Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Elektroauto uzlāde

Elektroauto staciju uzlāde: 2024.g. aktuālākā info

Elektroauto staciju uzlāde: 2024.g. aktuālākā info

18. Apr. 2024

elektroauto-uzlades-stacija-blogs

Elektroauto uzlādes stacijas mājās vai uzņēmuma teritorijā padara elektroauto lietošanu ērtāku un pieejamāku. 

Uzstādot šādu staciju pie savas mājas vai darbavietas, elektroauto ērti var uzlādēt naktī vai darba laikā, kas nozīmē, ka Jūsu elektroauto vienmēr būs gatavs braucienam bez nepieciešamības meklēt uzlādes punktu pilsētā.

Tas ir arī labs ilgtermiņa ieguldījums, jo ar laiku elektroauto un to uzlādēšana kļūst arvien izdevīgāka, salīdzinājumā ar tradicionālo degvielu un ar to darbināmiem auto. Uzstādot uzlādes staciju, Jūs veicināt arī savas īpašuma vērtības pieaugumu.

Kas ir svarīgākais, ko zināt par elektroauto uzlādes stacijām? To aplūkosim šajā blogā.

Mīti par Elektroauto Uzlādes Stacijām

Daudzi cilvēki uztraucas par elektroauto uzlādes staciju uzstādīšanu, jo apkārt par tām klejo daudz dažādu mītu. Šeit ir daži no tiem un kāda ir realitāte:

1. Mīts: Uzlādes stacijas uzstādīšana ir sarežģīta un dārga.  

Patiesība: Uzlādes stacijas uzstādīšana var būt vienkārša, ja izvēlaties pareizo pakalpojumu sniedzēju. Lielākā daļa uzņēmumu, kas piedāvā šīs stacijas, nodrošina pilnu servisu, sākot ar konsultācijām un beidzot ar instalāciju. Turklāt, ja stacijas uzstādāt kopā ar saules paneļu sistēmu, ilgtermiņā kopējās izmaksas var sanākt pat ļoti izdevīgas. Jo, pirmkārt, ja lādēsiet auto ar enerģiju, kas nāk “pa tiešo” no saules paneļiem, izmaksas par auto uzlādi lielākajā daļā gada būs niecīgas. Otrkārt, paneļu uzstādīšanai vēl ir pieejamas dažādas valsts atbalsta programmas privātmājām, uzņēmējdarbībai un lauksaimniecībai, kas padara lētāku ne gluži pašu auto uzlādi, bet elektroenerģiju, ar kuru auto pēc tam lādēt.

2. Mīts: Elektroauto uzlādes stacijas aizņem daudz vietas.  

Patiesība: Mūsdienu uzlādes stacijas ir izstrādātas tā, lai tās aizņemtu minimālu vietu. Daudzas no tām var viegli iekļauties jūsu mājas vai uzņēmuma autostāvvietā bez būtiskas vietas zaudēšanas. Turklāt to dizains ir patīkams, labi iekļaujoties kopējā ainavā.

3. Mīts: Uzlādes stacijas ir bīstami lietot.  

Patiesība: Uzlādes stacijas tiek rūpīgi testētas un aprīkotas ar drošības funkcijām, lai novērstu jebkādas avārijas. Pirms tās drīkst tirgot Eiropas Savienībā, tām ir jāatbilst konkrētām drošības prasībām. 

Līdz ar to, elektroauto uzlāde ir droša lietošanai, ja vien ievēro visas instrukcijas un tās ir pareizi uzstādītas (tāpēc arī iesakām uzstādīšanu nodot profesionāļu rokās).

4. Mīts: Elektroauto nevar uzlādēt lietainā vai sniegotā laikā.  

Patiesība: Uzlādes stacijas ir izgatavotas tā, lai izturētu dažādus laika apstākļus, ieskaitot lietu un sniegu. Tās ir drošas un efektīvas jebkurā laikā.

5. Mīts: Uzlādēšana aizņem pārāk daudz laika.  

Patiesība: Uzlādes laiks var atšķirties atkarībā no elektroauto modeļa un uzlādes stacijas veida. Pilnai uzlādei tas var svārstīties no 30 minūtēm līdz pat 48 stundām. 30 minūtēs elektroauto spēj uzlādēt ātrās uzlādes stacijas. Turklāt, uzstādot elektroauto pie mājām, laiks būs mazāk būtisks, jo varēsiet uzlādi iestatīt pa nakti un no rīta doties savās gaitās ar “pilnu bāku”.

6.mīts. Latvijā ir maz vietu, kur publiski uzlādēt elektroauto.

Patiesība: Ne vienmēr ir iespēja uzlādēt auto mājās, tāpēc ir tikai dabiski izvērtēt uzlādes iespējas visas Latvijas teritorijā. Pirms daudziem gadiem patiesi bija grūtāk atrast publisku uzlādes vietu, taču nu jau situācija ir pavisam cita – to ērti varat aplūkot, piemēram, CSDD izveidotajā uzlādes staciju kartē.

Esam aplūkojuši biežākos mītus. Kādi ir elektroauto uzlādes staciju veidi, un ar ko tie atšķiras?

Uzlādes Staciju Veidi un To Atšķirības

elektroauto-uzlade-3-veidi

Uzstādot elektroauto uzlādes staciju, var izvēlēties starp dažādiem uzlādes veidiem, kas atšķiras pēc to funkcionalitātes un vadības iespējām. Šeit ir trīs populāri uzlādes veidi:

1. Plug-in charge (“pieslēdz un lādējas”)  

Šis ir vienkāršākais un lētākais uzlādes veids. Tā darbības princips ir līdzīgs ikdienā bieži lietotajiem elektroiekārtu kontaktiem. Lai uzlādētu auto, vienkārši pieslēdziet to pie stacijas un lādēšana sākas automātiski. Šāda tipa stacijām nav nepieciešamības pēc autentifikācijas, tām nav arī laika grafiku vai cita veida vadības sistēmu. Tas ir ērts risinājums privātmāju īpašniekiem vai mazākiem uzņēmumiem, kuriem nav nepieciešama lādēšanas pārvaldība.

2. Kopā ar saules paneļu invertoriem (caur aplikāciju)  

Šis uzlādes veids ir efektīvs un videi draudzīgs, jo izmanto atjaunojamo enerģijas avotu – saules enerģiju. Tādējādi elektroenerģija, ko iegūstat, Jums ļauj izmantot elektroauto vēl izdevīgāk.

Šāda uzlādes stacija tiek integrēta ar saules paneļu sistēmu, un lādēšanu var kontrolēt caur viedtālruņa aplikāciju. Piemēram, Huawei piedāvā auto uzlādes risinājumu, ar kuru Jūs  varat uzraudzīt un vadīt uzlādes procesu attālināti, optimizējot elektroenerģijas izmantošanu saskaņā ar saules paneļu saražoto enerģiju. Jeb – laikā, kad paneļi ražo, veikt uzlādi (tas ir ekonomiski izdevīgākais veids, kā to darīt).

3. OCCP (Open Connector Charger Protocol) uzlāde

OCCP ir uzlādes veids, kas nodrošina augstu vadības un interaktīvas komunikācijas līmeni starp elektroauto un uzlādes staciju. Pieslēdzot automašīnu pie OCCP stacijas, uzlāde tiek vadīta caur aplikāciju, kas savienojas ar serveri. Tas ļauj efektīvi pārvaldīt lādēšanas procesu, iestatīt lādēšanas laikus, pārvaldīt izmaksas un pat saņemt atjauninājumus par lādēšanas stāvokli. Tas ir ļoti noderīgi uzņēmumiem un sabiedriskajiem uzlādes punktiem, kur nepieciešama lielāka uzlādes paŗvaldība un klientu apkalpošana.

Kas jāievēto, lai Jūsu elektroauto uzlādes stacijas būtu drošas un maksimāli efektīvas – neatkarīgi no to veida?

Tehniskās Prasības Elektroauto Uzlādes Stacijām

Tehniskās prasības elektroauto uzlādes stacijām ir svarīgas, lai nodrošinātu drošu un efektīvu elektroauto uzlādi. 

Šie standarti palīdz aizsargāt gan lietotājus, gan pašas iekārtas. 

Lūk, dažas galvenās tehniskās prasības, kas jāievēro uzlādes staciju izveidē un darbībā, lai Jūsu elektroauto uzlādes stacija darbotos nevainojami:

1. Elektriskā drošība  

Uzlādes stacijām jābūt droši izolētām, lai novērstu elektriskos triecienus. Tām jāatbilst sprieguma un strāvas prasībām, kas nepieciešamas, lai droši uzlādētu elektroauto akumulatorus. Tām arī jābūt aprīkotām ar aizsardzību pret pārslodzi un īssavienojumu. Lai nepārsniegtu maksimāli atļauto pieslēguma jaudu, viena opcija ir uzlādes stacijai papildus pieslēgt skaitītāju (angļu val. – load balance).  

Maksimālā lādēšanas jauda savukārt ir atkarīga no trīs faktoriem – lādētāja, kabeļa un auto iebūvētā invertora. Piemēram, ja Jūsu stacijai ir 22kw lādētājs, taču tikai ir 11kW kabelis, maksimālā lādēšanas jauda būs kabeļa jauda. To jāņem vērā un jānoskaidro, lai nav nepatīkamu pārsteigumu – PIRMS iekārtu iegādes.

2. Vadības sistēmas

Vairums moderno  elektroauto uzlādes staciju bieži ir aprīkotas ar gudrām vadības sistēmām, kas ļauj uzraudzīt un kontrolēt uzlādes procesu. Šīs sistēmas ietver tādas funkcijas kā, piemēram, laika grafiku, uzlādes prioritāšu iestatīšanu un pat attālinātu piekļuvi caur mobilām aplikācijām. Ja Jums tās ir svarīgas, pārliecinieties, ka iegādāsieties uzlādes staciju, kurai ir šādas vadības sistēmas, un ka spēsiet izpildīt visus nepieciešamos kritērijus, lai tās darbotos.

3. Izturība

Āra uzlādes stacijām jābūt izgatavotām no materiāliem, kas spēj izturēt dažādus Latvijas klimata laikapstākļus, tostarp karstumu, aukstumu, lietu un sniegu. Tām arī jābūt ūdens un putekļu necaurlaidīgām, lai nodrošinātu ilgtermiņa darbību.

4. Saules paneļu integrācija  

Ja esat uzstādījuši saules paneļus un vēlaties uzstādīt elektroauto uzlādes staciju, pārliecinieties, ka elektroauto uzlādes staciju, ko iegādāsieties, ir iespējams saslēgt ar saules paneļu sistēmu vienā aplikacijā.

Iepriekšējās tehniskās prasības attiecas uz jebkuru auto uzlādes staciju. Tagad aplūkosim divus pēdējos punktus, kas attiecas uz DC jeb līdzstrāvas auto uzlādes stacijām.

5. Uzlādes efektivitāte  

Efektivitāte ir svarīga, lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu un izmaksas. DC uzlādes stacijas bieži ir aprīkotas ar sistēmām, kas optimizē enerģijas izmantošanu un samazina enerģijas zudumus uzlādes procesā.

6. Savienojamība  

DC auto uzlādei jāspēj atpazīt un savienoties ar dažādiem elektroauto modeļiem. Tas nozīmē, ka tām jābūt aprīkotām ar standartizētiem pieslēguma veidiem un jāatbalsta dažādi uzlādes protokoli. Tā Jūs nodrošinātu saderību ne tikai ar Jūsu esošo elektroauto, bet, iespējams, arī nākotnes elektroauto no cita ražotāja. Vai, ja uzstādāt elektrostacijas biznesam – Jūsu klientu vai darbinieku dažādajiem elektroauto modeļiem.

Šo prasību ievērošana nodrošina, ka Jūsu elektroauto uzlādes stacijas būs drošas, efektīvas un piemērotas ilgtermiņa izmantošanai. 

Ieteikumi Elektroauto Uzlādes Staciju Uzstādīšanā

Lai nodrošinātu, ka elektroauto uzlādes stacijas ir efektīvas un noderīgas gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem, šeit ir daži vienkārši ieteikumi, kā plānot šo iekārtu uzstādīšanu:

1. Izvēlieties pareizo vietu  

Uzlādes stacijas jānovieto tur, kur tās ir visvieglāk pieejamas un ērti lietojamas. Piemēram, mājās labākā vieta bieži ir garāža vai piebraucamais ceļš, bet uzņēmumiem – darbinieku vai klientu stāvvietas.

2. Izmantojiet jaunākās tehnoloģijas

Lai uzlāde būtu ātra un efektīva, izvēlieties jaunāko tehnoloģiju uzlādes stacijas, piemēram, ar ātrās uzlādes funkciju, iestatāmu uzlādes laiku un citām Jums svarīgāk funkcijām. Tas palīdzēs ietaupīt laiku un padarīt uzlādes procesu vienkāršāku.

3. Plānojiet gudri – ilgtermiņā

Uzstādot pirmo elektroauto uzlādes staciju, domājiet par to, cik elektroauto Jums varētu būt nākotnē. Uzlādes stacijas jāplāno tā, lai tās varētu viegli paplašināt vai uzlabot, atkarībā no Jūsu vai Jūsu uzņēmuma vajadzībām ilgtermiņā – tā Jūs ietaupīsiet līdzekļus un arī nervus.

4. Uzturēšana un atjauninājumi

Regulāri pārbaudiet un uzturiet savu uzlādes staciju, lai nodrošinātu tās ilgtermiņa darbību. Tas nozīmē – veiciet regulārus programmatūras atjauninājumus un tehniskās apkopes, lai viss darbotos gludi.

Sekojot šiem vienkāršajiem ieteikumiem, Jūs varat efektīvi izmantot elektroauto uzlādes stacijas un gūt no tām maksimālu labumu.

Ja plānojat uzstādīt elektroauto uzlādes stacijas biznesam, Jums ir jāpatur prātā pāris noderīgas lietas. Tās uzskaitīsim zemāk. 

Elektroauto Uzlādes Stacijas BIZNESAM

auto-uzlade-biznesam

Jūs varat uzstādīt elektroauto uzlādes stacijas tikai sava uzņēmuma vajadzībām, vai arī padarīt to par papildus jaunu uzņēmuma pakalpojumu, ļaujot par maksu uzlādēt savu elektroauto arī klientiem, sadarbības partneriem.

Ja vēlaties šādi darīt, tad, lai oficiāli tirgotu šo pakalpojumu, Jūsu uzņēmumam jābūt energotirgotāja atļaujai (licence). Otra iespēja – Jūs varat slēgt līgumu ar citu uzņēmumu, kam jau ir šī licence.

Ja uzstādīsiet elektroauto uzlādes staciju tikai sava uzņēmuma vajadzībām, tad šādu licenci nevajag.

Visvairāk elektroauto ieviešana un uzlāde paša uzņēmuma vajadzībām Jums atmaksāsies, ja Jūsu uzņēmumā ir daudz auto, kuri ikdienā brauc 30-40 km/h robežās. Piemēram, piegādes, kurjeru auto un busiņi; auto darbiniekiem, kuri pārvietojas pa pilsētu uz tikšanām, veikaliem, objektiem.

Plānojot elektorauto uzlādes staciju izbūvi, pāris jautājumi, par kuriem noteikti jāpiedomā:

1. Kāda ir Jūsu esošā elektroenerģijas pieslēguma jauda?

Vai Jums to ir jāpalielina, un, ja jā, vai tas ir iespējams Jūsu uzņēmuma adresē(s)? Šis jautājums ir īpaši svarīgs, ja papildus elektroauto uzladei plānojat uzstādīt saules elektrostaciju (SES).

2. Cik uzlādes staciju Jums atmaksājas uzstādīt?

Šis jautājums var būt saistīts gan ar plānoto elektroauto skaitu uzņēmuma vajadzībām, gan ar citiem faktoriem. Piemēram, cik daudz vietas ir Jūsu uzņēmuma stāvvietā, lai tur izstādītu konkrēto uzlādes stacijas modeli; cik ātrā laikā šis modelis spēs uzlādēt vienu auto un cik ātri varēs virzīties elektroauto plūsma. Ja ir plānota liela uzlādes intensitāte vai lādēsiet autobusus, kravas auto, pavisam noteikti izdevīgāk būs uzstādīt ātrās uzlādes stacijas (no 50 kW). 

3. Kādu OCCP vadības sistēmu izmantosiet?

Lai spētu analizēt, kontrolēt elektorauto uzlādes izmaksas un efektivitāti, Jums būs nepieciešama OCCP vadības sistēma (kas tas ir, skat. Uzlādes staciju veidu sadaļu šajā blogā). Tā Jums ļaus saņemt atskaites par uzlādēm, kā arī piesaistīt RFID kartiņas, ar kurām pēc auto invertora numura redzēt, kurš no lietotājiem, kad, kur un cik lādējis elektroauto, un, ņemot vērā šo informāciju, efektivizēt uzņēmuma loģistiku. Tas gan ir iespējams, ja auto un lādētājs atbalsta OCCP 2.0 versiju un jaunāku, jo ar 1.6 versiju nevarēs atpazīt automašīnas invertora “win” numuru.

Ja vēlaties iepriekš minētās funkcijas, Jūs varat izmantot savu OCCP, izveidot jaunu paši vai piesaistīt pakalpojuma sniedzēju, kurš Jums to spēs nodrošināt. 

Arī šo ir jāizsver, izvēloties efektīvāko un izdevīgāko risinājumu Jūsu uzņēmumam.

4. Vai Jums ir jāizbūvē zemējuma kontakts?

Lai elektroauto uzlādes stacija darbotos droši, Jums būs vajadzīgs zemējuma kontūrs. Tā būs vieta, uz kuru plūst elektrība, ja notiek elektrības noplūde.  Zemējuma kontūrs var būt apvienots ar zibensnovedēju, bet ne obligāti. 

Arī tiem Latvijā ir noteikti oficiāli standarti. Ja nebūs atbilstība standartiem vai ja nebūs zemējuma kontakta, tad elektroauto pie konkrētiem nosacījumiem nelādēsies, kā arī dažos gadījumos tas var ietekmēt ražotāja garantijas pieejamību.

Palikuši jautājumi? Sazinieties ar mums, palīdzēsim!