Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

11 jautājumi par VARAM atbalstu saules paneļiem

11 jautājumi par VARAM atbalstu saules paneļiem

31. Jan. 2023

Ir jautājumi par VARAM atbalstu saules paneļiem? Iemet aci šajā blogā, ļoti iespējams, ka atradīsi atbildes!

Ja iepriekš esam rakstījuši par abām valsts atbalsta programmām privātmāju īpašniekiem kopumā un abu aktuālo programmu salīdzinājumu (tur atradīsi arī vispārīgu informāciju – kam piešķir, kāpēc), tad šoreiz veltīsim laiku Jūsu aktuālākajiem un nedaudz specifiskākiem jautājumiem.

Šajā blogā apskatīti jautājumi par VARAM atbalstu saules paneļiem gan no tiem saimniekiem, kuri tikai plāno uzstādīt saules paneļus, gan no tiem, kuri to jau ir izdarījuši un, piemēram, vēlas veikt darbības ar savu īpašumu vai palielināt uzstādīto jaudu.

1. Vai varu pieteikties atbalstam, ja jau iepriekš esmu uzstādījis saules paneļus un tagad vēlos palielināt uzstādīto jaudu?

Jā, ja neesat saņēmis atbalstu, iepriekš uzstādot paneļus, tad atbalstu saņemsiet par tiem saules paneļiem, kurus uzstādāt tagad, papildus (jeb pēc 9.03.2022, kad VARAM izsludināja atbalstu). 

Kopumā mājsaimniecībām pieļaujamā jauda (gan Jūsu iepriekš uzstādīto, gan jauno paneļu jauda kopā) ir 11,1 kW. Līdz ar to, kamēr tā nepārsniedz 11.1 kW, par papildus uzstādīto  jaudu attiecīgi saņemsiet:

 • Līdz 0.99 kW = 700 eiro
 • 1–1.99 kW = 1000 eiro
 • 2–2.99 kW = 1400 eiro
 • 3–3.99 kW = 1800 eiro
 • 4–4.99 kW = 2200 eiro
 • 5–5.99 kW = 2500 eiro
 • 6–6.99 kW = 2800 eiro
 • 7–7.99 kW = 3200 eiro
 • 8–8.99 kW = 3500 eiro
 • 9–9.99 kW = 3800 eiro
 • 10–11.1 kW = 4000 eiro.

2. Vai varu pirkt saules paneļus no ārzemēm un saņemt valsts atbalstu?

Nē. Valsts atbalstu saules paneļu uzstādīšanai piešķir tikai tad, ja saules paneļus esat iegādājies no Latvijā oficiāli reģistrētiem komersantiem.

3. Vai varu uzstādīt saules paneļus uz zemes vai citas ēkas, ja uz mājas dažādu iemeslu dēļ tas nav iespējams?

saules-paneli-zemes-sistema-4

Ja uz jumta nespīd pietiekoši daudz saules, vai uz jumta nav tik daudz vietas, cik nepieciešams vai arī plānojat jumtu mainīt – šis punkts Jums noteikti dos atvieglojuma sajūtu.

Jā, ja vien šis zemes gabals vai ēka ir Jūsu īpašumā (vai tā cilvēka īpašumā, kam pieder māja) un tajā nenotiek saimnieciskā darbība, tad varat to uzstādīt citur, ne tikai uz pašas privātmājas jumta.  

4. Vai varu saņemt valsts atbalstu, ja pašai saules paneļu iegādi un uzstādīšanu apmaksāju ar kredītu?

Jā, pēc noteikumiem, maksāt par saules paneļiem un to uzstādīšanu varat veikt par piesaistītiem un/vai pašu līdzekļiem.

5. Vai varu saņemt valsts atbalstu, ja pašu māju pirku ar hipotekāro kredītu?

Jā, ja esat tas cilvēks, kuram zemesgrāmatā nostiprinātas īpašuma tiesības uz dzīvojamo māju vai tās daļu.

6. Vai varu pārdot īpašumu, uz kura tika uzstādīti saules paneļi ar VARAM atbalstu?

Īsā atbilde no paša VARAM – ja īpašums tiks pārdots, tad atbalsta summa būs jāatmaksā.

Atbildot izsmeļošāk, ja uz Jūsu mājas vai zemes uzstādīti saules paneļi un atbalsts jau saņemts, tad vismaz piecus gadus pēc līguma parakstīšanas ar VARAM uz Jums attiecas šie nosacījumi:

 • projekta līgumā iekļautās saules paneļu sistēmas iekārtu ekspluatācijai un sasaistei ar īpašumu ir jābūt neatņemamai īpašuma sastāvdaļai;
 • ja neizmantosiet neto norēķinu sistēmu atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumā noteiktajam un par nodoto elektroenerģiju saņemsiet atlīdzību, tad vismaz 80 % no gadā saražotās elektroenerģijas, kas saražota ar projekta līgumā iekļautajām iekārtām, būs jāizmanto mājsaimniecības pašpatēriņa vajadzībām. Vairāk par neto norēķinu un uzkrājuma sistēmām lasiet šajā blogā.
 • dzīvojamai mājai nedrīksēsiet mainīt lietošanas veidu vai to demontēt;
 • dzīvojamo māju nevarēsiet izmantot saimnieciskās darbības veikšanai (t.i., ja Jums šajā adresē ir, piemēram, reģistrēts SIA, taču reāli uzņēmuma darbība notiek citur, tad par to jānorāda informācija VID, lai nenāktos atmaksāt valsts atbalstā saņemtos līdzekļus);
 • ja dzīvojamo māju atsavina, Jūsu saistības, kas noslēgtas līgumā par valsts atbalsta saņemšanu jāpārņem tās jaunajam īpašniekam vai Jums būs jāatmaksā visa atbalstā saņemtā summa;
 • katru gadu jāveic monitoringu par saražoto un patērēto elektroenerģijas (elektroenerģijas skaitītāja rādījums) apjomu un līdz katra nākamā gada trīsdesmitajai dienai pēc projekta līguma parakstīšanas monitoringa pārskatu jāiesniedz Vides investīciju fondā.

7. Vai varu pieteikt atbalstam jaunbūvi vai ēku, kura vēl nav nodota ekspluatācijā?

Šobrīd, 2023. gada sākumā, jā, ar nosacījumu, ka ēka jānodod ekspluatācijā 5 gadu laikā pēc līguma noslēgšanas ar VARAM. Ja to neizdarīsiet 5 gadu laikā, atbalsts diemžēl būs jāatmaksā.

8. Vai varu saņemt valsts atbalstu saules paneļu uzstādīšanai vairākas reizes vai vairākām ēkām?

Diemžēl nē. Pieteikties valsts atbalstam var vienreiz vai nu VARAM vai Altum atbalsta programmā, kā arī tikai vienai dzīvojamai ēkai.

9. Kur ir triks?

Tāda “trika” īsti nav. Gan Eiropas Savienības stratēģisko virzienu, gan pasaules notikumu dēļ valsts iestādes darbojas, lai maksimāli palīdzētu iedzīvotājiem pāriet uz neatkarīgākiem, dabai draudzīgākiem elektroenerģijas ražošanas veidiem.

Atbalsta programma ir veidota, lai palīdzētu tiem māju īpašniekiem, kuri vēlas uzstādīt ēkai saules paneļus, to izdarīt izdevīgāk. Līdz ar to, veicinātu to, ka saimnieki to kopumā dara.

Daži cilvēki par “triku” var uzskatīt atskaites, kuras reizi gadā jāiesniedz Vides investīciju fondā, taču tās ir paredzētas, lai izvairītos no gadījumiem, kad cilvēki uzstāda saules paneļus, taču tos neizmanto tām vajadzībām, kuras stratēģiski vēlas atbalstīt valsts. Vienkāršā valodā, šīs vajadzības ir – mazāki rēķini par elektrību, siltumu ģimenēm, mājsaimniecībām.

10. Vai VARAM atbalsts saules paneļiem paredzēts tikai privātmājām?

VARAm atbalstu iespējams saņemt arī 1 - 5 stāvu mājām, ja daudzdzīvokļu māja tiek pieslēgta centralizētajai siltumapgādes sistēmai, un mājsaimniecībām, ja ēkas, kuru elektroenerģiju plānots saražot ar saules paneļiem, ir biedrību, nodibinājumu vai arī reliģisko organizāciju īpašumā.  

11. Cik liels VARAM atbalsts saules paneļiem vēl ir pieejams?

To vienmēr var apskatīt ekii.lv. Brīdī, kad tiek rakstīts blogs, ir izmaksāti teju 18 miljoni no 30 miljoniem eiro, kas ir piešķirti VARAM programmai kopumā. Ja ņem vērā, ka programmu atvēra pirms nepilna gada, ir liela iespēja, ka līdz gada beigām viss atbalsts no VARAM jau būs piešķirts.

Tāpēc, ja plānojat uzstādīt saules paneļus, ieskām nevilcināties, lai to varat izdarīt maksimāli izdevīgi!

Šādi bija 11 jautājumi par VARAM atbalstu saules paneļiem.

Palikuši vēl neatbildēti jautājumi?

Uzdod tos konsultantam, kā arī saņem precīzus aprēķinus savai mājsaimniecībai ar profesionāļu ieteikumiem labākajam risinājumam tieši Jums.

Sekojiet mums sociālajos tīklos, ja vēlaties saņemt regulāru, noderīgu informāciju par saules paneļiem un to uzstādīšanu vienkāršā valodā.