Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Polikristāliski un monokristāliski saules paneļi – kas tie ir?

Polikristāliski un monokristāliski saules paneļi – kas tie ir?

05. May. 2022

Polikristāliski un monokristāliski saules paneļi – ar ko tie atšķiras, un kurus izvēlēties, uzstādot saules paneļus savai mājai?

Par to – šajā blogā.

Jau esam rakstījuši, ka saules paneļu cena ir viens no mazāk nozīmīgajiem faktoriem, lai beigās Jūs būtu apmierināti ar rezultātu.

Apmierināti ar rezultātu, tas nozīmē – lai ilgtermiņā saules paneļi atmaksājas (vidēji 6-7 gadu laikā), lai tie atmaksājas maksimāli ātrāk, ar maksimāli lielāko atdevi, un lai tie labi, efektīvi ražo.

Izvēle starp monokristāliskajiem un polikristāliskajiem saules paneļiem  – tas ir viens no retāk pieminētiem faktoriem, kas dod būtisku atšķirību rezultātā.

Kas ir kopīgs monokristāliskajiem un polikristāliskajiem saules paneļiem:

  • Abi no šiem saules paneļu veidiem ir izveidoti ar vienu mērķi – ražot elektrību no saules.
  • Abu galvenā sastāvdaļa ir silīcijs, kas ir galvenais “iemesls”, kāpēc saules paneļi spēj ražot elektrību.

Tai pat laikā, ja nebūsiet informēti par šo saules paneļu veidu atšķirībām, vēlāk var izrādīties, ka kopējā saules sistēma nav tik izdevīga, kā sākumā likās.

Kāpēc?

Apskatīsim gan monokristāliskos, gan polikristāliskos saules paneļus pēc to:

  • uzbūves, 
  • efektivitātes, 
  • cenas 
  • un arī estētikas.

Bloga beigās atradīsi praktisku, īsu kopsavilkumu – ja šodien esi steigā, ritini līdz lejai un apskati praktiskos apsvērumus uzreiz, lai veiktu labāko izvēli savai privātmājai.

Taču tagad – par visu pēc kārtas.

1. Polikristāliskie saules paneļi

Uzbūve

Polikristāliskos saules paneļus veido, ražošanas laikā rūpnīcā sakausējot kopā silīcija kristāla fragmentus. Šis ražošanas process ir vienkāršāks, nekā monokristāliskajiem paneļiem.

Cena 

Lielākais pluss polikristāliskajiem saules paneļiem ir to cena. Polikristāliskie saules paneļi ir lētāki, nekā monokristāliskie.

Estētika

Ražošanas veida dēļ polikristāliskie saules paneļi ir nevienmērīgā, koši zilā krāsā. Šūnas parasti ir taisnām malām, taisnstūra formā, ar sudrabotu rāmi. 

Vienkāršāk sakot – tie ir tie saules paneļi, ko parasti vairums cilvēku iztēlojas, dzidrot šo vārdu savienojumu.

Efektivitāte

Polikristāliskie saules paneļi ir efektīvi vietās, kur saule uzlec ātri, turas ilgi pie debesīm un ir maz apmākušos dienu. Tas nozīmē, ka  tos ir īpaši izdevīgi uzstādīt valstīs tuvāk Ekvatoram, kur mākoņainu dienu ir mazāk. 

Šeit, Latvijas apstākļos, tas nozīmē, ka polikristāliskie paneļi sāks ražot elektrību vēlāk un beigs ražot elektrību ātrāk, nekā monokristāliskie saules paneļi, un ražos ar mazāku efektivitāti mākoņainās dienās.

Cits svarīgs punkts – polikristāliskie saules paneļi parasti ražo mazāk jaudas uz vienu kvadrātmetru. 

Ko tas nozīmē? Lai nodrošinātu Jūsu māju ar tai nepieciešamo elektrību, parasti būtu jāuzliek vairāk šī veida saules paneļu, nekā monokristālisko. Līdz ar to, tie aizņem vairāk vietas, prasa papildus stiprinājumus, rada papildus slodzi uz jumta.

Arī kopējais darbības ilgums polikristāliskajiem saules paneļiem ir īsāks, nekā monokristāliskajiem.

Tātad, lai arī cena ir lētāka, gan krāsa, gan lielāks nepieciešamais paneļu skaits (un tam sekojošie stiprinājumi un papildus vieta un smagums uz jumta), kā arī zemākā efektivitāte ir iemesls, kāpēc vairums cilvēku, nedaudz papētot, tomēr izvēlas monokristāliskos saules paneļus.

2. Monokristāliskie saules paneļi

Uzbūve

Monokristāliskie saules paneļi ir veidoti, lai katrā paneļa šūnā būtu viens silīcija kristāls.

Līdz ar to, šis ražošanas process ir rūpīgāks, sarežģītāks, un prasa lielākus silīcija resursus.

Cena 

Monokristāliskie saules paneļi ir dārgāki, nekā polikristāliskie.

Estētika

Monokristāliskie saules paneļi ir melnā krāsā. Atkarībā no ražotāja, tiem var būt sudrabots alumīnija rāmis, vai arī melns rāmis, kas tos padara īpaši elegantus. 

Tie labāk saplūst ar kopējo estētiku mājsaimniecībā, un ir mazāk uzkrītoši. Uz dažiem jumtiem tos nevar pamanīt vispār.

Efektivitāte

Monokristāliskie saules paneļi ir efektīvāki, nekā polikristāliskie, vietās, kur saule lēc lēnāk, vēlāk un riet ātrāk. Tie spēj ražot vairāk elektrības mākoņainās dienās, nekā polikristāliskie.

Monokristāliskie saules paneļi sopēj saražot vairāk jaudas uz vienu kvadrātmetru. Līdz ar to, tie aizņem mazāk vietas uz jumta, rada mazāku slodzi, prasa mazāk stiprinājumu uz jumta pie viena un tā paša uzstādītās jaudas daudzuma, nekā polikristāliskie paneļi.

Šī veida paneļiem bieži ir arī ilgāks ražotāja garantētais darbības ilgums ar vismaz 80% efektivitāti – 25 līdz 30 gadu.

Praktiskais kopsavilkums:

Svarīgākie praktiskie apsvērumi, izvēloties starp polikristāliskajiem un monokristāliskajiem saules paneļiem savai mājai:

Polikristāliski saules paneļi:

 Plusi  Mīnusi
Izdevīgāki, jo viens saules panelis maksā lētāk. 1 panelim ir nepieciešams lielāks gaismas daudzums, lai sāktu ražot elektrību. Līdz ar to, tas būs mazāk efektīvs Latvijas klimata apstākļos.
  Zilā krāsā, līdz ar to, paneļi kopējā ainavā būs ļoti pamanāmi.

Monokristāliskie saules paneļi:

Plusi Mīnusi
Efektīvāki – sāk ražot ātrāk no rīta, vēlāk vakarā pārtrauc ražot, un ražo vairāk elektrības, kad ir apmācies, nekā polikristāliskie. Labāk piemēroti Latvijas klimata apstākļiem. Dārgāki.
Izskatās neuzkrītošāk, jo ir tumši zilā vai melnā krāsā.  
 Aizņem mazāk vietas uz jumta  

Secinājumā:It īpaši, ja vien ir iespēja, piemēram, pieteikties valsts atbalstam (šajā blogā par to vari lasīt vairāk), noteikti viennozīmīgi iesakām izvēlēties monokristāliskos saules paneļus.

Jā, sākotnēji tie ir dārgāki, taču to plusi pavisam noteikti atsver šo faktoru ilgtermiņā. 

Šajā blogā minēto, kā arī un citu svarīgu iemeslu dēļ privātmāju īpašniekiem uzstādām monokristāliskos AllBlack dizaina saules paneļus.

Piesakieties sarunai un uzziniet, cik ātri saules paneļi atmaksāsies tieši Jums!

Spied šeit