Invertori: kas jāzina par šo saules paneļu sistēmas sastāvdaļu
Invertori: kas jāzina par šo saules paneļu sistēmas sastāvdaļu
25. May. 2022
Invertors ir ļoti būtiska saules paneļu sistēmas sastāvdaļa, tāpēc ir svarīgi zināt svarīgāko par to, pirms uzstādāt saules panelus savai privātmājai.
Šajā blogā lasi:
Kas tieši ir invertors,
Kādi ir invertoru veidi,
Kā izvēlēties invertoru gudri, un
kādas priekšrocības ir Huawei invertoram, kuram esam izcīnījuši pārstāvniecības tiesības Latvijā.
Par visu pēc kārtas!
1. Kas ir invertors un kāpēc tas nepieciešams saules paneļu uzstādīšanā?
Lai paskaidrotu, ko invertors dara, jāpakāpjas soli atpakaļ, pie pašiem saules paneļiem.
Kas ir saules paneļi?
Saules paneļi ir tehnoloģija, kura spēj saražot elektrību no saules. Tai pat laikā, šī tehnoloģija saražo elektrību līdzstrāvā jeb DC. Tas nozīmē, ka strāva virzās vienā virzienā.
Šāda veida elektrību visbiežāk ikdienā izmantojam baterijās, akumulatoros – ja atceries, baterijām vienā galā ir + un otrā – zīme. Tas nozīmē, ka elektrība virzās no viena pola uz otru, piemēram, no + uz -, vienā virzienā.
Kāpēc saules paneļiem nepieciešams invertors?
Latvijā un Eiropā elektrības standarts, kuru izmantojam, pieslēdzot elektroierīces kontaktligzdai, ir maiņstrāva (AC).
Tas nozīmē, ka elektroenerģija neplūst tikai vienā virzienā, bet gan ļoti strauji maina savu virzienu. Eiropā un Latvijā vidēji tās ir 50 reizes sekundē, ASV, piemēram, standarts ir 60 reizes sekundē.
Tātad, ir nepieciešams saules paneļu saražoto līdzstāvu (DC) pārvērst tādā, kuru varam arī izmantot savām vajadzībām – maiņstrāvā (AC).
Invertors ir ierīce, kurš pilda šo funkciju.
Kopsavilkumā – invertors ir ierīce, kura saules paneļu saražoto līdzstrāvu pārvērš maiņstrāvā.
2. Kādi ir invertoru veidi?
Visbiežāk ir sastopami šie 3 invertoru veidi:
Ķēdes invertori. Visbiežāk sastopamais invertoru veids. Ķēdes invertoru pieslēdz saules paneļiem, kas ir uz Tava mājas jumta savienoti ķēdē. Tas nozīmē, ka ar vienu vadu elektrības plūsma no visiem saules paneļiem plūdīs caur vienu invertoru. Ķēdes invertors vēlāk vai nu virzīs elektroenerģiju Jūsu patēriņam, vai NETO sistēmā, ja saules paneļi saražo vairāk, nekā patērē. Vienkārši apkopt, vienkārši uzstādīt – tā dēļ šie invertori ir plaši sastopami uz privātmājām uzstādītās saules paneļu sistēmās.
Mikro invertori. Tās ir mazākas ierīces, kuras ir pieslēgtas katram saules panelim (vai, maksimums, diviem) atsevišķi. Mikro invertori ir labi gadījumos, ja kādā dienas daļā uz daļu no saules paneļiem krīt ēna – tie palīdz optimizēt katra saules paneļa saražoto elektroenerģiju. Šāda veida invertorus iesakām izmantot, piemēram, lauksaimniecībā. Tai pat laikā, šāda veida invertori padārdzina izmaksas un sarežģī tehnisko apkopi, tāpēc ir tikai specifiski gadījumi, kad tie patiesi sanāk izdevīgāki, nekā alternatīvas. Vairāk vari uzzināt sarunā ar konsultantu.
Hibrīdinvertori. Tie ir invertori, kurus var savienot arī ar akumulatoriem, baterijām. Ja saules paneļi saražos vairāk elektroenerģijas, nekā tajā brīdī patērē, invertors elektroenerģijas plūsmu virzīs sākumā uz akumulatoru, un tikai tad NETO sistēmā (kas tas ir, lasi šeit). Hibrīdinvertoriem ir arī attālināta vadības funkcija, kura ļauj monitorēt invertora darbību no jebkuras vietas pasaulē. Ja invertoram kas notiek, noteikt problēmu un dažreiz to atrisināt ir visērtāk, visātrāk, jo klientu servisā problēmu redzēs no attāluma, nebūs jābrauc uz vietas (un no Jūsu skatu punkta – jāgaida, kamēr kāds atbrauc un problēmu atrisina).
3. Kā izvēlēties invertoru gudri?
Ja saules paneļi darbojas tikai noteiktu dienas daļu jeb kamēr ir saule, tad invertors ir ierīce, kura darbojas visu diennakti, nepārtraukti.
Līdz ar to, ir būtiski izvēlēties tādu invertoru, kurš Jums kalpos maksimāli ilgi un kvalitatīvi.
Mūsu ieteikumi gudrai invertora izvēlei:
Lai ilgtermiņā Jums būtu lielākais ieguvums, katram invertoram, kuru savienosiet ar saules paneļiem, būtu jābūt vismaz ar 10 gadu garantiju.
Jāņem vērā arī Jūsu mājai uzstādītās saules paneļu sistēmas kopīgā jauda. Ierastā prakse ir izvēlēties invertoru ar kapacitāti, kura ir nedaudz lielāka, nekā plānotā saules paneļu sistēmas jauda. Ja pieslēdzaties tīklam, aptuveni 1,3x lielāka, ja saules paneļu sistēmai pieslēgsiet akumulatoru, aptuveni 1,5x lielāka. Precīzāku aprēķinu Jums var ieteikt konsultants, ņemot vērā Jūsu vajadzības – konsultācijai pieteikties varat šeit.
Ja plānojat ilgtermiņā uzstādīt papildus saules paneļus, jo palielināsies elektroenerģijas patēriņš (piemēram, iedāgājoties elektroauto, uzstādīt gaisa kondicionieri), iesakām to ņemt vērā jau tagad un iegādāties invertoru ar attiecīgu jaudu – lai, uzstādot papildus saules paneļus, nav jāpērk jauns invertors, kas atkal ilgtermiņā palielina izmaksas.
Kopumā iesakām izvēlēties hibrīda tipa invertoru, jo Jūs palielināt savas iespējas nākotnē un paātrināt problēmu risināšanu, ja nu kas notiek ar pašu invertoru (iepriekšminētā attālinātā klientu servisa funkcija), kā arī palielināt savas iespējas ērtēk pieslēgt akumulatorus, ja tie kļūst izdevīgāki cenā vai vienkārši vēlaties kļūt neatkarīgāki elektroenerģijas ieguvē.
4. Kāpēc iesakām Huawei invertoru?
Kā jau rakstījām sākumā – esam lepni būt par oficiālo Huawei invertoru pārstāvi Latvijā. Kāpēc esam lepni? Jo, pēc gadiem ilgas invertoru un Latvijas privātmāju īpašnieku vajadzību izpētes, esam secinājuši, ka šis ir labākais risinājums.
Kāpēc:
Huawei invertors pašlaik ir viens no pasaules labākajiem, TOP, invertoriem. Tas ir hibrīdinvertors, viens no labākajiem pasaulē ar 10 gadu garantiju.
Šis hibrīdinvertors darbojas ar augstu efektivitāti, 98,4-98.6%, kas nozīmē, ka būs ļoti mazs elektroenerģijas zudums, to pārveidojot no līdzstrāvas uz maiņstrāvu.
Huawei invertoram jau ir iebūvētas saslēguma vietas akumulatoram. Tas nozīmē, ja izvēlēsieties saules paneļu sistēmai vēlāk pieslēgt akumulatoru, Jums nebūs jāmaina invertors vai pat jāiegādājas jebkādas papildierīces – vienkārši varēs pieslēgt bateriju jeb akumulatoru invertoram.
Huawei invertoriem ir pieejama tālvadības klientu servisa funkcija, to saslēdzot ar Wifi. Lai arī ilgu laiku invertoram jādarbojas kā pa diedziņu, dažreiz var būt situācijas, kad palīdzība ir nepieciešama. Tādos gadījumos ir labi, ka neesat “pamesti vieni ar problēmu”. Tas nozīmē – ja redzat, ka uz invertora deg sarkana lampiņa, Jūs zvanāt klientu servisam, kurš attālināti noskaidro, kas par lietu, un palīdz to maksimāli ātri atrisināt, pasakot, kas jādara. Dažos gadījumos arī attālināti ir iespējams šo “mirgojošo” lamiņu novērst, Jums pat neko nedarot.
Kas vēl ir svarīgi – Huawei kā ražotājs sevi jau tirgū ir pierādījis kā stabilu, atpazīstamu spēlētāju. Tā produktus izmanto cilvēki 170 valstīs visā pasaulē. Tas nozīmē ne tikai uzticamu kvalitāti, bet arī drošības garantu, ka arī pēc 10 gadiem uzņēmums pastāvēs un, ja nu kas notiek ar pašu invertoru, nepieciešamās detaļas būs iespējams nomainīt vai apmainīt.
Ne tikai Huawei, arī Growatt invertoriem ir laba cenas un kvalitātes kombinācija. Vairāk par abu mūsu minēto brendu invertoriem un to atšķirībām arī no tehniskās puses – šeit.
Kopsavilkumā:
Invertors ir saules paneļu sistēmas sastāvdaļa; ierīce, kura saules paneļu saražoto līdzstrāvu pārvērš maiņstrāvā.
Ir 3 invertoru veidi – ķēdes invertors, mikroinvertors un hibrīdinvertors.
Visbiežāk mājsaimniecībām izmanto ķēdes vai hibrīdinvertoru.
Izvēloties invertoru, iesakām ņemt vērā tā funkcijas – attālinātu klienta servisu, iespēju pieslēgt bateriju bez papildus izdevumiem pašam invertoram – , kā arī garantijas un kvalitāti.
Invertoram jākalpo vismaz 10 gadus, citādāk ilgtermiņā Jūs maksāsiet vairāk.
Pamatlietas, kuras ņemt vērā, iegādājoties invertoru – ierēķināt 1,3x lielāku invertora jaudu, nekā ir kopējā saules paneļu sistēmas jauda.
Jaunums! No 2022.g. 25. novembra invertorus vari iegādāties mūsu e-veikalā. Apskati produktus šeit.