvēlēties invertorus – šajā blogā.

Zemūdens akmens Nr.3: Saules paneļu stiprinājumu veids un kvalitāte

Stiprinājumu izmaksas atšķiras pēc to kvalitātes un Jūsu jumta veida. 

Šis zemūdens akmens vairāk ir attiecināms uz biežo jautājumu “Kāpēc man izmaksā vairāk, nekā kaimiņam?” 

Ja vienam saimniekam ir dakstiņa jums un kaimiņam – bitumena jumts, pirmajam saimniekam izmaksas būs lielākas, nekā kaimiņam. Iemesls ir vienkāršs – uz dakstiņu jumta uzstādīt saules paneļus ir dārgāk to specifikas dēļ.

Vairāk par stiprinājumiem šajā blogā.

Zemūdens akmens Nr. 4: Uzstādīšanas izmaksas

Saules paneli-zemudens-akmeni-uzstadisana

Otrs iemesls, kāpēc saules paneļu būvniecība var maksāt vairāk vai mazāk, ir tas, vai un kādu darbaspēku izmantojat saules paneļu uzstādīšanai. 

Kvalificētiem saules paneļu montieriem, elektromontieriem ir atbilstoši jāmaksā par viņu laiku un pieredzi. Tas nozīmē, ka, ja vēlaties, lai jūsu saules paneļi tiktu uzstādīti maksimāli efektīvi un droši, būs darbaspēka izmaksas būs lielākas.

Lai neiekristu uz šo “zemūdens akmeni”, pārliecinieties, vai un kāda uzstādīšana tiek piedāvāta Jūsu piedāvājumā, kad to izvērtējat vai salīdzināt ar citu.

Zemūdens akmens Nr. 5: Dokumentācija

Uzstādot saules paneļus Jūsu mājas vai uzņēmuma īpašumā, ir nepieciešamas dažādas atļaujas, pārbaudes un cita dokumentācija, lai saules paneļu uzstādīšana notiktu oficiāli, likumīgi, pēc labākajiem mūsdienu standartiem.

Tas maksās papildu laiku, kā arī izdevumus vai nu no Jums, vai no profesionāļiem, kuri darbu veiks Jūsu vietā (ja Jūs izvēlaties nolīgt saules paneļu uzstādītājus).

Šis ir biežākais “zemūdens akmens”, kas saimniekus diemžēl var pārsteigt jau kādu laiciņu pēc tam, kad saules paneļu uzstādīšana ir pabeigta. 

Tāpēc, lai izvairītos no šī zemūdens akmens, vienmēr pārliecinieties, ka saules paneļu uzstādītājs Jums nodrošina visu dokumentāciju, jau pirms slēdzat līgumu.

Zemūdens akmens Nr. 6: Tas, kā uzstāda saules paneļus

Tikai saules paneļu kvalitāte vien nav faktors, kas ietekmē visu saules paneļu ražību. Kopējo gada ražību ietekmē arī tas, KĀ tiek uzstādīti saules paneļi.

Svarīgs ir Jūsu mājas jumta plakņu virziens. Ja jumts ir vērsts uz Ziemeļiem, tas būtiski ietekmēs to, cik daudz enerģijas paneļi spēs saražot, salīdzinot ar Dienvidiem. Ir mājas, kur saules paneļus visizdevīgāk uzstādīt būs pret Rietumiem-Austumiem – gan ņemot vērā jumta īpatnības, gan elektrības lietošanas paradumus.

Tikpat svarīgs ir leņķis, kādā uzstāda saules paneļus. Lai izvairītos no abiem šiem zemūdens akmeņiem, ieskatieties saules paneļu kalkulatorā – tur izpratīsiet, kā mainās ražība vieniem un tiem pašiem paneļiem pret dažādām debespusēm, dažādos leņķos.

Zemūdens akmens Nr. 7: Valsts atbalsta nodrošināšana

Šis ir pozitīvais “zemūdens akmens”. Ir saules paneļu uzstādītāji, kuri palīdz sagatavot un noformēt valsts atbalstu, un ir tādi, kuri to nedara. 

Valsts atbalsts Jums var ļaut atgūt būtisku daļu no saules paneļos ieguldītajiem līdzekļiem, ja:

 • Jūs esiet ēkas īpašnieks;
 • Ēkā, uz kuras uzstādīsiet paneļus, nenotiek saimnieciskā darbība;
 • Saules paneļu kopējā uzstādītā jauda nepārsniedz 11kW (ieskaitot).

Izvēloties tādu saules paneļu piedāvājumu, kurš palīdz ar valsts atbalsta noformēšanu, Jums var šo starpību atgriezt ar uzviju un padarīt kopējo saules paneļu uzstādīšanu izdevīgāku.

Zemūdens akmens Nr. 8: Citas saules paneļu uzstādīšanas garantijas

Saules paneli-zemudens-akmeni-dokumentacija

Ir citas izmaksas, kuras sākotnēji var šķist nebūtiskas, taču ilgtermiņā var spēlēt lielu lomu Jūsu saules paneļu ilgtspējībai un izdevīgumam. Viens no tiem – apdrošināšana. Ir piedāvājumi, kuru cenā jau ir iekļauta apdrošināšana uz paŗis gadiem, ir tādi, kuros tās nav. 

Ja Jums tas ir būtisks faktors, šis ir kā atgādinājums tam pievērst uzmanību, izvērtējot dažādus piedāvājumus.

Bonusa “Zemūdens akmens”: Sadales tīkla pārbūve

Ja tiki tik tālu, pastāstīsim par vēl kādu “zemūdens akmeni.”

Reti, taču ir gadījumi, kad, lai pieslēgtu Jūsu mājas saules paneļu sistēmu kopējam tīklam, būtu jāpārbūvē vietējā Sadales tīkla infrastruktūra. Tas ir tieši tā, kā izklausās – dārgi. 

Šim “zemūdens akmenim” pakļauti tie saimnieki, kuri jau ir iegādājušies saules paneļus un nav padomājuši par šo risku. Vēl trakāk – ja saules paneļi jau ir uzstādīti.

Šādi pārsteigumi, visticamāk, nebūtu, griežoties pie pieredzējušiem speciālistiem.

Kopsavilkumā:

Biežākie “zemūdens akmeņi” saules paneļu uzstādīšanā ir:

 • Saules paneļu cena pret to kvalitāti, efektivitāti;
 • Citu saules paneļu sistēmas komponenšu – piemēram, invertora, stiprinājumu – kvalitāte un īpatnības;
 • Uzstādīšanas izmaksas – tas, vai un kādi speciālisti uzstādīs paneļus;
 • Dokumentācija – vai piedāvājumā ir iekļauta oficiālās dokumentācijas noformēšana;
 • Kā uzstāda saules paneļus – vai uzstādītāji un projektētāji ir zinoši un spēs Jums aprēķināt labāko risinājumu, kas no tiem pašiem saules paneļiem spēs saražot visvairāk elektroenerģijas, cik Jums ir iespējams;
 • Valsts atbalsta nodrošināšana – vai uzstādītāju Jums palīdzēs ar tā noformēšanu;
 • Citas garantijas – vai tās ir iekļautas piedāvājumā vai ne;
 • Sadales tīkla pārbūves risks, lai pieslēgots tīklam.

Noslēgumā tikai vēlamies atgādināt gadu tūkstošiem veco patiesību – ja jebkas, jebkurā nozarē izmaksā neticami lēti, visbiežāk šim “neticami” ir pamats.

Latvijā ir vairāki uzņēmumi, kuri saules paneļus uzstāda atbilstoši mūsdienu prasībām, kvalitatīvi. Ja Jūs izvēlaties mūs, būsim priecīgi palīdzēt! Ja ne – arī tad novēlam izvēlēties kvalitāti – jo šoreiz pirkums nav gluži zeķu paŗis, ko viegli var nomainīt ar citu, taču paliekoša, fundamentāla sistēma, kas Jūsu māju nodrošina ar elektrību.

Starp citu – ja Jūs interesē, kā gudri izvērtēt saules paneļu piedāvājumus, lai tie Jums būtu ekonomiski izdevīgākie, šeit ir blogs, kurā apskatām 3 veidus, kā to izdarīt.

Lai gluds ceļš uz elektroenerģijas neatkarību!