Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Jaunumi

Saules enerģijas trendi Eiropā 2024. gadā

Saules enerģijas trendi Eiropā 2024. gadā

18. Jul. 2024

saules-energijas-trendi-eiropa-2024

Reizēm ir vērtīgi izkāpt no mūsu pašu vietējiem notikumiem un paraudzīties plašāk. Jeb – ar ko saules enerģijas nozarē saskaras citas Eiropas valstis, ne tikai Latvija?

Jūnijā bijām Vācijā, lai piedalītos Eiropas lielākajā saules enerģijas nozares izstādē “Intersolar Europe 2024”.

intersolar-europe-energrid-2024-izstade-saules-energija

Protams, ne tikai tikāmies ar sadarbības partneriem un runājām ar interesentiem mūsu stendā, bet arī paši pastaigājāmies pa izstādi, guvām jaunus iespaidus un novērojumus par nozares esošo situāciju un tendencēm visā kontinentā.

Dalīsimies ar novēroto. 

Kādi ir saules enerģijas nozares trendi Eiropas uzņēmēju vidū – jauni risinājumi, pieaugoša interese, izaicinājumi, iespējas? To visu lasi zemāk.

1. Saules enerģijas tirgus Eiropā turpina pieaugt

Arī statistika apstiprina izstādē redzēto – saules enerģijas nozare Eiropā turpina zelt un plaukt. 2023. gadā kopējais Eiropas saules enerģijas tirgus pieauga par 40%, salīdzinot ar 2022. gadu. Šī gadā prognozes ir pieticīgākas, taču joprojām ar augšupejošu tendenci – 11% pieaugums 2024. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo (kā prognozes piepildīsies, protams, zināsim nākošgad).

Kā tas izskatās praktiski? Izstāde bija pārpildīta ar cilvēkiem. Pastaigājoties pa izstādi un runājot ar uzņēmējiem, piegādātājiem, uzstādītājiem novērojām, ka Eiropā saules enerģija jau ir norma. Ir valstis, kurās pat likumi, regulas veicina saules enerģijas risinājumu izmantošanu. 

Vairumam, ko satikām, nav aktuāls jautājums “vai vajag saules paneļus?”; tā vietā “Kādi risinājumi mums būtu izdevīgākie?” un kā tos maksimāli izmantot, diversificēt, stratēģiski veiksmīgāk ieplānot, lai gūtu lielāko atdevi.

Lūk, kas interesē Eiropas valstu uzņēmējus.

2. Par ko pieaug interese?

Saules paneļi uz jumta vai zemes saules parki, kā novērojām, ir populārākais, ko vēlas uzņēmēji Eiropā, taču ir diezgan liela interese arī pēc jauniem risinājumiem. 

Piemēram, saules paneļiem, kas uzstādīti vertikāli, vai saules paneļiem, kuri veido nojumi biznesu auto stāvvietās. 

Visā Eiropā ir aktuālas arī enerģijas uzkrāšanas sistēmas – tās palīdz maksimāli izmantot saules paneļu saražoto elektrību. Par tiem zemāk.

Un, visbeidzot, aktuāli ir pilna cikla (vai hibrīd-) risinājumi. Uzņēmēji vairs nevēlas vienkārši uzstādīt saules parkus – viņi vēlas pilna cikla risinājumu, kas ļautu maksimāli efektīvi iegūt un uzglabāt elektroenerģiju.

(Starp citu, ja vēlaties uzzināt par kādu no šiem risinājumiem vairāk, sazinieties ar mums, izstāstīsim)

3. Parādās pieejamāki akumulāciju sistēmu risinājumi

saules-energijas-trendi-akumulatori

Kas iepriecina – enerģijas uzkrāšana paliek izdevīgāka un pieejamāka. Cenas akumulatoriem un enerģijas uzkrāšanas sistēmām (BESS) paliek zemākas. Arī mēs paši izstādē atradām labus akumulācijas risinājumus, un pirmos jau uzstādām. 

Kāpēc tas ir svarīgi – ka cena akumulatoriem samazinās? Jo tas gan mājsaimniecībām, gan uzņēmējiem ļauj izmantot saules saražoto enerģiju izdevīgāk. 

Tas ir – saules paneļu saražoto, bet pāri palikušo enerģiju akumulatori uzkrāj, lai to varētu lietot vakaros, naktīs, kad saule vairs neražo. 

Taču ne viss ir tik rožaini – parunāsim arī par izaicinājumiem.

4. Saules enerģijas izaicinājumi Eiropā – līdzīgi Latvijai

Kādi ir izaicinājumi? Teiksim tā – lai arī Spānijā, Polijā un Norvēģijā situācija, protams, ir atšķirīga, taču ir 3 izaicinājumi, kas parādās visbiežāk:

  • Elektrotīkla pielāgošana. Kopējā saules enerģijas jauda Eiropas valstīs palielinās, un daudzās valstīs elektrotīkls nav tam gatavs. Daudz, kur tīkli ir novecojuši un ir vajadzīgas investīcijas to atjaunošanā, pārveidošanā vai izbūvē.
  • Valsts atbalsts nozares attīstībai. Latvijā jau redzējām – parādoties valsts atbalstam saules paneļiem, pieprasījums strauji pieauga. Taču finansiāls atbalsts nav vienīgais veids, kā valsts var palīdzēt. Tas, ko vēl daudzi saules enerģijas nozares kolēģi atzīst –  palīdzētu arī atvieglota dokumentācija un sakārtotas regulas, likumi ne tikai saules enerģijas projektu izbūvei, bet arī elektroenerģijas pirkšanai un pārdošanai, tostarp, izmantojot BESS. 
  • Efektīva saules enerģijas izmantošana. Pat rūpīgāk izstrādātajam saules parkam vasaras saulainākajās dienās būs enerģijas pārpalikumi. Kā efektīvāk tos izmantot, nevis “pa nullēm” nodot tīklā? Par to domā visur Eiropā.

Trendi un izaicinājumi skaidri – kādas ir iespējas?

Ikviens veiksmīgs uzņēmējs zina, ka katrā izaicinājumā ir iespējas – ja nav, tad ambiciozākie nozares speciālisti strādā, lai tās radītu. Par laimi, šobrīd jau ir viens risinājums, kas atrisina 2 no 3 izaicinājumiem. Un tas ir tikpat aktuāls kā Eiropā, tā Latvijā.

Kas tas ir? Akumulācijas iekārtas.

Kā jau minējām, pašlaik tās paliek izdevīgākas. Ko vēl neminējām – ka akumulatori un to sistēmas var palīdzēt optimizēt elektrības izmaksas visa gada laikā.

Ar attiecīgi izstrādātu risinājumu, akumulatori var uzkrāt elektroenerģiju un to izmantot vēlāk, kad saule vairs neražo, uzņēmuma vajadzībām, par izdevīgāko cenu (jo nav jāpārdod tīklā un vēlāk jāpērk atpakaļ).

Turklāt Eiropā arvien vairāk nozares speciālisti strādā pie risinājumiem, lai ar BESS palīdzību elektroenerģiju varētu arī pārdot tīklā uzņēmējam izdevīgākajā veidā.

Šis viss reizē samazinātu kopējā tīkla pārslodzi un palīdz uzņēmējam gūt lielāko ieguvumu no saules enerģijas. 

Tas ir – ja zina, kā saules parku ar BESS uzstādīt gudri.

Ko tālāk?

Taču vairāk par Latvijā pieejamiem risinājumiem rakstīsim turpmākajās nedēļās. Ja Tevi tas interesē – seko mums LinkedIn vai piesakies jaunumiem, dosim ziņu, kad raksts publicēts!

P.S. Protams, cita iespēja – būt vienam no tiem, kuri saules paneļus uzstāda jau tagad. Jo ir valstis (piemēram, Nīderlande), kuras ir spiestas ierobežot jaunu komerciālo parku izbūvi tīkla ierobežotās jaudas dēļ. 

Ja vien saules parks Jūsu uzņēmumam atmaksājas, īstais laiks ir tagad – uzstādīšanas izmaksas ir zemākas, nekā iepriekšējos gados, un Latvijā saules enerģijas potenciāls vēl ir milzīgs – pēc PV Magazine (06/2024, 49.lpp.), visā Baltijā tas ir aptuveni 40 GW.  

Vairāk par to, kāpēc saules paneļi atmaksājas, rakstījām iepriekšējā blogā. Kā arī te, piemēram, “Rūķīšu tēja” stāsts – viņi var pilnībā iztikt bez enerģijas iepirkšanas no tīkla, kamēr vien temperatūra ir virs 0°C.

Ko tas nozīmētu Jūsu uzņēmumam? Ja daudz – piesakieties, saņemiet aprēķinus no profesionāļiem.