Pieteikties konsultācijai
19. May. 2022
Kas ir saules enerģija, kā to var izmantot Latvijā elektroenerģijas iegūšanai, un kādas ir saules enerģijas priekšrocības un trūkumi?
To visu apskatīsim šajā blogā.
Saules enerģija ir jaudīgākais alternatīvās enerģijas veids uz Zemes, kas jau miljoniem gadu ļauj eksistēt ikvienai dzīvai būtnei uz Zemeslodes.
Saules enerģija, atšķirībā no derīgajiem izrakteņiem, ir atjaunojamais enerģijas resurss.
Tas nozīmē, ja tērējam šo resursu, tā rezerves pēkšņi (vai tik tuvā cilvēces nākotnē) nebeigsies, salīdzinot, piemēram, ar naftu vai oglēm, kas ir radušies gadu tūkstošu laikā, un jau strauji sāk sevi izsmelt.
Tikai pēdējos gadu desmitos cilvēki sāk vairāk apzināties, cik liels ir saules enerģijas potenciāls.
Mēs ar to varam nodrošināt ļoti daudz modernās pasaules vajadzību, kuras līdz šim esam nodrošinājuši planētai ne tik draudzīgos veidos.
Kopā ar saules gaismu uz Zemes nonāk dažādu formu starojums jeb radiācija. Šis starojums spēj radīt siltumu, izraisīt dažādas ķīmiskas reakcijas (kā, piemēram, fotosintēzi augos) un pat ražot elektrību mums – ja zinām, kā to panākt.
Lai arī veidu ir ļoti daudz, no tiem populārākie:
Ja runājam par šiem saules enerģijas “apstrādes” veidiem, jāapskata kāds populārs jautājums.
Lai arī mūsu, veikals.energrid.lv, specialitāte ir saules paneļu uzstādīšana, mēs bieži saņemam šo jautājumu.
Dažreiz ir radies iespaids, ka tas ir viens un tas pats, taču nav gan, tāpēc, ja šaubījies par to, šeit būs vienkāršs izskaidrojums.
Siltumsūknis, saules kolektors un saules paneļi viens no otra atšķiras sekojoši:
Ja vēlies nedaudz detalizētāk:
Lai arī pastāv mīts, ka Latvijā nav pietiekoši daudz saules, īstenībā mēs varētu nodrošināt diezgan nozīmīgu nepieciešamo elektroenerģijas daļu.
It īpaši, ja salīdzinām ar citām Eiropas valstīm, piemēram:
Latvijā nav norādīta precīza proporcija, cik daudz kopējās elektrības iegūst no saules, taču šeit pieejamā informācija rāda, ka, piemēram, kamēr Igaunijā šie 10% nozīmē, ka no saules tiek saražoti 414 megavatu gadā, kamēr Latvijā tajā pašā gadā ar saules enerģiju tika saražots tikai 8 megavatu.
Kā vari detalizētāk lasīt šajā blogā, Latvijā ir ļoti līdzīgs saules ražības apjoms kā Nīderlandē, Vācijas ziemeļos, un pavisam noteikti Igaunijā.
Tāpēc saules enerģija pavisam noteikti ir resurss, kurš šobrīd burtiski izplēn gaisā un ir ļoti milzīgs potenciāls to izmantot privātmāju un uzņēmumu, organizāciju vajadzībām.
Arī Tavām!
Latvijā ir plānotas vairākas jaunas iniciatīvas un atbalsta programmas, kas paredzētas saules enerģijas popularizēšanai un attīstībai. Piemēram, tiek plānots attīstīt lielākus saules parkus, kas varētu ievērojami palielināt Latvijā saražotās elektroenerģijas apjomu. Tas nākotnē varētu samazināt valsts atkarību no importētās enerģijas un uzlabot enerģētisko drošību.
Apskatījām statistiku, tagad pie praktiskiem jautājumiem.
Kādas ir saules enerģijas priekšrocības un kādi ir trūkumi?
Kā ikvienam elektrības ražošanas veidam, arī saules enerģijai ir savi plusi un mīnusi. Kādi tie ir, apskatīsim atsevišķi zemāk.
Plusi saules enerģijas izmantošanai:
Saules enerģijas mīnusi jeb trūkumi:
Latvijā, tāpat kā visā pasaulē, notiek aktīva jaunu tehnoloģiju attīstība, kas ļauj efektīvāk izmantot saules enerģiju. Piemēram, pēdējos gados ir parādījušies bifaciālie saules paneļi, kas spēj absorbēt saules starojumu no abām paneļa pusēm, tādējādi palielinot saražotās enerģijas apjomu par līdz pat 30%. Šī tehnoloģija īpaši labi darbojas sniegotās vai gaišās vidēs, kā arī vietās ar atstarojošām virsmām, padarot to piemērotu Latvijas ziemas apstākļiem.
Saules enerģijas uzglabāšanas risinājumi strauji attīstās. Jaunie akumulatori, piemēram, litija-dzelzs-fosfāta (LiFePO4) baterijas, piedāvā ilgāku kalpošanas laiku un augstāku drošības līmeni, padarot tos par piemērotu risinājumu saules enerģijas uzglabāšanai patērētājiem ar lielāku enerģijas pieprasījumu.
Vai palika kādi jautājumi?
Prasi tos komentāros vai piesakies konsultācijai un uzzini, cik ilgā laikā saules paneļu uzstādīšana atmaksāsies Tev!