Pieteikties konsultācijai
04. Feb. 2024
Industriālie saules parki ir investīcija, kas sevi atpelna. Kādi ir ieguvumi, tos uzstādot, kādi ir to izbūves posmi, un kurš kopumā var uzstādīt industriālo saules parku?
Uz šiem un citiem svarīgākajiem jautājumiem radīsiet atbildes zemāk.
Sāksim ar pašiem pamatiem.
Industriālie saules parki ir, visbiežāk uz zemes uzstādīta solārā sistēma ar lielu jaudu. Pretstatā saules parkiem biznesam, kuros saražoto enerģiju uzņēmums patērē pašpatēriņā, industriālie saules parki tiek būvēti ar domu tirgot visu vai daļu no saules paneļu saražotās elektroenerģijas.
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas: Viena no būtiskajām tendencēm industriālo saules parku attīstībā ir enerģijas uzglabāšanas sistēmu (bateriju) integrācija. Arvien vairāk investoru izvēlas uzstādīt baterijas, kas ļauj uzglabāt dienas laikā saražoto elektroenerģiju un izmantot to, kad saules nav. Tas ne tikai palielina parku rentabilitāti, bet arī nodrošina stabilu elektroapgādi pat tad, ja ir mazāk saulainas dienas.
Divpusējie (bifaciālie) saules paneļi: Latvijā arvien vairāk tiek izmantoti bifaciālie saules paneļi, kas spēj ražot elektroenerģiju no abām paneļa pusēm, izmantojot ne tikai tiešo saules starojumu, bet arī atstaroto gaismu no zemes. Šī tehnoloģija īpaši labi darbojas sniegotās vai gaišās vidēs, un var palielināt ražošanas efektivitāti par līdz pat 30%.
Visbiežāk tas ir investors, kurš redz saules enerģijas perspektīvu, zemes īpašnieks ar lielu, neizmantotu platību (minimums 1ha), vai sadarbības partneris, kurš rezervējis elektroenerģijas ražošanas jaudu. Protams, ka visas šīs 3 funkcijas var pildīt arī viens cilvēks.
Kāpēc cilvēki Latvijā izvēlas investēt saules parkā? Kādi ir ieguvumi no tā?
Industriālie saules parki tiek uzstādīti vairāku ieguvumu dēļ. Zemāk sīkāk par 4 svarīgākajiem ieguvumiem.
Industriālie saules parki ir investīcija, nevis pirkums. Investējot saules parka izveidē, investīciju atdeve ir ievērojami lielāka kā klasiskajos investīciju objektos.
Īpašums, kas iepriekš stāvējis neizmantots, tagad Jums pelnīs naudu! Tas ir lielisks veids, kā palielināt īpašuma vērtību, uz kura pašlaik nenotiek aktīva uzņēmējdarbība.
Lai saražotu 1kWh elektroenerģijas, akmeņogles izdala 975g Co2, gāze – 600g Co2, bet saules paneļi – 50g Co2. Ja parka saražoto elektroenerģiju izmantosiet arī sava uzņēmuma vajadzībām, samazināsiet uzņēmuma Co2 izmešus. Ja pārdosiet tuvējiem uzņēmējiem – palīdzēsiet biznesam Latvijā iet Eiropas zaļā kursa virzienā.
Saules paneļiem ir vismaz 25 gadu ražošanas garantija – varēsiet baudīt investīcijas sniegtās priekšrocības vairākas desmitgades!
Zeme, kas citādi paliek neizmantota vai ir mazvērtīga lauksaimniecības vajadzībām, var tikt efektīvi izmantota industriālo saules parku izveidei. Tas ne tikai palielina zemes vērtību, bet arī dod ieguldījumu vietējā ekonomikā, radot darba vietas un veicinot enerģētisko neatkarību.
Uzstādot saules parku, īpašnieks būtiski samazina oglekļa emisijas, palīdzot Latvijai sasniegt klimatneitralitātes mērķus. Tā ir arī iespēja uzņēmumiem uzlabot savu korporatīvo atbildību, demonstrējot zaļās prakses ieviešanu un saņemot pozitīvu atgriezenisko saiti no sabiedrības un partneriem.
Atkarībā no tā, vai esat investors, zemes īpašnieks vai rezervējis elektroenerģijas ražošanas jaudu, visi soļi, sākot no pirmās idejas līdz industriālajam saules parkam atšķirsies. Tāpēc zemāk aprakstīsim to posmu, kas visiem trim būtu jāzina – izbūve.
Iepazīstieties ar soļiem, kas būs nepieciešami Jūsu industriālā saules parka izbūvē.
Pirmie soļi, kad ir noskaidrota teritorija, ir precīzi aprēķini.
Izveidojam ražības simulāciju, investīciju atdeves un naudas plūsmas aprēķinus.
Pēc tiem visas iesaistītās puses var pieņemt informētu, racionālu lēmumu par to, vai plānotā atdeve no ieguldītā apmierina. Ja jā – turpinām doties uz nākošo soli.
Šajā posmā sertificēti projektētāji izveido precīzu būvprojektu industriālā saules parka izbūvei, kā arī elektroapgādei un elektronisko sakaru sistēmām. Ņemiet vērā, ka Jums būs nepieciešams projekts arī pieslēgumam vidspriegumam vai augstspriegumam.
Projektēšanas laikā var atklāties iepriekš neparedzēti jautājumi no valsts vai pašvaldību iestādēm, kuru dēļ projektus nākas pielāgot. Tas ir normāls process.
Kad projektēšana ir pabeigta, sākas saules parke izbūve.
Parka izbūve notiek atbilstoši būvprojektam. Šajā solī ietilpst ne tikai saules paneļu uzstādīšana, bet arī materiālu piegāde uz objektu, zemes stendu (stiprinājumu sistēmu) uzstādīšana, invertoru instalācija, kā arī būvuzraudzība.
Apjomīgu industriālu saules parku izbūve parasti prasa veirākas montāžas brigādes, kuras vienlaicīgi darbojas uz lauka. Tāpēc pārliecinieties, ka Jūsu sadarbības partneris izbūvē spēs to nodrošināt.
Kad saules parka izbūve ir veikta, notiek saules parka testēšana un pieslēgšana. Jūsu saules parks sāk ražot elektroenerģiju.
Ja esiet investors, zemes īpašnieks vai rezervējis elektroenerģijas ražošanas jaudu, Energrid kā pilna spektra enerģētikas uzņēmums būs Jums noderīgi gan pilnā parka izbūvē, gan nodrošinot kādu atsevišķo posmu.
Kas klientiem visbiežāk šķiet interesants mūsu piedāvājumā:
Lai uzzinātu vairāk, piesakieties bezmaksas konsultācijai ar mūsu ekspertiem.
Tagad apskatīsim biežāk uzdotos jautājumus no investoru, zemes īpašnieku puses.
Biežākie jautājumi, ar kuriem cilvēki pie mums vēršas konsultāciju laikā.
Jums ir jābūt tiesībām pārvaldīt īpašumu; iespējai to apbūvēt, kā arī iespējai izveidot jaunu vai izmantot esošo elektroenerģijas pieslēgumu. Pārliecinieties, vai ir iespēja rezervēt elektroenerģijas ražotāja vēlamo jaudu.
Lai izbūvētu 1MW un lielāku saules elektrostaciju, vidējās izmaksas ir 700 līdz 900 EUR/kW. Lai saņemtu precīzāku aprēķinu, piesakieties konsultācijai.
Jā, esam izbūvējuši vairākus saules parkus ar pat 11 MW jaudu, kā arī pašlaik esam dažādos būvprojekta posmos citiem, vēl jaudīgākiem. Vienu no Energrid izbūvētajiem saules parkiem sk. zemāk.
Tas atkarīgs no saules parka kopējās uzstādītās jaudas, finansējuma un citiem kritērijiem – mūsu eksperts to pateiks pēc īpašuma potenciāla novērtēšanas.
Lai uzstādītu 1MW saules parku, ir nepieciešams 0.7 līdz 1ha liels zemes gabals.
“Benūžu Enerģija” SIA atrašanās vietai ir vēsture, ar kuru Latvijā var lepoties retais. Pirmā publikācija par šo vietu Rīgas apkaimes kartē ir pieejama tālajā 1634. gadā! Kā Jums šķiet, vai “Benūžu” mājas saimnieki tajā laikā varēja uzdrošināties sapņot, ka kādu dienu saules siltumu (enerģiju) varēs pārveidot kādā citā pārvietojamā lielumā (elektrībā)?
To mēs nezinām, taču ģimene, attīstība un ilgtermiņa domāšana ir tās vērtības, kas ir palikušas par vietas saimnieku stūrakmeņiem. Tieši tāpēc “Benūžu Enerģija” SIA ir ģimenes uzņēmums, kas izveidots kā viens no ģimenes ilgtermiņa ieguldījumu stratēģijas virzieniem.
Uzņēmuma saimnieki par saules enerģijas lietderīgumu pirms tam pārliecinājās paši. Viņi kā privātpersonas jau 8 gadus bija novērtējuši priekšrocības un iespējas, ko dod saules siltums (kolektori) un vairāk kā 3 gadus – arī elektrības ražošanu ar saules paneļiem.
Ideja par saules parka izveidi saimniekiem radās, vēl pat nezinot par gaidāmajiem ģeopolitiskajiem satricinājumiem. Tas ļauj uzskatīt, ka lēmums par saules elektrostacijas (SES) parka izveidi ir gudrs un pārdomāts solis.
Lai ģimenes uzņēmuma mērķus īstenotu, sadarbībā ar SIA “EnerGrid” jeb veikals.energrid.lv, tika izveidots 372 kW saules parks uz zemes. Ideju un mērķi finansiāli palīdzēja īstenot uzņēmuma finanšu partneris AS “LPB Bank”.
“Mums ir liels prieks, ka ar šo investīciju arī mēs dodam savu pozitīvo pienesumu Latvijas enerģijas bilances uzlabošanā”, tā ar prieku komentē “Benūžu” saimnieki.
Gadā ar šo industriālo saules parku plānots saražot 410 000 kWh elektroenerģijas.
Palikuši jautājumi? Sazinieties ar mums, palīdzēsim!