Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Viss par NETO sistēmu: aktuālais 2023.g.

Viss par NETO sistēmu: aktuālais 2023.g.

03. May. 2023

Kas ir svarīgākais par neto sistēmu 2023. gadā? Pēdējo gadu laikā saules paneļu nozare Latvijā piedzīvojusi vairākas pārmaiņas, un viena no tām ir – jaunumi neto sistēmā, tās veidos un izpausmēs.

Viss aktuālākais 2023. gada vidū par neto sistēmu – šajā blogā!

Zemāk lasiet:

  • kas ir neto sistēma,
  • kāpēc tā ir nepieciešama,
  • kādi ir neto sistēmas veidi Latvijā,
  • kādi ir visbiežākie neto sistēmas mīnusi, kurus apspriež saimnieki Latvijā,
  • kāds ir gudrākais veids, kā izmantot neto sistēmu.

Kā arī esam atjaunojuši blogu ar jaunāko informāciju par Jums izdevīgākās neto sistēmas izmaiņām Latvijas likumdošanā – sk. zemāk!

Sākam ar pašiem pamatiem – kas tas ir?

Kas ir neto sistēma

Neto sistēma ir visā jau valstī strādājoša sistēma, kuru nodrošina Sadales tīkls. 

Ar neto sistēmas palīdzību uzstādīto saules paneļu jeb mikroģeneratoru īpašnieki tās pāri palikušo elektroenerģiju (jeb to, ko konkrētajā brīdī saules paneļi saražo, bet ēkā neviens nepatērē) nodod “glabāšanā”, lai pēc tam dabūtu atpakaļ.

Tuvā nākotnē mājsaimniecībām būs divi veidi, kā veidot savu elektrības uzkrājumu:

  • Kā elektroenerģiju, kilovatstundās (neto uzskaites sistēma);
  • Kā naudas uzkrājumu, eiro (neto norēķinu sistēma). 

Pagaidām mājsaimniecības var izmantot tikai neto uzskaites sistēmu.

Savukārt saules paneļi biznesam darbojas tikai ar  neto norēķinu sistēmu – jeb, veidojot uzkrājumu naudā.

Kāpēc ir nepieciešama neto sistēma

saules-paneli-privatmajam-mezares-1

Ja Jūs domājat – kāpēc saimnieks visu saules paneļu saražoto elektrību nevar uzkrāt pats?

Ir divi galvenie iemesli, kas saimniekiem liek pieslēgties neto sistēmai, nevis iet tā saucamajā “off-grid” (jeb – ražot elektroenerģiju pilnīgi neatkarīgi, nepieslēdzoties kopējam valsts tīklam).

Šie iemesli ir sekojoši:

  • Ekonomiskais izdevīgums;
  • Saules paneļu darbības principi.

Par katru no  tiem – turpmākajās sadaļās.

Neto sistēmas ekonomiskais izdevīgums

Saules paneļi kā risinājums šobrīd kļūst tik populāri, jo ļauj samazināt izmaksas par elektroenerģiju.

Līdz ar to, būtu tikai loģiski, ja saules paneļu sistēmu plāno, projektē un uzstāda tā, lai Jums tas būtu ekonomiski visizdevīgāk, vai ne?

Ja Jūs uzstādāt saules paneļus, taču tas Jums sanāk tikpat dārgi vai vēl dārgāk, nekā palikt pie esošā elektrības ieguves veida – kāpēc lai Jūs tos uzstādītu?

Lai arī liela nozīme izdevīgumā slēpjas tieši pareiziem aprēķiniem un pareizai saules paneļu uzstādīšanai, neto sistēma ir veids, kā saules paneļu sistēmas izmaksas padarīt ekonomiski draudzīgākas. 

It īpaši ar esošo neto uzskaites sistēmu.

Kāpēc? 

Pirmkārt, Jums nav jāiegādājas saules paneļu akumulatori, kuri sadārdzina izmaksas.

Otrkārt, Jums nav jādomā par alternatīviem elektroenerģijas ražošanas veidiem (papildus vēja vai citiem ģeneratoriem) – kas arī ir papildus izmaksas, papildus uzturēšanas rūpes, un ne vienmēr tās atmaksājas.

Treškārt – sk. nākošo iemeslu.

Neto sistēmas izdevīgums, ņemot vērā saules paneļu darbības principus.

Saules paneļi ražo elektrību tad, kad uz tiem nokļūst saules magnētiskais starojums. Vasarās dienas ir visgarākās, līdz ar to, tā ir sezona, kad saules paneļi elektrību saražo visvairāk.

Tāpēc arī saules paneļu sistēmu rēķinām pēc tās saražotās elektroenerģijas gadā, nevis dienā, un vasarā tiek saražota lielākā daļa Jūsu gada elektroenerģijas patēriņa.

Tai pat laikā, daudzos biznesos, mājsaimniecībās tieši vasarās ir zemākais elektrības patēriņš. Līdz ar to, pārpalikums veidosies dabiski. 

Savukārt ziemās, kad patēriņš būtu lielāks, saule spīd vismazāk; naktīs tā arī, protams nespīd, un nodrošināt elektrību tad, kad saules paneļi neražo, varētu tikai ar cita veida ģeneratoru vai uzkrājumiem.

Saules paneļu akumulatoriem, savukārt, nepiemīt tādas īpašības, lai tie elektrību varētu uzglabāt mēnešiem ilgi, turklāt tie nespētu to izdarīt tādos daudzumos, kādos Jums tas būtu nepieciešams. 

Akumulatori lieliski darbojas, piemēram, saglabājot elektrību no dienā saražotā uz nakti. 

Neto sistēma ir vienkāršākais veids, kā Jūs varat izmantot to, ka saules paneļi vasarās saražo daudz, taču ziemā Jums vienalga sniedz ekonomisko izdevīgumu.

Kādi ir neto sistēmas veidi

Neto sistēmai Latvijā šobrīd pastāv divi veidi – neto uzskaites sistēma un neto norēķinu sistēma. Ja jau iepriekš bijāt pazīstami ar neto norēķinu sistēmu, arī iesakām iemest aci šajā sadaļā, jo nu jau kādu laiku tas nozīmē ko citu.

Jeb, tas, ko agrāk sapratām ar neto norēķinu sistēmu, tagad ir neto uzskaites sistēma. Ar to arī sāksim.

Neto uzskaites sistēma

neto-uzskaites-sistema-2023

Pazīstamākais veids, jo visiem mājsaimniekiem, kuri jau saules paneļus uzstādījuši, kopš 2013.gada ir pieslēgta tieši šī sistēma.

Neto uzskaites sistēma ir tāda sistēma, kurā saules paneļu saražoto elektrību pa vadiem nosūta kopējā tīklā, un uzkrājums veidojas elektroenerģijā.

Tad katru mēnesi sadales tīkls veic aprēķinu – cik kilovatstundu esat piegādājuši tīklam un kāds ir uzkrājums, cik esat no šī uzkrājuma paņēmuši.

Ja esat pieslēgti neto uzskaites sistēmai, tad Jūsu elektrības rēķins sastāv no:

  • Maksas par to elektroenerģiju, kuru Jūs patērējat papildus – ja uzkrājums jau beidzies (taču visbiežāk, ja saules paneļi ražo visu gadu un saules paneļi uzstādīti atbilstošā jaudā, tur būs 0);
  • Maksas par pārvadi (jeb – Sadales tīkla infrastruktūras izmantošanu tikai tajā brīdī, kad Jūs ņemat elektrību atpakaļ no kopējā tīkla),
  • PVN.

Šobrīd Elektroenerģijas tirgus likumā jau ir pieņemtas izmaiņas, ka “Sadales tīkls” drīkst piemērot papildus maksu neto uzskaites lietotājiem par tās administrēšanu. Līdz ar to, gaidāma arī šāda papildus pozīcija tiem, kuri izmanto tieši šo neto sistēmu.

Konkrētas izmaksas jeb kādu rēķina pieaugumu saimniekiem gaidīt, vēl nav. Ja vēlaties uzzināt par tām, droši sekojiet mums sociālajos tīklos. Uzreiz, kā zināsim jaunumus, ziņosim.

Neto uzskaites sistēmā elektrības uzkrājums turpina krāties no mēneša uz mēnesi, neitralizējas katra gada 1. martā (pēc pēdējām izmaiņām). Tas nozīmē – ja uzkrājumā februāra pēdējā dienā palikušas 100kWh, un nepaspējat tās iztērēt līdz nākošās dienas rītam, tad 1. marta rītā Jūsu uzkrājums vienalga būs 0. Jo ir sācies jauns uzkrājuma gads.

Šogad izņēmuma kārtā saimniekiem, kam bija uzkrājums, to “Sadales tīkls” ļāva izmantot līdz pat nākošā, 2024., gada 1. martam. Tas ir vienreizējs izņēmums, kas ir spēkā tikai 2023. gadā.

Jauna informācija, pievienota 2023.g. 18. augustā – par pieslēgšanos šai sistēmai:

Ir pieņemti jauni grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā. Tie nosaka, ka neto uzskaites sistēmai, ja Jums uzstādīti saules paneļi, varēs pieteikties tikai līdz šī gada beigām (t.i., 2023.g. 31.decembrim). Šo neto uzskaites sistēmu varēs izmantot līdz 2029. gada 28. februārim.

Tāpēc šogad ir labākais laiks, lai pieteiktos saules paneļu uzstādīšanai! Tā Jums saules paneļi atmaksāsies visātrāk.

Kas ir otrs neto sistēmas veids, un kāpēc tas var būt mazāk izdevīgs?

Neto norēķinu sistēma

neto-norekinu-sistema-2023

Neto norēķinu sistēma ir tāda sistēma, kurā saules paneļu saražoto elektrību pa vadiem nosūta kopējā tīklā, un uzkrājums veidojas eiro. 

Tad, kad ņemat elektroenerģiju atpakaļ, Jūs pērkat elektroenerģiju pa šiem eiro, kas uzkrājušies, vai arī no sava maka.

Tas, cik maksās elektrība neto norēķinu sistēmā, būs atkarīgs no Jūsu noslēgtā līguma ar elektrības tirgotāju. Kā arī šajā sistēmā jārēķinās ar maksu par pārvadi Sadales tīklam.

Lielākais labums, kāpēc saimniekiem patīk neto norēķinu sistēma? Ar tās palīdzību būs iespējams saules paneļus uzstādīt uz zemes Madonā, taču apmaksāt elektrības rēķinus ne tikai turpat, Maadonas mājā, bet arī dzīvoklī Rīgā. 

Tas ir – ja veidosies pārpalikums eiro izteiksmē.

Mīnuss uzskaites sistēmai – pašlaik konkrētu, Ministru kabineta apstiprinātu noteikumu vēl nav. Līdz ar to, mājsaimniecības šai sistēmai pieteikties vēl nevar, taču pēc nākošā gada sākuma, ja nekas Sadales tīkla norādītajā info nemainās, citu veidu, kā pieslēgties neto sistēmai, arī nebūs.

Biznesa klientiem situācija ir cita! Uzņēmumiem, lauku saimniecībām, organizācijām jau šobrīd neto norēķinu sistēma ir vienīgais veids, kā “uzglabāt” saražoto saules enerģiju. Saules paneļu elektroenerģijas uzkrājums veidojas eiro, un nosacījumi atšķiras, atkarībā no tirgotāja, ar ko bizness ir noslēdzis līgumu.

Neto sistēmas mīnusi – jeb, kāpēc Latvijas saimniekiem par to ir kritika 

Šie ir iemesli, kuri daudzus saimniekus attur no saules paneļu uzstādīšanas.

Kad mēs sākām uzstādīt saules paneļus, mājsaimniecībām pastāvēja tikai neto uzskaites sistēma. Jeb – saimnieki zināja, ka to elektroenerģiju, kuru viņu saules paneļi saražos, Sadales tīkls arī pa vadiem piegādās atpakaļ saimniekiem izdevīgā veidā.

Izmantojot neto uzskaites sistēmu, ziemā un naktīs jāmaksā tikai par elektrības pārvadi, ne pašu elektrību. Pārvade bija mazs procents no elektrības rēķina.

Kamēr citiem pieauga cenas par elektrību, saules paneļu īpašniekiem tas izraisīja tikai prieku – jo nozīmēja, ka saules paneļi atmaksājas vēl vairāk, nekā gaidīts.

Šobrīd jau ir izziņota jauna “Sadales tīkla” tarifa celšana visiem Latvijas iedzīvotājiem, un pārvades maksa pieaugs.

Papildus tam, valsts līmenī tika apstiprināta neto norēķinu sistēma, un paziņots, ka neto uzskaites sistēmai pieteikties var tikai līdz 2023. gada beigām.

Turpmāk tiem, kas saules paneļus uzstādīs pēc 2023.g. 31. decembra, būs pieejama tikai neto norēķinu sistēma. 

Publiskajā vidē lielākā kritika par neto norēkinu sistēmu ir – ka, pērkot elektroenerģiju naktīs un ziemās, tā var būt dārgāka, nekā vasarās, kad saules paneļu saražotā elektrība visā valstī to padara par lielāku, jo veidojas pārpalikums. 

Turklāt, rakstot blogu, gala lēmumi vēl nav pieņemti – arī tas izraisa neziņu saimnieku vidū.

Kā iespējams uzstādīt saules paneļus, ja nav zināms, tieši kāds būs Jūsu ieguvums?

Tam piedāvājam iedziļināties šajā jautājumā no lielās bildes perspektīvas.

Alternatīvs skatījums neto sistēmas kritikai

Jeb – kāpēc situācija var nebūt tik melna, kādu to mālē.

Pirmkārt, iepriekš minētais “Sadales tīkla” elektrības pārvades tarifa pieaugums, kas izraisījis plašu sašutumu tieši saules paneļu interesentu vidū, attiecas uz teju visām mājsaimniecībām un saimniecībām Latvijā. 

Vienalga, vai saules paneļi ir uzstādīti vai nav – tarifs ir pieaudzis visiem.

Otrkārt, vidēji saules paneļi apmaksājas 6-7 gadu laikā, un to darbības laiks ir 25-30 gadu. Tas nozīmē, ka labai saules paneļu sistēmai vidēji būtu jāatmaksājas trīskārt. Salīdzinot ar paralēlo variantu, kurā Jūs neko savā elektrības ieguves veidā nemaināt.

Ko tas, savukārt, nozīmē Jums – ja zināt, cik līdzekļu gadā aptuveni patērējat elektroenerģijā, šo summu var pareizināt ar 15-19. Tādam vajadzētu būt vidējam ietaupījumam Jūsu mājsaimniecībā tuvāko 30 gadu laikā. 

No šīs summas arī atkarīgs, vai 100%, 50% vai pat 20% ieguvums, salīdzinot ar esošo elektroenerģijas ieguves veidu, vēl joprojām Jums šķistu ekonomiski izdevīgāks. 

Turklāt jāatceras, ka atmaksāšanos parasti rēķinām ar esošo elektroenerģijas cenu – cenai nākotnē kāpjot, saules paneļu ekonomiskais izdevīgums paliek pat lielāks.

! Tai pat laikā, pirms virzāmies tālāk, atgādinām. 

Tikai precīzi aprēķini Jūsu gadījumam un vajadzībām pateiks, kāds tieši Jums ir ieguvums, salīdzinot ar palikšanu pie esošā elektrības ieguves veida. 

Mūsu iepriekš minēto summu noteikti nevajadzētu uztvert kā īsto aprēķinu, pirms speciālists Jums nav izveidojis precīzu simulāciju un Jūs esat izvērtējuši izmaksas pret potenciāliem ieguvumiem.

Treškārt, daudzi saimnieki izvēlas uzstādīt saules paneļus un vienlaicīgi pāriet uz siltumsūkni vai elektroauto. Tas palīdz ne tikai panākt zemāku maksu par elektrību, bet arī samazināt izmaksas citās pozīcijās.

Kā redzat – situācija nav tik melna, kādu to mālē.

Tāpēc, ceturtkārt, zemāk parunāsim arī par vienkāršākajiem veidiem, kā parūpēties, lai Jūs gūtu lielāko labumu no saules paneļu uzstādīšanas. 

Gudrākais veids, kā izmantot saules paneļus ar neto sistēmu

Parūpējieties, lai maksimāli izmantotu elektroenerģiju tad, kad to ražo. 

saules-paneli-ar-neto-sistemu-padomi

Kā to panākt? Piemēram, boilera sildīšanu vai veļas mašīnas, trauku mašīnas darbināšanu uzstādīt pa dienu; auto, cik vien iespējams, lādēt dienas saulainajā daļā. 

Pēc mūsu klientu teiktā, tas nemaz nav tik sarežģīti un ir tikai priecējoši kopējam budžetam.

Otrs veids – diezgan daudz klientu šobrīd pie mums vērsušies paši, vēloties aprēķināt, kā akumulatora iegāde palīdzēs kopējām izmaksām.

Dažreiz klients, izvērtējot visus aspektus un labumus, ko dod akumulators, izvēlas to tomēr iegādāties, pat tad, ja tie ir papildus izdevumi. Kā minējām iepriekš, iemesls ir vienkāršs – šiem klientiem, izsverot visus “par un pret” 25-30 gadu perspektīvā, pat ar papildus izmaksām saules paneļu risinājums vienalga ir izdevīgāks. Tas var nozīmēt mazākas pārvades izmaksas, efektīvāku elektroenerģijas izmantošanu vairumā gada mēnešu (vakaros un naktīs) un drošību iespējamos elektroenerģijas pārrāvumos.

Arī šajā gadījumā katram saimniekam var būt atšķirīgi secinājumi, līdz ar to, iesakām konsultēties ar speciālistu, lai saprastu, cik tas būtu izdevīgi Jums.

Noslēgumā

Jā, neto sistēmai Latvijā ir daudz nezināmo, kurus paredzēt nav iespējams.

Tai pat laikā, lai vai kādus lēmumus Jūs pieņemtu par saules paneļiem un to uzstādīšanu, Jūs to izdarīsiet maksimāli gudri, ja domāsiet no vienas perspektīvas.

Ekonomiskais izdevīgums 25-30 gadu garumā.

Ja pēc aprēķiniem redzat, ka pat ar dažādām iespējamām izmaiņām Jums šis risinājums būs piemērotākais – tad saules paneļi ir risinājums tieši Jums.