Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Jaunumi

Saules paneļu akumulatori: kā izvēlēties, aprēķināt jaudu (+atbalsts)

Saules paneļu akumulatori: kā izvēlēties, aprēķināt jaudu (+atbalsts)

08. Aug. 2024

saules-panelu-akumulatori-privatmajam

Saules enerģija ir lielisks veids, kā samazināt rēķinus par elektrību. Bet, lai ar esošo neto sistēmu rēķini tiešām būtu mazāki, Jums būs nepieciešami ne tikai paneļi, bet arī akumulators, kurā uzglabāt saražoto elektroenerģiju. 

Tai pat laikā, lielākajai daļai klientu, kas mums zvana, vēl joprojām ir daudz nezināmā. Tāpēc izlēmām par to izveidot atsevišķu rakstu.

Šajā blogā izskaidrosim:

  • kā aprēķināt nepieciešamo akumulatora jaudu, 
  • kā izvēlēties piemērotāko akumulatoru, 
  • cik ilgi notiek uzstādīšana 
  • kas notiek pēc uzstādīšanas un
  • Svarīgāko par valsts atbalstu akumulatoriem.

Savukārt, ja vēlaties redzēt reālu pieredzes stāstu – mūsu pārdošanas nodaļas vadītāja Mārča pieredzi ar akumulatoru uzstādīšanu savā privātmājā – sekojiet līdzi sociālajos tīklos, jau no augusta vidus varēsiet to apskatīt video sērijās.

Pirms sākam – piebilde

Lai arī esam pieraduši teikt “akumulatori”, ņem vērā, ka oficiāli un vispareizāk akumulatorus dēvē par enerģijas uzglabāšanas iekārtām (ar šiem atslēgvārdiem atradīsi aktuālāko informāciju, piem., valsts iestādēs). 

Akumulatori – tie ir, piemēram, elektroauto.

Taču ērtības labad, lai ir vienkāršāk saprast, par ko ir runa, šajā blogā tos sauksim par akumulatoriem.

Kā aprēķina atbilstošāko akumulatora jaudu?

Lai noteiktu, cik liels akumulators jums ir nepieciešams, jāapsver šādi faktori:

  1. Jūsu enerģijas patēriņš: Paskatieties savus elektroenerģijas rēķinus un aprēķiniet, cik daudz kilovatstundu (kWh) elektroenerģijas jūs patērējat vidēji dienā/mēnesī.
  2. Saules paneļu ražotspēja: Pārskatiet Jums pieejamos datus, cik daudz elektroenerģijas Jūsu saules paneļi saražo. Iespējams jums ir simulācija ar provizorisko aprēķinu. 
  3. Akumulatora kapacitātes un jaudas atšķirības: Kapacitāte un jauda – tas nav viens un tas pats. Kapacitāte (kWh) – tas ir maksimālais elektroenerģijas daudzums, cik akumulators spēs uzkrāt. Taču jauda (kW) – tā ir maksimālā jauda, ko vienlaicīgi akumulators spēs dot Jūsu mājas vajadzībām.

Optimālo jaudu gan saules paneļiem, gan akumulatoram ērti varat aprēķināt arī ar Energrid bezmaksas saules paneļu kalkulatoru.

Kā izvēlas piemērotāko akumulatoru?

Kā izvēlēties no plašā akumulatoru klāsta? Izvēloties akumulatoru, iesakām ņemt vērā šādus faktorus:

  1. Kapacitāte un jauda: Tāpēc, ka šis ir īpaši svarīgi, to atkārtojam. Tātad, tā ir akumulatora spēja uzglabāt noteiktu daudzumu enerģijas (kapacitāte) un spēja dot Jums nepieciešamo enerģiju sekundi pēc sekundes (jauda). Izvēlieties tādu akumulatoru, kur abi faktori atbilst Jūsu vajadzībām.
  2. Efektivitāte: Cik labi akumulators uzglabā un izdala enerģiju? Augstāka efektivitāte nozīmē mazāk enerģijas zudumu un vairāk tās pašas uzkrātās enerģijas Jums. Tāpēc izvērtējiet šo faktoru.
  3. Izlādes dziļums (DoD): Procentuālais daudzums, cik akumulatoru var iztukšot, pirms tas jāuzlādē. Augstāks DoD ļauj izmantot lielāku akumulatora daļu.
  4. Dzīves cikls: Cik ilgi akumulators kalpos. Parasti ražotāji norāda, piem.,4000, 6000 vai 10 000 ciklus, kas nozīmē – 10 000 reižu akumulators uzlādēsies un izlādēsies ar ražotāja  definētu efektivitāti atkarībā no uzlādes ciklu skaita.Lielākoties , jo ilgāks norādītais dzīves cikls, jo labāk (protams, izvērtējot arī cenu).
  5. Garantija: Garantijas ilgums var būt svarīgs faktors izvēlē. Kāpēc? Ja akumulatoram kas notiek, varēsiet saņemt remontu vai nomainīt akumulatoru, tā daļu bezmaksas. Akumulatora izmaksas nav “3 Snikeru” apjomā – šim aspektam būtu jābūt svarīgam, ja gribat pirkt akumulatoru gudri.
  6. Savienojamība: Pārliecinieties, ka pārējā saules paneļu sistēma, jeb invertors ir savienojami ar Jūsu izvēlēto akumulatoru. Ideāli, ja to var izdarīt ar maksimāli maz papildus iekārtām. Tāpēc iesakām iegādāties un uzstādīt hibrīdinvertorus un savient tos ar saderīga ražotāja akumulatoriem.
  7. Iespēja monitorēt ražību. Viena no biežākajām kļūdām – nopirkt lētāko akumulatoru un pēc tam nekad nezināt, cik tieši Jūsu sistēma saražojusi, cik akumulatori uzglabājuši un cik nodots tīklā. Moderna un normāla prasība – ka ražību varat monitorēt aplikācijā. Tas ne tikai palīdzēs Jūsu sirdsmieram, bet arī ļaus izprast un laicīgāk novērst, piemēram, iespējamos bojājumus sistēmā un novērst papildus izdevumus.
  8. Iespēja būt neatkarīgam no tīkla. Ne visi saules paneļu akumulatori ļauj atslēgties no tīkla, ja to vēlaties. Tāpēc pirms iegādes,ja Jums tas svarīgi, pārliecinieties, ka konkrētās iekārtas Jums ļaus, piemēram, vētras laikā, kad visai ielai atslēgta elektrība, savā mājā turpināt izmantot daļu vai pat visas elektroiekārtas.

Ja Jūsu privātmājai ir 3 fāžu pieslēgums, noskaidrojiet arī akumulatora spēju sadalīt un regulēt slodzi pa visām fāzēm. Ja šaubāties, noskaidrojiet to pie iekārtu tirgotāja.

Cik ilgi notiek saules paneļu akumulatora uzstādīšana?

Ja esat iegādājies labu, kvalitatīvu akumulatoru, parasti uzstādīšana nav ilga – tas var būt pat pāris stundu jautājums. 

Taču pēc kā uzstādīšanas ilgums var atšķirties? Lūk, pāris iemesli:

  1. Sistēmas sarežģītība: Mājas sistēma parasti tiek uzstādīta vienas vai divu dienu laikā. Lielākas sistēmas var prasīt vairākas dienas vai pat nedēļas.
  2. Uzstādīšanas apstākļi: Laika apstākļi un piekļuve uzstādīšanas vietai var ietekmēt procesu.
  3. Speciālistu pieejamība: Uzstādīšanas brigādes darba grafiks var ietekmēt darbu ilgumu.

Ja uzstādāt arī saules paneļus, atkarībā no sistēmas lieluma un sarežģītības, jāpierēkina vēl 1-2 dienas.

Parasti uzstādīšanu un pieslēgšanu veic profesionāļi, kas zina, kā savienot visas detaļas un pārbaudīt sistēmas darbību. Viņiem arī ir sertifikāts, kas lauj šo sistēmu pieslēgt kopējā tīklā.

Kas notiek pēc uzstādīšanas? Monitorings

saules-panelu-akumulatori-monitorings

Kad akumulators ir uzstādīts, ir svarīgi regulāri sekot līdzi sistēmas darbībai:

  1. Enerģijas uzraudzība: Mūsdienu sistēmas bieži piedāvā tiešsaistes rīkus, lai redzētu, cik daudz enerģijas tiek ražots un patērēts reāllaikā.
  2. Akumulatora stāvoklis: Regulāra pārbaude palīdz nodrošināt akumulatora optimālu darbību.
  3. Brīdinājumi: Monitoringa sistēmas var nosūtīt paziņojumus, ja rodas problēmas, lai tās ātri varētu atrisināt.

Tieši tāpēc minējām to kā faktoru Pareizi izvēlēts un uzstādīts saules paneļu akumulators var palīdzēt Jums kļūt enerģijas neatkarīgam un ietaupīt naudu par elektrību. 

Valsts atbalsts saules paneļu akumulatoriem

Šobrīd ir pieejams valsts atbalsts akumulatoru iegādei. Tas nozīmē, ka Jūs varat saņemt atpakaļ līdz 2500 EUR, iegādājoties un uzstādot akumulatorus. 

Kādi ir nosacījumi, lai to saņemtu?

Svarīgākie nosacījumi:

  1. Jums ir jābūt privātmājas īpašniekam.
  2. Mājā nedrīkst notikt saimnieciskā darbība.
  3. Akumulatoram jau jābūt uzstādītam.
  4. Akumulatoru iegādājieties no Latvijā reģistrēta komersanta.
  5. Ir jāuzstāda akumulators ar vismaz 5kWh nominālo ietilpību.
  6. Nedrīkst pieteikties tie saimnieki, kuri jau ir saņēmuši atbalstu saules paneļiem. Taču, ja to vēl neesat saņēmuši – tad var iesniegt pieteikumu gan paneļiem, gan akumulatoram, tā vēl vairāk palielinot kopējo atbalsta summu.

Palikuši jautājumi? Piesakieties bezmaksas konsultācijai, atbildēsim un aprēķināsim Jums piemērotāko sistēmu!