Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

5 jautājumi par NETO sistēmu saules paneļiem

5 jautājumi par NETO sistēmu saules paneļiem

12. Jan. 2023

Atbildes uz 5 jautājumiem par neto sistēmu, to skaitā – kāda ir neto sistēma 2023. gadā.

Ikvienam saimniekam, kurš plāno uzstādīt saules paneļus (vai to jau ir izdarījis) mēdz būt aktuāli šie pieci jautājumi. 

Izlēmām uz tiem vienoti, bloga veidā, atbildēt, lai Tev ir ērti un ātri pieejamas visas svarīgākās atbildes.

Šajā blogā lasi atbildes uz jautājumiem:

  1. Kā darbojas neto sistēma?
  2. Kāpēc, uzstādot saules paneļus, vispār nepieciešama neto sistēma?
  3. Kāda ir neto sistēma 2023. gadā?
  4. Kā pieslēdz neto sistēmu uzstādītajiem saules paneļiem jeb mikroģeneratoram?
  5. Vai ar neto sistēmu varu uzkrāt elektroenerģiju no mājas Madonā, un “pārsūtīt” uz dzīvokli Rīgā?

Tagad – par visu pēc kārtas!

5 jautājumi par neto sistēmu saules paneļiem

saules_paneli_privatmajam_salaspils-2

1. Kā darbojas neto sistēma?

Neto sistēma darbojas sekojoši. Uz Jūsu mājas uzstādot saules paneļus, tos saslēdz ar kopējo tīklu (a/s “Sadales tīkls”). 

Tad, kad pa dienu Jūsu saules paneļi ražo elektrību, daļa no šīs elektrības aiziet Jūsu mājas vajadzībām – ledusskapim, signalizācijai u.c. ierīcēm, kuras darbojas tajā laikā, kad spīd saule. Ja strādājat no mājām vai kāda daļa ģimenes pa dienu arī atrodas mājās – tad šis elektrības apjoms, kuru patērē “pa taisno”, arī attiecīgi būs lielāks.

Taču tajā brīdī, kad saules paneļi saražo vairāk elektroenerģijas, nekā Jūsu mājā tajā brīdī patērē, šo elektroenerģijas daļu pa vadiem nosūta Sadales tīklā.

Tajā brīdī Jums veidojas nosacīts “uzkrājums.”

Kāpēc nosacīts?

Tāpēc, ka, tīri praktiski, pa vadiem nesaņemsiet atpakaļ tieši to elektroenerģiju, kuru nosūtījāt. Tas nav iespējams – elektroenerģija visu laiku ir apritē.

Taču tas pat nav būtiski, jo tajā brīdī, kurā Jūs tērēsiet vairāk elektroenerģijas, nekā saules paneļi tajā brīdī ražo, piemēram, pa vakariem, naktīm, tumšākajiem gada mēnešiem, Jūs pa vadiem saņemsiet sev nepieciešamo elektroenerģijas daudzumu.  

Praktiski ikdienā Jums to nemaz nevajadzētu just – tāpat, kā lietojot elektrību “parastajā veidā”, arī ar saules paneļu neto sistēmu nekas pašam nav jādara.

Tas, kas jāņem vērā – Jūs maksājat pārvades maksu par elektroenerģiju tad, kad tā nāk pa vadiem atpakaļ uz Jūsu māju. Tā nav tik liela summa, taču tomēr ir. Līdzīgi kā saimniecībām, bet saules paneļiem, rēķinu saņemsiet reizi mēnesī.

Līdz ar to, izdevīgākais variants vienmēr ir uzstādīt saules paneļus tā, lai maksimāli daudz elektrības Jūs patērējat tad, kad paneļi to ražo.

2. Kāpēc, uzstādot saules paneļus, vispār nepieciešama neto sistēma?

Jeb, ļoti biežs jautājums – kāpēc nevar iztikt ar akumulatoriem?

Jā, ir saimnieki, kuri vēlas savu saules paneļu sistēmu nodrošināt ar akumulatoriem, un tikai Jūs izlemjat, kas Jūsu mājai ir vislabākais.

Tai pat laikā, saviem klientiem iesakām neto sistēmu, jo tā ir iespēja maksimāli efektīvi un vienkārši visa gada garumā izmantot vasarā saules paneļu saražoto elektroenerģiju.

Kā rakstījām šajā blogā, galvenais kritērijs, pēc kura veikals.energrid.lv komandā veicam aprēķinus, ir ekonomiskais pamatojums klientam.

Akumulatori, kurus daudzi uzskata par alternatīvu veidu, kā saglabāt paneļu saražoto elektroenerģiju uz vēlāku laiku, padara saules paneļu sistēmu daudz dārgāku. 

Līdz ar to, saules paneļi paliek ievērojami mazāk izdevīgi un pie konkrēta elektroenerģijas patēriņa apjoma pat neatmaksājas vispār (salīdzinot ar palikšanu pie iepriekšējā veida, kā Jūsu mājā iegūst elektrību).

Turklāt akumulatori vien nespēs nodrošināt to elektroenerģijas uzkrājumu, kurš ir nepieciešams gada garumā. To spēja uzkrāt elektroenerģiju ir krietni vien īsāka. 

Tāpēc tiem saimniekiem, kuri vēlas izmantot akumulatorus, parasti jārēķinās ar papildus ierīcēm elektroenerģijas ražošanai (piemēram, pieslēgt ar dīzeļdegvielu darbināmu ģeneratoru, kas atkal ir papildus izmaksas).

3. Kāda ir neto sistēma 2023. gadā?

Sīkāk par to pirms kāda laika jau rakstījām šajā blogā, taču svarīgākais īsumā:

  • Ir gaidāmi 2 dažādi uzkrājuma veidi – neto uzkrājuma sistēma, ar kuru uzkrājums veidojas elektroenerģijā,’ un neto norēķinu sistēma, ar kuru uzkrājums veidojas naudas izteiksmē.
  • Neto uzkrājuma sistēmai varēs pievienoties tikai līdz 2026. gada 28. februārim.
  • No 2023. gada neto uzkrājums ir jāiztērē līdz katra gada 1. martam.

Kā arī būtiska informācija tiem, kuri jau ir pieslēgušies neto norēķinu sistēmai: 

“Sadales tīkls” plāno pievienot papildus administrācijas maksu neto uzskaites sistēmas lietotājiem, taču šobrīd par to ir iesniegts priekšlikums SPRK un lēmums vēl nav pieņemts.

4. Kā pieslēdz neto sistēmu uzstādītajai saules paneļu sistēmai jeb mikroģeneratoram?

Īsumā, to dara sertificēts speciālists, ņemot vērā visas “Sadales tīkls” tehniskās prasības. 

Neto sistēmu pieslēdz, kad no “Sadales tīkls” tiek saņemta mikroģeneratora pieslēgšanas atļauja.

Tas notiek sekojoši. Kad saules paneļu sistēma ir gatava paralēlam darbam ar “Sadales tīkla” elektrotīklu, tas jāapliecina “Sadales tīkls” mājaslapā, viņiem nosūtot:

  1. būvspeciālista sertifikāta kopiju;
  2. aizpildītu un speciālista parakstītu invertora iestatījumu protokolu;
  3. invertora datu plāksnītes foto. 

Kad atļauja saņemta, var slēgt klāt invertoru.

Invertors ļauj visai saules paneļu sistēmai darboties un, ja nu nebūsiet norādījis citādāk, parasti jau automātiski Jūsu saules paneļu sistēma tiek pievienota neto uzskaites sistēmai.

Kas vēl svarīgi – ja uzstādāt saules paneļus paši, ņemiet vērā, ka ne visi invertori ir “Sadales tīkls”  apstiprināti. Pārliecinieties, ka izvēlaties “Sadales tīkls” atzītu invertoru šeit.

5. Vai varu uzkrāt elektroenerģiju no mājas Madonā, un “pārsūtīt” uz dzīvokli Rīgā?

saules-paneli-privatmajam-cesu-raj-2

Jā, tas būs iespējams ar neto norēķinu sistēmu. 

Pieslēdzoties neto norēķinu sistēmai, Jūs saules paneļu saražoto elektroenerģiju, kas palikusi pāri, automātiski “pārdodat” jeb, Jums veidojas uzkrājums eiro izteiksmē. Šo uzkrājumu Jūs varat izmantot dažādām adresēm.

Ja mājsaimniecība ir pieslēgta neto uzskaites sistēmai, tad ar vienu saules paneļu saražoto nevar un nevarēs norēķināties par elektrības patēriņu citā adresē.

—-

Tie bija 5 jautājumi par neto sistēmu, kā arī mūsu atbildes uz tiem.

Palika neatbildēti jautājumi?

Ieskaties šajā blogā vai arī seko mums sociālajos tīklos, tur regulāri publicējam aktuālu informāciju par saules paneļu uzstādīšanu!