Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Padomi un ieteikumi

Saules paneļi – ieguvums vai nē?

Saules paneļi – ieguvums vai nē?

22. Oct. 2023

Saules paneļi – ieguvums, jeb tomēr neizdevīgi?

Esam saules paneļu uzstādītājs (pat viens no TOP Latvijā). Tai pat laikā, esam jau kādu laiku komunicējuši – saules paneļi nav risinājums visiem.

Esam atklāti vēstījuši, ka vienmēr tajā, ko iesakām vai neiesakām klientam, balstāmies uz viņa individuālajiem aprēķiniem. Ir bijuši gadījumi, kad atklāti klientam pasakām – Jums tas neatmaksāsies, mēs to neiesakām.

Tāpēc arī šajā rakstā Jums būs skaidrs, kam saules paneļi ir izdevīgi un kam ne.

Jo ir ļoti būtiski, ka tie, kuriem tomēr tas ir izdevīgi, to uzzinātu tieši tagad, pirms 2023. gads ir beidzies. To nezinot, var nokavēt būtisku ietaupījumu savas ģimenes kopējam makam.

Kāpēc tā, kā vispār darbojas saules paneļi, kam tas ir izdevīgi, un kāda ir patiesība par neto sistēmas “ažiotāžu” Latvijā?

Lasiet blogā!

Kādi ir pamata elementi, lai saules paneļi darbotos?

saules-paneli-privatmajai-zemes-sistema-2

Šeit ir saules paneļu sistēmas pamata elementi:

1. Saules paneļi

Katrs saules panelis sastāv no daudzām šūnām. Kad saules magnētiskais starojums saskaras ar šīm šūnām, tas izraisa elektronu pārvietošanos, radot elektrisko strāvu. 

Elektrība, ko ražo saules paneļi, parasti ir līdzstrāvas (DC) formā.

2. Invertors

Mājsaimniecībās un uzņēmumos elekrtoierīču darbināšanai visbiežāk tiek izmantota maiņstrāva (AC). Kā tikko noskaidrojām, saules paneļi ražo DC, nevis AC. Tāpēc invertors ir ierīce, kas DC no saules paneļiem pārvērš par AC. 

No invertora elektrība tālāk dodas ne tikai uz elektrības vadiem Jūsu mājā vai kopējo tīklu, bet arī uz akumulatoriem, ja tādi ir uzstādīti. 

3. Enerģijas uzglabāšanas sistēma (piemēram, akumulatori) 

Lai gan šī komponente nav obligāta, daudzas saules paneļu sistēmas ietver akumulatorus. Tie ļauj uzglabāt elektroenerģiju izmantošanai tad, kad saule nespīd (piemēram, naktī). Kā arī tikai ar akumulatoriem saules paneļu sistēma var būt pilnībā neatkarīga no elektroenerģijas pārrāvumiem. 

4. Viedais skaitītājs.

Tas aizsargā un regulē visu elektroinstalāciju. Viedais skaitītājs nodrošina, ka elektroenerģija tiek piegādāta droši Jūsu mājsaimniecībai vai uzņēmumam, kā arī piefiksē precīzu saules paneļu saražoto, tīklā nodoto un no tīkla atpakaļ saņemto elektroenerģiju. Tas var arī rādīt to, cik lielā mērā ir uzlādēts akumulators.

5. Savienojums ar kopējo elektrības tīklu.

Vairums saules paneļu sistēmu ir savienotas ar valsts elektrības tīklu. Tas ļauj atdot saules paneļu saražoto, taču nepatērēto elektrību “uzkrājumā” un saņemt elektroenerģiju atpakaļ no tīkla, kad saules enerģija nav pieejama.

Par neto sistēmām, kuras darbojas caur šo tīklu, stāstīsim zemāk, nākošajās sadaļā.

6. Aplikācijas sistēmas monitorēšanai. 

Daudzas modernas saules enerģijas sistēmas ietver arī aplikāciju, kas Jums ļauj uzraudzīt enerģijas ražošanu un patēriņu reālajā laikā, lai arī kur Jūs atrastos.

Papildus šiem elementiem, vietās, kur uz nelielu daļu no paneļiem krīt ēna, uzstāda optimizatorus. Kā arī, protams, ir nepieciešami stiprinājumi, kas saules paneļus notur uz jumta vai zemes drošā veidā visu to darbības laiku.

Kā šīs komponentes darbojas kopā? Vēlreiz apskatīsim īsumā.

Kā darbojas saules paneļi?

Saules paneļu sistēma pārvērš saules elektromagnētisko starojumu elektroenerģijā.  Lai tas notiktu, īsumā, saules paneļu sistēma darbojas sekojoši:

  • Kad saule spīd uz saules paneļiem, tie ražo DC strāvu.
  • Invertors DC strāvu pārvērš par AC strāvu.
  • AC strāva tiek izmantota mājas elektroierīču darbināšanai. Par to elektrību, ko Jūs izmantojat uzreiz, kad saules paneļi ražo, Jūs nemaksājat neko.
  • Liekā enerģija tiek uzglabāta akumulatoros vai nosūtīta uz kopējo elektrības tīklu (ja sistēma ir savienota ar tīklu).
  • Kad Jums vajadzīga elektrība un saules paneļi to neražo, Jūs to ņemat atpakaļ no tīkla vai akumulatora. Tīkls ir ilgtermiņa risinājums, akumulatori – īsāka termiņa.

Kopumā šāda sistēma ļauj izmantot saules enerģiju, lai samazinātu atkarību no tradicionālajiem enerģijas avotiem un būtiski atvieglotu elektrības rēķinu slogu ilgtermiņā.

Taču, jau esam gadiem to rakstījuši un neatlaidīgi turpināsim, jo ir svarīgi zināt – saules paneļi nav izdevīgi visiem. 

Kam tie ir izdevīgi?

Kam saules paneļi ir izdevīgi?

valsts-atbalsts-Saules paneliem-kas-jazina

Pēc mūsu pieredzes – mājsaimniecībām, kurās:

  • Ikmēneša elektrības rēķins ir virs 100 EUR/mēn. (vidēji
  • Ikmēneša elektrības patēriņš ir virs 300 kWh/mēn (vidēji)

un/vai kas plāno patēriņu gadu gaitā palielināt.

Palielināšanas plāniem arī mēdz būt bieži iemesli, piemēram:

  • Ģimenē ir augoši bērni, kuriem augs elektroierīču patēriņa vajadzības;
  • Mājsaimniecībā ir plāni ieviest kādu ierīci, kas lielā apjomā patērē elektrību.  Piemēram, pāriet uz slitumsūkni, vai uzstādīt kondicionieri, elektrisko saunu, iegādāties elektroauto.
  • Mājsaimniecībā kādam no ģimenes ir aizraušanās ar tehnoloģijām un ir plāns iegādāties iekārtas, kas patērē daudz elektrības (piemēram, 3D printeri).

Vidēji saules paneļi atmaksājas 6-7 gadu laikā, un to mēs saucam par izdevīgu saules paneļu sistēmu. Ja saules paneļi saimniekam atmaksātos, piemēram, ilgākā laikā, nekā tie ražo, loģiski, ka tie nav izdevīgi un nav jāuzstāda.

Taču ir citi faktori, kas izdevīgumu padara vēl lielāku.

Kas tie ir?

Kad saules paneļi atmaksājas ātrāk?

Saules paneļu atmaksāšanās periods var atšķirties atkarībā no daudziem faktoriem. Tomēr zemāk uzskaitītie apstākļi ir biežākie, kas palīdz nodrošināt ātrāku saules paneļu atmaksāšanos:

1. Augsta elektroenerģijas cena.

Ja elektroenerģijas izmaksas ir augstas, jūs ātrāk ietaupīsiet naudu, pārejot uz saules enerģiju. Jo augstāka elektrības cena paliek gadu gaitā, jo ātrāk saules paneļi atmaksāsies.

Ir vairāki mūsu klienti, kas jau piedzīvo, ka sākotnēji aprēķinātais atmaksāšanās laiks ir saīsinājies, jo elektrības cena, paliekot pie iepriekšējā ieguves veida, saminiekiem būtu pieaugusi.

2. Valsts atbalsta programmas. 

Latvijā notiek vairāki stimulējoši pasākumi, lai veicinātu saules enerģijas izmantošanu. Šādi atbalsta pasākumi var ievērojami samazināt saules paneļu iegādes un uzstādīšanas izmaksas.

Šobrīd mājsaimniecībām ir pieejams valsts atbalsts saules paneļiem, ar kuru var atgūt līdz 4000 EUR no saules paneļu sistēmas izmaksām. To palīdzam klientam noformēt.

Ja šāds atbalsts ir iegūts, Jūs jau pēc saules paneļu uzstādīšanas atgūstat daļu no ieguldījuma, un saules paneļu sākotnējās izmaksas jau paliek daudz izdevīgākas, nekā sākumā plānots.

3. Izmaksu samazināšanās. 

Saules paneļu tehnoloģiju izmaksas šogad ir samazinājušās, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kad pieprasījums pēc saules paneļiem Latvijā pēkšņi kļuva milzīgs. Tādēļ uzstādīt šobrīd var būt izdevīgāk, nekā nogaidīt. 

4. Enerģijas patēriņa optimizēšana. 

Tas var notikt vairākos veidos:

  • Ja jūs aktīvi samazināt savu enerģijas patēriņu (izmantojot energoefektīvas ierīces, izolāciju utt.). Tad Jums pietiktu ar mazāku saules paneļu sistēmu, kas izmaksātu mazāk.
  • Ja Jūs elektrību visvairāk “ēdošās” ierīces darbināt saulainajā dienas laikā. Tad Jūs iegūstat elektrību bez maksas – jo par to elektrību, ko patērējat “pa tiešo” no saules paneļiem, Jums nav jāmaksā nekas.
  • Ja Jūs aizstājat citas ierīces ar tādām, ko darbina elektrība. Piemēram, nomaināt mājas apsildīšanas veidu uz tādu, ko var darbināt ar elektrību vai nopērkat elektroauto. Tad, visticamāk, būtu jāuzstāda lielāka sistēma un elektrības patēriņš palielinātos, taču kopējās mājsaimniecības izmaksas var kļūt zemākas.

5. Ilgs ekspluatācijas mūžs

Kvalitatīvi saules paneļi var kalpot 25 līdz 30 gadiem vai ilgāk. Ja tie tiek pareizi uzturēti, tie var nodrošināt ilgstošus ietaupījumus. Saules paneļi ir investīcija, kur izvēlēties kvalitāti, nevis cenu, ir vairāk, nekā svarīgi.

Kā arī bonusa punkts – saules paneļu apdrošināšana.

Šī vasara Latvijā rādīja, ka apdrošināt saules paneļus pat ļoti var atmaksāties. Labas apdrošināšanas sevī ietver arī paneļu nomaiņu, ja tos bojājusi vētra, kā arī elektrības papildizdevumu segšanu, kas rodas, kamēr bojātos paneļus nomaina ar jauniem.

Precīzs atmaksāšanās periods katrai mājsaimniecībai vai uzņēmumam pat pie vienāda patēriņa var atšķirties.

Tomēr, ņemot vērā iepriekš minētos faktorus, saules paneļi var kļūt par izdevīgu ieguldījumu.

Tagad ir laiks parunāt par pēdējo aktuālo saules paneļu tematu.

Neto sistēma – vai tik melna, kā to mālē?

Neto sistēma ir sistēma, ko Latvijā nosaka likums. Tas ir veids, kā naktīs un ziemas mēnešos, kad saules paneļi neražo, vienalga sevi nodrošināt ar ikdienai tik nepieciešamo elektrību.

Kopumā neto sistēma darbojas sekojoši. Pāri palikušo saules paneļu saražoto elektrību, kuru Jūs nepatērējat uzreiz, automātiski nodod kopējā tīklā. Jums veidojas “uzkrājums”.

Kad Jums naktīs, ziemas mēnešos vajag vairāk elektrības, nekā paneļi tajā brīdī ražo (vai arī tie neražo vispār), Jūs ņemat atpakaļ no tīkla.

Latvijā ir 2 veidu neto sistēmas:

A. Neto uzskaites sistēma

Pašlaik aktuālākā sistēma, kurā darbojas visi tie, kas jau uzstādījuši paneļus mājsaimniecībām. 

“Uzkrājums” veidojas kilovatstundās (kWh), un, ņemot atpakaļ no tīkla, Jūs maksājat tikai par sadali. Par elektrību vēl joprojām nemaksājat neko, kamēr vien Jūsu “uzkrājumā” ir papildus kilovatstundas. Katru gadu 1.martā “uzkrājums” neitralizējas un uzskaite sākas no jauna. 

Šo sistēmu var izmantot līdz 2029. gada 28. februārim, taču jauni lietotāji var pieteikties tikai līdz 2023. gada 31. decembrim.

B. Neto norēķinu sistēma

Neto norēķinos uzkrājums veidojas EUR. Jeb – nododot tīklā, Jūs elektrību pārdodat, un, ņemot atpakaļ, pērkat.

Šī sistēma būs pieejama tikai no 2024. gada (kad vairs nevarēs pieteikties neto uzskaitei).

Neto norēķinu lielākā priekšrocība ir tā, ka ar saules paneļu saražoto var apmaksāt rēķinus citos īpašumos.

Par ko sabiedrībā šobrīd ir pārpratums? Daudzi uzskata, ka neto norēķinos drīkstēs nodot tikai 20% no saules paneļu sistēmas saražotā.

Kā nav. Pat oficiāla amatpersona ir paskaidrojusi, ka sistēma būs līdzīga neto uzskaitē esošajiem saimniekiem, kuri piesakās valsts atbalstam. Proti – tad ir noteikums, ka no uzstādītās sistēmas gadā pašu patēriņā ir jāpatērē vismaz 80% no paneļu saražotās jaudas.

20%, par kuriem cilvēki ir sacēluži sava veida ažiotāžu, ir par gada saražoto, ko drīkstēs nodot tīklā, pēc tam uzkrājumu nepatērējot savām vajadzībām. Citiem vārdiem – 20% varēs vienkārši pārdot.

Protams, ir daudz jautājumu par to, kā tieši izskatīsies jaunā sistēma. Ir daudz nezināmo. Par kādu elektrības cenu elektrību varēs pārdot un par kādu – pirkt? Likumi un noteikumi Latvijā šajā jomā vēl tikai top.

Tāpēc veidot aprēķinus klientiem tikai ar neto norēķinu sistēmu, kamēr mums nav šādas informācijas, vai izteikt precīzas prognozes par neto norēķinu izmantošanu vēl nav iespējams. Mums nav visu datu.

Taču, ja ir pietiekoši liels patēriņš un iespēja šo patēriņu daļēji novirzīt uz dienas gaišo pusi, kā arī, ja uzstādīt saules paneļus ar akumulatoriem joprojām izrādās izdevīgāk, nekā palikt pie esošā elektroenerģijas ieguves veida – saules paneļi ir virziens, kurā skatīties šobrīd iesakām.

Jo, kā minējām, saules paneļu cena šobrīd ir izdevīgāka, nekā pirms gada, kā arī vēl 5 gadus ir iespējams izmantot izdevīgo uzskaites sistēmu.

Ir burtiski pēdējais laiks rīkoties, lai uzstādītu saules paneļus ar izdevīgākajiem nosacījumiem privātmāju īpašniekiem.

Noslēgumā

Zinot visu, ko šeit uzrakstījām, varam teikt, ka pie augsta elektrības patēriņa un īpaši tad, ja saimnieki spēj to iestatīt tā, lai dienas laikā darbojas elektrību vairāk “ēdošās” ierīces, saules paneļi viennozīmīgi vēl joprojām var būt ļoti izdevīgi.

Tāpēc iesakām līdz gada beigām paspēt veikt aprēķinus un nepieciešamos darbus, lai paspētu pieteikties neto uzskaitei, ja aprēķini rāda elektrības (vai kopumā ikmēneša mājsaimniecības uzturēšanas izmaksu) samazinājumu.

Neto uzskaite, kurai var pieteikties līdz 2023. gada 31. decembrim un izmantot vēl 5 gadus, ir tiešām izdevīgākais saules paneļu risinājums saimniekiem, un iesakām to izmantot.

Ja tas ir par Jums – saņemat precīzus saules paneļu aprēķinus bezmaksas.

Ja ne – ceram, ka palīdzējām kādu no saules paneļu uzstādīšanas jautājumiem tapt skaidrākam!