Pieteikties konsultācijai
03. Apr. 2024
Kā notiek saules parka uzstādīšana biznesam uz slīpa jumta?
Devāmies pie montieriem, kuri uzstādīja SIA “Mikrotīkls” saules parku Rīgā, lai soli pa solim viņu darba procesu parādītu Jums.
Iepazīstieties ar to zemāk!
Darba diena montieriem sākas, sapulcējoties SIA “EnerGrid” noliktavā.
Tur mūsu kolēģi, kas strādā noliktavā, ir sakomplektējuši darba dienai vajadzīgās komponentes.
Tās montieri iekrauj busiņā un dodas uz konkrēto objektu.
Šajā gadījumā – SIA “Mikrotīkls” biroju.
Starp citu, darba diena montieriem sākas tik agri, lai viņi varētu sākt montāžas procesu maksimāli ātri dienas gaišajā daļā.
Dažreiz tas nozīmē, ka noliktavā brigāde tiekas jau plkst. 7:00 no rīta!
Pirms parka uzstādīšanas montieri veic dažādus sagatavošanās darbus. Tie ļauj pārliecināties, ka montāža notiks veiksmīgi.
Pirmais, ko montieri dara, ierodoties objektā pirmo dienu – novērtē jumtu:
Pēdējais jautājums ir aktuāls slīpiem jumtiem, tādiem kā šis.
Tad nākošais, ko montieri dara pēc jumta novērtēšanas – uzstāda drošības sistēmas.
Aiz tām, ierodoties katru darba dienu, viņi tajās ieāķējas un tikai tad sāk darbu.
Tas ļauj montieru brigādei pārvietoties pa jumtu droši.
Tad, kad montieri droši ir ieāķējušies drošības sistēmās, viņi jumtu nomēra un pārliecinās par to, vai saules parku būs iespējams uzstādīt tieši tā, kā plānots.
Tā ir kā pēdējā pārbaude projektēšanas komandas rūpīgajam (visticamāk, vairāku nedēļu, mēnešu vai pat gada!) darbam:
Kad montieri par to ir pārliecinājušies, tad sākas saules paneļu uzstādīšana.
SIA “EnerGrid” montieri pēc konkrētās dienas montāžas plāna no noliktavas ir atveduši vajadzīgās komponentes dienas darbam.
Zemāk minētie soļi uzņēmumu saules parku uzstādīšanai ne vienmēr notiek vienā dienā, taču vienmēr secīgi viens pēc otra.
Pats pirmais, ko uzstāda uz jumta, ir jumta konstrukcijas.
Tas, kādas ir jumta konstrukcijas, ir atkarīgs ko katra jumta un tā īpatnībām. Konstrukciju izvēli veic jau projektēšanas posmā.
Tā, kā kvalitāte slēpjas detaļās, runājot par jumta stiprinājumiem, ir laiks pieminēt vienu no tām.
Viena no detaļām, kas saules paneļu uzstādīšanā norāda uz kvalitāti ir tas, vai ir padomāts par to, kā konstrukcijai būt maksimāli neuzkrītošai un estētiskai.
SIA “Mikrotīkls” gadījumā tas nozīmē gar visām vietām, kur no apakšas būs redzams saules parks, uzstādīt saules paneļu stiprinājumus melnā krāsā. Tas kopējo skatu uz jumtu padarīs daudz patīkamāku un garāmgājējiem “nekritīs acīs” jumta konstrukcijas.
Kvalitātes ziņā abi stiprinājumi ir vienādi, taču melnie stiprinājumi ir ar lielākām izmaksām, nekā sudraba.
Mājsaimniecību saules paneļu sistēmām ar, piemēram, 14 paneļiem, saimnieki var izvēlēties melnos stiprinājumus likt uz visa jumta un tas lielu atšķirību izmaksās neradīs.
Taču, tā, kā uzņēmumu saules parku stiprinājumu apjoms ir būtiski lielāks, starpība kopējās izmaksās, izvēloties melnus vai sudrabotus stiprinājumus, krasi paaugstinās.
Tāpēc šāds risinājums, kādu montieri ir uzstādījuši šajā objektā, uzņēmumam ļauj panākt neuzkrītošāko, estētiskāko parka izskatu ar vislielāko atdevi ieguldītajās investīcijās.
Kad montieri ir uzstādījuši jumta stiprinājumus, viņi nofiksē izdarīto, visu nofotogrāfējot.
Arī tas ir nepieciešams darbu kvalitātei – tā var pārliecināties, ka šis montāžas posms izdarīts korekti un pēc vajadzīgajiem standartiem.
Tad seko nākošais solis.
Pirms uzstāda saules paneļus, ir jāsavelk dažādi vadi un jāizveido virknes slēgums. Tie saules paneļu saražoto elektrību spēs drošā veidā pārvietot uz invertoru (vai vairākiem).
Pareiza vadu uzstādīšana un saslēgšana ir ne mazāks būtisks solis par citiem. Kāpēc? Jo, nepareizi izveidojot virknes slēgumu, var sabojāt invertoru.
Protams, arī šeit viss sākas ar projektēšanu, taču arī montieriem ir jābūt zinošiem, lai spētu korekti savilkt saules paneļu virknes slēgumu.
Arī šajā posmā var pamanīt kādu detaļu, kura Jums ļaus novērtēt, vai montieri strādā kvalitatīvi.
Tā ir – vai vadi kopējā konstrukcijā ir savilkti un nostiprināti kārtīgi. Ar ”kārtīgi” mēs domājam gan tā, kā pienākas pēc standartiem, gan estētiski.
Šajā gadījumā estētikas neesamība (piemēram, ja vadi nav glīti savākti kopā) var būt ne tikai skaistuma, bet arī drošības jautājums.
Atgriežoties pie montāžas – kad vadi ir savilkti un nostiprināti, montieru brigāde atkal visu nofiksē fotogrāfijās, un ķeras pie nākošā soļa.
Tikai tad, kad ir padarīti iepriekšējie darba posmi, ir pienācis laiks pašai saules paneļu uzstādīšanai.
Montieri no busiņa pa iepriekš noskaidroto ceļu (šajā gadījumā – pacēlāju) nogādā saules paneļus uz jumta.
Lai nodrošinātu to, ka paneļi saglabā labāko darbspēju, parasti vienā reizē montieri uz jumta nogādā tik daudz paneļu, cik uzreiz uzstādīs.
Saules paneļus pa vienam nes uz tiem paredzēto vietu.
Lai saules paneļi būtu ar tieši tādu ražību, kā projektētāji ir aprēķinājuši, tiem jābūt tieši tādā pozīcijā un leņķī, kādā plānots.
Tam, lai tā būtu, montāžas procesā ir jāievēro daudzi faktori.
Taču viena no detaļām, ka tas tiek ievērots – montieri rūpīgi nomēra, lai saules paneļi tiktu uzstādīti taisnā līnijā. To dara ar koši zilās auklas (attēlā zemāk, paralēli paneļu apakšējai līnijai) palīdzību.
Tad viens no montieriem pašu paneli tur, kamēr otrs pieslēdz panelim virknes slēgumu.
Visbeidzot montieri saules paneļus piestiprina pie iepriekš uzstādītajiem stiprinājumiem.
Kad viena rinda ar saules paneļiem ir uzstādīta, montieri noņem zilo auklu, kas ļāva paneļus uzstādīt taisnā līnijā, un dodas pēc nākošajiem paneļiem.
Tā process turpinās, līdz visi saules paneļi ir uzstādīti.
Pabeigtais objekts tiek nofotogrāfēts un nosūtīts uz nākošo izpildes posmu – invertora uzstādīšanu un pieslēgšanu.
Taču to jau dara elektromontieri.
Atkarībā no saules parka jaudas, šis process no pirmā soļa līdz pēdējam uzstādītajam panelim var aizņemt no 3-7 darba dienām vai vairāk.
Kas ietekmē to, kādā ātrumā saules parks tiks uzstādīts?
Montieru darba ātrumu ietekmē ne tikai to profesionalitāte, meistarība un komandas sadarbība, bet arī citi faktori.
Rudens-ziemas sezonā visbiežāk tie ir laikapstākļi.
Montieriem darbi visātrāk iet tad, ja spīd saule vai ir mākoņains, bez nokrišņiem.
Darbus ir jāpārtrauc, ja:
Strādājot uz tik slīpiem jumtiem kā šeit, montieru darba ātrumu vēl papildus var ietekmēt vējš. Ja tas ir pārāk spēcīgs, tad var būt jāietur pauzes saules paneļu uzstādīšanā, jo paneļus nav droši pārnēsāt.
Tāpat arī slīpiem jumtiem ir īpaši svarīgi, ka laikapstākļu dēļ uz jumta nav slidens. Slidens var būt gan sniega un apledojuma, gan lietus dēļ.
Iespējams, Jūs jau nodomājāt – dienas šajā sezonā ir ļoti īsas. Vai montieri strādā arī tumsā?
Atkarībā no tā, kādi ir uzstādīšanas termiņi un cik konkrētajā objektā ir iespējams montierus nodrošināt ar darbam atbilstošu apgaismojumu – jā, var gadīties, ka montieri strādā arī dienas tumšajā daļā.
Taču galvenokārt cenšamies darbus plānot tā, lai montieri varētu visu paveikt gaišajā dienas daļā.
Ceram, ka Jums bija interesanti iepazīties ar montāžas brigāžu ikdienas darbu! Lai arī, iespējams, tas var šķist vienkāršs, tad noteikti nav viegls.
Tāpēc mēs ļoti novērtējam šo mūsu komandas daļu.
Kā redzējāt, katrā no darbu posmiem ir detaļas, kuras norāda uz to, vai montieri zina, ko dara.
Lai arī kuru saules paneļu uzstādītāju jūs izvēlaties, šis blogs Jums ļaus saprast, vai saules parka uzstādīšana uz slīpa jumta tiek veikta kvalitatīvi.
Paldies SIA “Mikrotīkls” par atsaucību, lai šāds materiāls varētu palīdzēt citiem, kuri tikai plāno izmantot saules enerģiju sava uzņēmuma attīstībā!