Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Saules paneļu stiprinājumi: svarīgākais par to atšķirībām

Saules paneļu stiprinājumi: svarīgākais par to atšķirībām

24. Mar. 2022

Kvalitatīvi stiprinājumi ir tikpat svarīgi kā saules paneļi, tos uzstādot privātmājas vai biznesa vajadzībām.

Kādi ir saules paneļu stiprinājumu veidi?

Par to –  lasi tālāk.

Ko dara saules paneļu stiprinājumi?

To galvenais uzdevums ir nofiksēt saules paneļus* un noturēt to vietā gadu desmitiem gan saulē, gan lietū, gan sniegā, gan vējā.

Kāpēc tos jāizvēlas ar rūpību?

  • Tā, kā saules paneļu sistēma ir ilgtermiņa investīcija, ir ļoti būtiski izvēlēties kvalitatīvus, labus saules paneļu stiprinājumus. Jo kvalitatīvāki stiprinājumi, jo ilgāk un labāk tie kalpos.
  • Pareizi izvēloties stiprinājumus, iespējams arī regulēt leņķi, kādā saules paneļi ir uzstādīti. Leņķis ir viens no kritērijiem, kas atbild par to, cik efektīvi būs saules paneļi (jeb – cik daudz elektroenerģijas no tās pašas saules gaismas visa sistēma spēs saražot Jūsu mājai. Vairāk par saules paneļu efektivitāti lasiet šeit).
  • Cits faktors, kas daudziem klientiem šķiet svarīgs – ar saules paneļu stiprinājumu palīdzību ir iespējams variēt ar dizainu, estētiku jeb to, kā saules paneļu sistēma izskatās kopējā ainavā.

Biežs jautājums – vai jumts netecēs, uzliekot stiprinājumus?

Ja netecēja arī iepriekš – nē. Pareizi uzstādīti, tie noteikti nebojā jumtu un neizveido caurumus.

Taču, domājot tieši par jumtu – īpaši, uzstādot lielas saules paneļu sistēmas, ir būtiski paturēt prātā, lai jumta konstrukcijas spēj nest kopējo saules paneļu sistēmas svaru.

Tāpat arī dažreiz gadās, ka klienti apsver iespēju mainīt jumtu pēc 2-5 gadiem. Saprotamu iemeslu dēļ tad iesakām to darīt pirms saules paneļu uzlikšanas.

Šie ir diezgan specifiski jautājumi un, atkarībā no situācijas, var būt vēl citi jautājumi, kurus svarīgi izsvērt. Speciālisti noteikti pavaicās tikai Jums nepieciešamo informāciju, kas ļaus pieņemt labāko lēmumu tieši Jūsu mājai vai biznesa ēkai. Konsultācijai varat pieteikties šeit.

Ar ko sākt, izvēloties saules paneļu stiprinājumus?

Lai atrastu pareizos stiprinājumus, jāsāk ar vietu, kur tiks uzstādīti saules paneļi.

Visbiežākās vietas, kur uzstāda saules paneļus:

  1. Uz slīpa jumta;
  2. Uz plakana jumta;
  3. Uz zemes.

Tālāk apskatīsim katru no tiem atsevišķi.

1. Saules paneļu stiprinājumi uz slīpa jumta

Biežākais stiprinājumu veids – saules paneļus uzstādīt uz jumta ir izdevīgi, jo tie neaizņem vietu citur, un visbiežāk saule apspīd jumtu lielāko dienas daļu.

Slīpam jumtam izmanto skrūvētus stiprinājumus.

Ja zināt, ka uzstādīsiet paneļus uz slīpa jumta, tālāk jau jāskatās materiāls jumta segumam:

  • Metāla dakstiņa vai bitumena jumta stiprinājumi ir vienkāršākie – jumtam piestiprina vai nu ar sliedi, vai ar rāmi, kuram pēc tam piestiprina sliedi. Uz šīm sliedēm piestiprina saules paneļus. Rāmis + sliede nodrošina labāko ventilēšanu zem paneļiem.
  • Valcprofila jumtam sliedi piestiprina ar īpašu stiprinājumu, kas apķeras apkārt, taču citādā ziņā stiprinājumi būtiski neatšķiras.
  • Dakstiņa jumti – šie ir “sarežģītākie jumti”, uz kuriem likt paneļus. Kāpēc  – jo konstrukciju piestiprina, noņemot dakstiņu vajadzīgajā vietā, āķus skrūvējot tieši spārē un pēc tam atliekot dakstiņu un noblīvējot stiprinājumu ar ūdens necaurlaidīgu membrānu. Tad tam visam stiprina klāt sliedes, uz kurām liek paneļus. Tā dēļ šie stiprinājumi un uzstādīšana izmaksā visdārgāk.

No tā gan nobīties nevajag – vienmēr ir svarīgi izvērtēt kopējo jaudu, kuru saražos visa saules paneļu sistēma kopā gadu garumā, un izrēķināt, vai un cik ilgā laikā tas atmaksājas.

2. Saules paneļu stiprinājumi uz taisna jumta

Uz taisna jumta izmanto svarojuma stiprinājumus (bez skrūvēm, ar smagumu, kas paneļus notur vietā).

Parasti saules paneļus uzstāda ar stiprinājumiem vai nu:

  • vienā un tajā pašā leņķī, rindās pret Dienvidu pusi, vai 
  • pret Austrumu-Rietumu pusēm, kas izveido citādāka izskata konstrukciju, un nodrošina vienmērīgāku ražību visas dienas garumā. 

Austrumu-Rietumu konstrukcijas ļauj uzstādīt vairāk paneļu vienā un tajā pašā platībā, jo uz Dienvidu pusi būs nepieciešama lielāka atstarpe starp paneļu rindām, lai paneļi neaizēnotu viens otru visas dienas garumā.

Kāda vēl ir atšķirība starp Dienvidu vai Austrumu-Rietumu stiprinājumu konstrukcijām? Stiprinājumiem pret Dienvidu pusi vajadzīgs lielāks smagums.

Vienalga, uz kuru pusi, taču saules paneļu stiprinājumiem uz taisna jumta ir nepieciešami arī pacēlāji, kurus piestiprina sliedei. Tie nodrošinās, ka saules paneļi ir efektīvākajā leņķī.

Tā, kā svarojuma stiprinājumi nozīmē papildus svaru, taisniem jumtiem ir īpaši svarīgi ņemt vērā kopējo jumta konstrukcijas izturību, izvēloties labāko stiprinājuma veidu.

3. Saules paneļu stiprinājumi uz zemes

Saules paneļus uz zemes visbiežāk izvēlas stiprināt uzņēmēji, kuriem nepieciešams saražot daudz elektroenerģijas, līdz ar to, saules paneļi noklāj lielu platību, vai īpašnieki tām privātmājām, kuru jumti lielāko dienas daļu atrodas ēnā.

Priekšrocības šādiem stiprinājumiem – ērti uzstādīt paneļus visizdevīgākajā, efektīvākajā leņķī. Taču trūkums – šādi stiprinājumi izmaksā vairāk.

Uz zemes saules paneļus stiprina divos veidos:

  • Fiksētie stiprinājumi, kur izveido metāla rāmju, pacēlāju un sliežu konstrukciju vajadzīgajā leņķī, un nostiprina ar, visbiežāk, betona svarojumu.
  • Saulei sekojošie stiprinājumi – konstrukcijas tiek veidotas tā, lai saules paneļu leņķis rotētu vertikālā pozīcijā vai, griežoties ap savu asi. Šī ir salīdzinoši reta izvēle, jo visbiežāk, veicot cenas un efektivitātes aprēķinus, izrādās, ka atšķirības vai nu nav, vai fiksētie stiprinājumi tomēr ir efektīvāki.

Tai pat laikā, vienmēr tikai individuāli aprēķini un visu faktoru ņešana vērā pateiks to, kuri saules paneļu stiprinājumi Jums būs piemērotākie.

Apskatīt e-veikalu ar stiprinājumiem dažādu jumtu veidiem.

Piesakies konsultācijai un uzzini labāko risinājumu pēc visiem iespējamiem faktoriem tieši Tavai privātmājai vai biznesa ēkai: Piesakies konsultācijai

*Skaidrībai šajos un citos blogos – bieži izmantoti termini saules paneļu uzstādīšanas procesā:

  • Saules paneļi – fiziskie paneļi, kuri ražo elektroenerģiju no saules gaismas.
  • Mikroģenerators – saules paneļu sistēma  ar jaudu līdz 11.1 kilovatiem (kW) – parasti mājsaimniecības vajadzībām.
  • Saules paneļu stiprinājumi – konstrukcijas, kuras nodrošina drošu saules paneļu piestiprināšanu pie jumta vai uz zemes.
  • Saules paneļu sistēma – paneļi kopā ar visām citām nepieciešamajām sastāvdaļām, lai varētu ražot elektroenerģiju no saules (ne tikai stiprinājumi, arī, piemēram, invertors, vadi, u.c.)
  • Invertors – saules paneļu sistēmas sastāvdaļa, kas saules paneļu saražoto līdzstrāvu pārvērš maiņstrāvā, lai to varat patērēt savām mājsaimniecības vajadzībām.
  • Saules baterijas – tas pats, kas saules paneļi, sadzīviskākā valodā.