Pieteikties konsultācijai
24. Jul. 2024
Iepriekš runājām par naudu. Tagad parunāsim praktiski.
Cik reāli maksā uzstādīt saules parku uzņēmumam?
Protams, nosaukt vienu summu, kas der visiem, ir tikpat reāli, kā pateikt “Cik maksā nopirkt mašīnu”. Vai pērkat jaunāko modeli vai senāku? Ar 3 vai 7 sēdvietām? Lai brauktu īsas distances pilsētā vai stundām pa zemes ceļiem? Vai dizains ir svarīgs?
Līdzīgi ir ar saules parka izmaksām. Tai pat laikā, ir parametri, pēc kuriem vadoties, jau var nojaust, kādās robežās varētu būt izmaksas tieši Jums.
Tāpēc ķeramies pie lietas – zemāk soļi, kā to noteikt, ar piemēru.
Lai saprastu, cik maksā saules parka uzstādīšana, sākumā jānoskaidro uzņēmuma:
Lai nebūtu tā, ka lielu daļu saražotās elektrības par velti laistu atpakaļ tīklā, visi dati, ko uzzinām, ir jāapstrādā gudri. Parasti mūsu analītiķi iziet cauri dažādiem scenārijiem un no tā izvēlamies to, kas klientam dod lielāko ieguvumu.
Piemēram, klienta A bizness darbojas 3 lokācijās ar kopējo gada patēriņu 120 000 kWh, no plkst. 8:00 līdz 20.30, ar lielāko patēriņu 80 000 kWh ražotnē, vienā no 3 lokācijām. Vasaras mēnešos ir lielākais patēriņš (jo dzesēšanas iekārtas patērē vairāk, nekā siltuma ražošana).
Esošais elektroenerģijas tarifs ar pārvadi ir 0,15 EUR/kWh. Gadā klients par elektrību maksā 18 000 EUR, no tiem 12 000 EUR ražotnē. Šai ražotnei ir jumts, uz kura var uzstādīt saules paneļus.
Balstoties uz tā, veicam aprēķinus. Kad tie gatavi un ieguvums klientam skaidrs (sk. tālāk), sākas nākošais solis.
Saņemt aprēķinus savam uzņēmumam (bezmaksas)
Lai arī uzstādīšana vēl ir priekšā, pēc aprēķiniem jau sāk veidoties “lielā bilde” un paliek skaidri šādi parametri:
Piemēram, turpinot 1. soļa piemēru, pēc aprēķiniem uzņēmējam A piedāvājam uzstādīt 65 kW saules parku, kas gadā saražotu aptuveni 60 000 kWh elektrības, nosedzot lielāko gada ražotnes patēriņu.
Tas klientam izmaksātu 50 000 EUR, un atmaksātos 5,5 gadu laikā.
Pēc tam 20-25 gadus paneļi turpina ražot, visā darbības laikā uzņēmumam ietaupot 180 000 – 225 000 EUR. Ja elektrības tarifi gadu gaitā paceltos – paneļi atmaksātos vēl ātrāk, un dotu vēl lielāku ietaupījumu.
Taču ar to viss nebeidzas.
Pirmie aprēķini var mainīties. Bieži vien pēc pirmajiem aprēķiniem atklājas jauna informācija, klients mums pasaka precīzākus mērķus un iespējas. Tas viss vēl var mainīt gala izmaksas.
Piemēram, uzņēmējs A plāno palielināt ražošanu vai pāriet uz elektroauto preču pārvadāšanai. Tad mēs veiktu aprēķinus no jauna, piemēram, palielinot jaudu un pievienojot elektrības uzkrāšanas sistēmas, kas ļautu lādēt elektroauto pa naktīm, līdz nonākam pie gala rezultāta, kas ir izdevīgākais uzņēmējam A.
Ja Jūs interesē vidējās izmaksas, tā, kā esat rakstā tik tālu, nojaušu, ka tās patiešām interesē. Vidēji tās ir 450 – 500 EUR uz uzstādīto kWh (bez PVN un AC tīkla pārbūves), taču atsevišķos gadījumos arī 600 – 650 EUR/kWh. To, kāda tā ir, ietekmē visi iepriekš minētie faktori.
Pāris gadījumi, protams, ir. Piemēram, ja galvenais elektrības patēriņš ir vakaros, naktīs; ja uzņēmumam ir sensacionāli labs elektrības tarifs; ja nav, kur paneļus uzstādīt vai jauda jau ir rezervēta un jāpārbūvē tīkls – tie ir gadījumi, kad saules parka uzstādīšana neatmaksājas.
Taču vairumā gadījumu – tur ir potenciāls.
Netici? Pajautā mums pirmos aprēķinus (bezmaksas) un pārliecinies.
Kā arī, ja vēlies vairāk iedziļināties saules enerģijas potenciālā: