Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Saules paneļi

Kāpēc saules paneļu cenas atšķiras? 5 faktori

Kāpēc saules paneļu cenas atšķiras? 5 faktori

02. Nov. 2023

Saules paneļu cena ir viena no pirmajām lietām, kam teju ikkatrs saimnieks pievērš uzmanību. Līdz ar to, izvēloties saules paneļus, daudzi sastopas ar jautājumu – kāpēc cenas ir tik atšķirīgas?

Šis blogs apskatīs galvenos faktorus, kas ietekmē saules paneļu cenas, sniedzot skaidrojumu par materiālu izmaksām, ražošanas procesu ietekmi, zīmola nozīmi, garantijām un tirgus tendencēm. 

Zemāk atradīsiet svarīgāko informāciju, lai varētu veikt informētu izvēli, iegādājoties saules paneļus savām vajadzībām.

1. Saules paneļu cenas atšķiras pēc paneļu veida

Saules paneļu tirgū ir pieejami dažādi paneļu veidi. Šajā sadaļā īsi apskatīsim trīs galvenos saules paneļu veidus, kas ir pieejami Latvijas tirgū.

Monokristāliskie Saules Paneļi 

Šos paneļus izgatavo no viena silīcija kristāla, tāpēc tie ir melni.

Tie ir pazīstami ar savu augsto efektivitāti un ilgāku kalpošanas laiku. 

Monokristāliskie saules paneļi parasti ir dārgāki, bet nodrošina augstāku jaudu un ir piemēroti mājsaimniecībām ar ierobežotu jumta platību.

Polikristāliskie Saules Paneļi

Šie paneļi ir izgatavoti no daudziem silīcija kristālu gabaliņiem, kas kopā veido panelim nepieciešamo struktūru. Tie ir zilā krāsā.

Polikristāliskie saules paneļi ir lētāki nekā monokristāliskie paneļi, bet arī mazāk efektīvi.

Par abiem iepriekšējiem diviem paneļu veidiem esam rakstījuši iepriekš – blogā par monokristāliskiem un polikristāliskiem saules paneļiem

Elastīgie Saules Paneļi

Trešais saules paneļu veids, par ko iepriekš esam rakstījuši mazāk – elastīgie paneļi. Īpaši plāni paneļi, kuru galvenā priekšrocība ir to mazais svars un īpaši neuzkrītošs dizains. 

Šie paneļi var būt piemēroti lielākiem komerciāliem projektiem vai konkrētiem jumtu veidiem, kuriem ir svarīgi, ka paneļiem ir maksimāli neliels svars.

Katrs no šiem paneļu veidiem ir piemērots dažādām vajadzībām un budžetiem. Tikai Jūs zināt, kas ir piemērotāks Jums.

2. Saules paneļu cenas atšķiras pēc materiālu cenām

 Saules paneļu cenas ir cieši saistītas ar materiāliem, ko izmanto ražošanā. Šajā sadaļā aplūkosim, kā tas ietekmē saules paneļu cenas.

Silīcijs

Silīcijs ir galvenā komponente saules paneļos. Tā kvalitāte un pieejamība var ievērojami ietekmēt cenu. Augstākas kvalitātes monokristāliskais silīcijs parasti ir dārgāks, bet nodrošina augstāku efektivitāti. Zemākas kvalitātes silīcijs vai tā sakausējumi, kā jau noskaidrojām iepriekš, ir lētāki. Taču arī efektivitāte būs zemāka.

Stikls un metāls

Silīcija kristāliem nepieciešams aizsargājošs stikls un metāla rāmis. Šo materiālu kvalitāte un cenas arī var atšķirties, ietekmējot gala paneļu cenu. Ko dod augstākas kvalitātes stikls un metāls? Lielāku izturību paneļiem. Kā zinām, saules paneļi ir ieguldījums uz 25-30 gadiem. Tāpēc labāk izvēlēties saules paneļus ar augstākas kvalitātes stiklu un metālu.

Citas sastāvdaļas

Saules paneļos tiek izmantotas arī citas sastāvdaļas, piemēram, citi elektrības vadīšanas materiāli un izolācijas materiāli. To kvalitāte un izmaksas var atšķirties atkarībā no ražotāja, kā arī to pieejamības tirgū.

Lai gan augstākas kvalitātes materiāli var palielināt saules paneļu izmaksas, tie bieži vien nodrošina ilgāku kalpošanas laiku un augstāku efektivitāti. Ilgtermiņā, 25-30 gadu laikā tas var būt daudz izdevīgāk, rēķinot saules enerģijas sistēmas atdevi pret ieguldīto.

 3. Saules paneļu cenas atšķiras pēc to ražošanas sarežģītības

saules-panelu-cenas-kapec-atskiras-razosana

Saules paneļu ražošana ir tehnoloģiski sarežģīts process. Arī pats ražošanas process ietekmē gala izmaksas konkrētā ražotāja precei vai dažādiem modeļiem. Šajā sadaļā aplūkosim, kā ražošanas sarežģītība var ietekmēt saules paneļu cenas.

Slāņu uzklāšana

Saules paneļi sastāv no vairākiem slāņiem, tostarp silīcija šūnām, stikla aizsargplēvi un metāla savienojumiem. Katra šī slāņa precīza uzklāšana prasa augstas precizitātes iekārtas un kvalificētu darbaspēku.

Efektivitātes uzlabojumi (inovācijas)

Laika gaitā tehnoloģijas attīstības rezultātā ir parādījušies jauni ražošanas procesi. Tie ļauj palielināt saules paneļu kā tehnoloģijas efektivitāti. Šie uzlabojumi var palielināt ražošanas izmaksas. Tai pat laikā nākas atkārtoties – parasti tas arī nodrošina lielāku ražošanas jaudu, ko varat iegūt no katra uzstādītā paneļa.

Kvalitātes kontrole

Augsta līmeņa kvalitātes kontrole ir būtiska, lai nodrošinātu saules paneļu ilgmūžību un efektivitāti. Tas ietver materiālu pārbaudi, starpprodukta pārbaudes un gala produktu testēšanu. 

Tā, kā to dara kvalificēti profesionāļi, tas viss pievieno papildu izmaksas ražošanas procesam.

Automatizācija

Dažās ražotnēs procesi ir automatizēti, lai palielinātu ražošanas efektivitāti. Automatizācija paneļu ražošanas uzņēmumiem prasa papildu ieguldījumus, taču parasti tā samazina saules paneļu cenu. Tā, kā uzņēmums spēj saražot vairāk paneļu, tie ir par zemāku cenu, nekā konkurentiem ar līdzīgiem paneļa parametriem.

Kā redzams, ražošanas sarežģītības pakāpe ir tieši saistīta ar saules paneļu cenu. Augstākas kvalitātes un efektivitātes paneļi prasa lielākus ieguldījumus ražošanā, bet arī piedāvā lielāku atdevi ilgtermiņā.

4. Saules paneļu cenas atšķiras pēc ražotāja zīmola un garantijām

Zīmola reputācija un piedāvātā garantija ir divi būtiski faktori, kas ietekmē saules paneļu cenas.

Zīmola reputācija

Atzīti zīmoli bieži vien piedāvā augstākas kvalitātes produktus un labāku klientu atbalstu, kas atspoguļojas arī cenā. 

Izvēloties pazīstamu zīmolu, pircēji maksā par uzticamību un drošību.

Garantijas 

Saules paneļiem ir 2 garantijas. Viena – ražotāja garantija, kas parasti svārstās no 10-12 gadiem, un saules paneļu ražošanas garantija. Ar to ražotājs garantē, ka saules paneļi būs ražīgi arī pēc 25 gadiem. Ilgāka garantija var palielināt saules paneļu cenu, un reizē tā nodrošina lielāku drošību un aizsardzību ilgtermiņā. 

Abi šie aspekti var ietekmēt saules paneļu cenu. Pārbaudiet garantijas nosacījumus un to, ko tieši tā segs. Šim faktoram būtu jābūt svarīgai daļai no cenas izvērtēšanas procesa, jo tie nozīmē drošību un uzticamību tam, ko Jūs pērkat par cenu, kas nav gluži konfekšu kārbas apjomā.

5. Saules paneļu cenas atšķiras pēc tirgus tendencēm

saules-panelu-cenas-veidi

Saules paneļu cenas ietekmē arī tirgus tendences, ieskaitot pieprasījuma un piedāvājuma attiecības, kā arī inovācijas, kas samazina izmaksas.

Pieprasījuma un piedāvājuma attiecība 

Šo zinās ikviens, kas ir mācījies ekonomiku – tā ir praktiski jebkuram produktam vai pakalpojumam. Pieaugot pieprasījumam pēc saules paneļiem, ražotāji var palielināt ražošanas apjomus. Līdz konkrētai robežai tas var samazināt viena paneļa izmaksas. Tomēr, ja pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, cenas var paaugstināties. 

To ļoti uzskatāmi varēja redzēt 2022. gada vasarā. Pieprasījums pēc saules paneļiem bija rekordaugsts, līdz ar to, cenas auga. Šobrīd cenas pat ir labākas.

Inovācijas samazina Izdevumus 

Tehnoloģiskais progress saules paneļu ražošanā ir novedis pie efektīvākiem un lētākiem ražošanas procesiem. 

Šīs inovācijas var samazināt saules paneļu cenas un padarīt saules enerģiju pieejamāku plašākai sabiedrības daļai.

Jāsaka, ka saules paneļu cenas atšķirības inovāciju dēļ var pamanīt salīdzinoši lēnu. Saules paneļu tehnoloģijas inovāciju dēļ ir daudz lētākas, nekā pirms 10 gadiem, taču 1 gada robežās  lielu starpību inovāciju dēļ, visticamāk, neieraudzīsim. Ja nu ir kāds neparasts inovāciju “sprādziens”.

Tātad, tirgus tendences ir būtisks faktors, kas ietekmē saules paneļu cenas, un tās ir jāņem vērā, izvēloties saules enerģijas risinājumus. 

Tai pat laikā, runājot par inovācijām, šobrīd saules paneļu sistēmas cena ir sasniegusi ļoti optimālu brīdi un ir pat lētāka, nekā pirms gada. 

Iesakām to izmantot!

Noslēgumā 

Saprotot dažādos faktorus, kas ietekmē saules paneļu cenas, tagad varat veikt vēl informētāku izvēli, iegādājoties savu saules paneļu sistēmu. 

Investējot saules enerģijā, Jūs ne tikai samazināt savus elektroenerģijas rēķinus, bet arī veicat ieguldījumu ilgtspējīgā nākotnē. 

Izvēloties pareizo saules paneļu veidu un zīmolu, jūs nodrošināsiet sev efektīvu un ilglaicīgu enerģijas avotu.

Paspējat līdz 2023.gada beigām uzstādīt paneļus un 5 gadus varēsiet “uzkrāt” paneļu saražoto elektrību ziemai visizdevīgāk ar neto uzskaiti – maksājot tikai par sadali.

Vairāk uzziniet konsultācijā! Pēc tās arī bez maksas saņemiet precīzus aprēķinus saules paneļu cenai, saules paneļu sistēmas ražībai un valsts atbalsta apjomu tieši Jūsu vajadzībām.

Saulesparki.lv – TOP saules paneļu uzstādītājs Latvijā

Uzzini pirmais

Saules enerģijas noteikumi mainās strauji

Atstāj savu e-pastu un mēs Tevi informēsim par izmaiņām un citu aktuālo vienkāršā valodā.